Benátky PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Wednesday, 06 May 2009 23:13

VÝLET ALEBO STUŽKOVÁ ??

     Tak táto otázka trápila naše hlavičky od prvého ročníka. Zvažovali sme každé za a proti a nakoniec sme sa predsa len zhodli na tom, že najlepšie je, ak budeme mať aj výlet, aj stužkovú. A preto sme sa my, 3. A, 14. apríla 2009, keď všetci naši rovesníci ešte spali, vybrali za naším cieľom.

     Prvou našou zastávkou bolo hlavné mesto Slovenska, kde sme obdivovali krásu Bratislavského hradu, Dómu sv. Martina, Hviezdoslavovho námestia, ale všimli sme si i výškové budovy, ktoré rastú ako huby po daždi.

     Sme trieda, ktorá miluje divadlo, a bolo by hanbou, ak by sme nenavštívili nový slovenský skvost - Slovenské národné divadlo. Hoci sme si dva mesiace pred predstavením objednali a vyplatili lístky na exkluzívne divadelné predstavenie - epické divadlo - Matka Guráž a jej deti, predloha Bertolda Brechta, absolvovali sme nakoniec tradičnú veselohru Ženský zákon (aspoň s hviezdnym obsadením M. Kráľovičová, B. Turzonovová, S. Valentová, R. Stanke, ...) v záhorackom nárečí. Márne boli naše protesty týkajúce sa výmeny predstavenia a nedostatku informácií. Zdôvodnenie choroby herca, náhrada za vymenené divadelné predstavenie, vrátenie vstupného... tak sme sa vybrali do našich postieľok.    

     Ďalší slnečný deň sme sa už presúvali opäť do hlavného mesta, ale tentoraz do Rakúska. V Schönbrunne, sídle "kráľovnej Sisi", sme absolvovali exkurziu po skvostných komnatách a nádhernom parku podobajúcom sa slávnemu francúzskemu Versailles. Odtiaľ sme vyrazili do centra Viedne, kde nás čakal secesný unikát hunderwasser - haus, Hofburg - centrum moci Márie Terézie, gotický Dóm svätého Štefana, parlament, radnica, ale i obchody svetových značiek.

      Takmer o polnoci sme sa v našom prechodnom domove, v autobuse, rútili spoznávať Taliansko. Po dlhej a náročnej noci cez konkurenčné Alpy sme sa pomaly blížili k ďašej zastávke - k Verone. Toto mesto je asi najznámejšie príbehom zaľúbencov Rómea a Júlie. Tiež sme mali možnosť ísť k Júliinmu balkóniku, kde si zamilovaní mohli zvečniť svoj autogram a tajné ľúbostné želania a cez Shakespearov text v podaní Denisy a Tóna sme sa vrátili k tragickej smrti milencov.

     Verona nám ponúkla tiež pohľad do antickej arény, slúžiacej aj na divadelné predstavenia. Exotiku prostredia dotvorila chuť pravého talianskeho cappucina, ktoré "nebolo najlacnejšie."

     Popoludní nás očakávalo prímorské mestečko Lido di Jesolo. po chutnej večeri a jednoznačnej predstave večerného programu sme sa išli konečne "vytrsať" na pravú taliansku diskotéku, ktorá naozaj stála za hriech.

     Ráno po výdatných raňajkách a nekonečnom fotení sa na morskej pláži sme nasadli do autobusu a odišli, vlastne odplávali do Benátok. Videli sme ďalšie známe pamätihodnosti ako Dóžov palác, byzantský Chrám sv. Marka, navštívili sme galériu benátskeho maliarstva Academiu, kde sme obdivovali obrazy Veronessa, Tiziana, Tintoretta, a i.

     A večer nás už čakala nekonečná cesta domov, kde sa nikto, samozrejme, netešil. Bol to síce krátky, ale za to krásny výlet, za ktorý sa chceme poďakovať našim rodičom, ale hlavne našej triednej pani profesorke PhDr. Anne Šimovej, ktorá celý zájazd zorganizovala a už teraz sa tešíme na našu stužkovú slávnosť, ktorá bude 14. novembra 2009.

 

Anton Gbur a Daniel Džunda, študenti 3. A

 

Fotogaléria:

 

  

Last Updated ( Wednesday, 07 October 2009 10:31 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin