Fyzika v Mexiku PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Tuesday, 19 May 2009 16:25

     V jubilejnom päťdesiatom ročníku fyzikálnej olympiády dosiahol Stanislav Hrivňák,  študent 4. D triedy Gymnázia L. Stöckela, mimoriadny úspech.  Bude členom reprezentačného družstva Slovenskej republiky na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Mexiku.

     Ako sám povedal, štúdiu fyziky sa začal hlbšie venovať koncom tretieho ročníka. V rámci alternatívneho učebného plánu si v štvrtom ročníku zvolil fyziku spolu so seminárom z modernej fyziky a astrofyziky. Hneď v septembri sa zapojil do krúžku fyzikálnej olympiády, ktorého atmosféru silou svojej osobnosti a osobnou charizmou pozitívne ovplyvnil. Výsledky intenzívneho štúdia sa prejavili už vo februárovom krajskom kole fyzikálnej olympiády v kategórii A, kde Stanislav s veľkým náskokom zvíťazil a stal sa najlepším mladým fyzikom Prešovského kraja. Pekné druhé miesto obsadil aj jeho spolužiak Jozef Jašš. Nasledovalo sústredenie vybraných riešiteľov v Terchovej a ďalšia intenzívna príprava, stovky vyriešených úloh, štúdium odbornej literatúry i konzultácie. Fyzikálna olympiáda vyvrcholila celoštátnym kolom v Žiline.

     Náročné úlohy a zložitý experiment zvládol Stanislav veľmi dobre a v celoštátnej súťaži obsadil ôsme miesto v kategórii víťazov. Prvých desať študentov bolo pozvaných na týždňové sústredené testovanie. Denne absolvovali testy z mechaniky, termodynamiky, elektriny a magnetizmu, optiky i kvantovej fyziky a teórie relativity. Už pri druhom teste Stanislav dohnal stratu bodov a "usadil sa" na štvrtom mieste. Ďalšie riešenie zložitých teoretických úloh so širokou aplikáciou diferenciálneho a integrálneho počtu potvrdilo jeho celkové štvrté miesto. Tým sa Stanislav zaradil medzi prvých päť najlepších stredoškolákov vo fyzike v SR a bol vybraný do reprezentačného družstva SR na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu, ktorá bude v júli v Mexiku. Všetci mu držíme prsty!

RNDr. Peter Bubák

 

Reprezentanti Gymnázia L. Stöckela na medzinárodných fyzikálnych olympiádach

1997 

Cyril Adamuščin

3. ročník 

Kanada

Sutbury 

bronzová medaila 
1998

Daniel Nagaj

4. ročník 

Island

Reykjavik 

bronzová medaila

Cyril Adamuščin

4. ročník

Island 

Reykjavik

čestné uznanie 

Martin Tamáš

4. ročník

Island

Reykjavik 

 čestné uznanie
2003

Vladimír Žák

3. ročník 

Tchajwan

Taipei 

 
2004

Vladimír Žák

4. ročník 

Južná Kórea

Pohang 

 
2007

Michal Kovaľ

4. ročník 

Irán

Isfahan 

čestné uznanie 
Last Updated ( Friday, 12 June 2009 15:50 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin