Fyzika v Mexiku PDF Print E-mail
Tuesday, 19 May 2009 16:25

V jubilejnom päťdesiatom ročníku fyzikálnej olympiády dosiahol Stanislav Hrivňák,  študent 4. D triedy Gymnázia L. Stöckela, mimoriadny úspech.  Bude členom reprezentačného družstva Slovenskej republiky na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Mexiku.

Ako sám povedal, štúdiu fyziky sa začal hlbšie venovať koncom tretieho ročníka. V rámci alternatívneho učebného plánu si v štvrtom ročníku zvolil fyziku spolu so seminárom z modernej fyziky a astrofyziky. Hneď v septembri sa zapojil do krúžku fyzikálnej olympiády, ktorého atmosféru silou svojej osobnosti a osobnou charizmou pozitívne ovplyvnil. Výsledky intenzívneho štúdia sa prejavili už vo februárovom krajskom kole fyzikálnej olympiády v kategórii A, kde Stanislav s veľkým náskokom zvíťazil a stal sa najlepším mladým fyzikom Prešovského kraja. Pekné druhé miesto obsadil aj jeho spolužiak Jozef Jašš. Nasledovalo sústredenie vybraných riešiteľov v Terchovej a ďalšia intenzívna príprava, stovky vyriešených úloh, štúdium odbornej literatúry i konzultácie. Fyzikálna olympiáda vyvrcholila celoštátnym kolom v Žiline.

Náročné úlohy a zložitý experiment zvládol Stanislav veľmi dobre a v celoštátnej súťaži obsadil ôsme miesto v kategórii víťazov. Prvých desať študentov bolo pozvaných na týždňové sústredené testovanie. Denne absolvovali testy z mechaniky, termodynamiky, elektriny a magnetizmu, optiky i kvantovej fyziky a teórie relativity. Už pri druhom teste Stanislav dohnal stratu bodov a "usadil sa" na štvrtom mieste. Ďalšie riešenie zložitých teoretických úloh so širokou aplikáciou diferenciálneho a integrálneho počtu potvrdilo jeho celkové štvrté miesto. Tým sa Stanislav zaradil medzi prvých päť najlepších stredoškolákov vo fyzike v SR a bol vybraný do reprezentačného družstva SR na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu, ktorá bude v júli v Mexiku. Všetci mu držíme prsty!

RNDr. Peter Bubák

Irán

Isfahan

čestné uznanie