Itally ´09 PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Sunday, 07 June 2009 12:44

     Slnko, more, pláž a pamiatky staré ako Európa sama. Na všetky tieto "veci" sme sa mohli tešiť my - pár vyvolených alebo skôr najrýchlejších z nášho gymnázia. Najrýchlejších preto, lebo sme neváhali pridlho a chytili sme sa šance prihlásiť sa v kabinete geografie na poznávací zájazd do krajiny "čižmy" - slnečného Talianska.

     Po všetkých prípravách, súbojoch s kuframi a lúčení sa s bojazlivými rodičmi sme konečne 8. mája 2009 vyrazili na našu púť plnú dobrodružstiev. Cesta do Talianska bola dlhá, ale vôbec nie úmorná, za čo vďačíme výbornej "partii" v autobuse.

     Po 24-hodinovej ceste, ktorá nám uplynula takmer na minútu presne, sme sa konečne ocitli v našej prvej zastávke - v meste, do ktorého vedú všetky cesty. Rím nás upútal hneď na prvý pohľad. Najväčší zážitok poskytla určite Bazilika svätého Petra vo Vatikáne, ako aj Vatikán sám. Tento maličký štát v štáte na nás zapôsobil všetkým, počnúc stĺporadím okolo celého námestia až po hradby, ktoré skrývali prekrásne záhrady. Výstup na strechu Baziliky svätého Petra nám poskytol nezabudnuteľný pohľad na panorámu večného mesta. Ďalšími zastávkami boli mnohé námestia Ríma, kde sme obdivovali rôzne pamiatky - obelisky, fontány a pamätníky.

     Z Vatikánu sme sa vybrali k prekrásnemu Anjelskému hradu, ktorý v minulosti chránil pápežov pred jeho dobyvateľmi, odtiaľ na námestie Piaza Navona a ku kostolu sv. Anežky. Za pripomenutie určite stojí Panteón, po ňom Španielske schody patriace mladým a zamilovaným, a tiež nádherná veľká fontána Di Trevi, od ktorej sme sa vybrali ku pamätníku Viktora Emanuela, zjednotiteľa Talianska. Našu púť po Ríme sme zavŕšili prehliadkou (hádam najväčšieho klenotu tohto mesta) Kolosea. Po tomto náročnom, ale aj napriek tomu nádhernom dni sme sa odviezli metrom a dostali sme sa k autobusu, ktorý nás dopravil do nášho výletného domova (do hotela Crisstalo) v provincii Campania.

     Po ubytovaní v hoteli sme mali chutnú večeru, ktorá pozostávala z tých najlepších talianskych špecialít. Po dlhom a výdatnom spánku sme si na druhý deň urobili trochu voľna na spoznávanie okolitého kraja, a tak sme sa vybrali do neďalekého mestečka Paestum, kde sme doobeda obdivovali krásu starobylých gréckych chrámov. Keď sme si ich dostatočne užili, vychutnali sme si poobedie na pláži, vykúpali sa v teplom mori a večer sme sa boli prejsť mestečkom Agropoli. 

     Čakalo nás ďalšie ráno a ďalšie dobrodružstvo. Pre tento deň si pre nás páni profesori pripravili náročný výstup na sopku Vezuv, ktorá v roku 79 n. l. zmiatla z povrchu zemského mestečko Pompeje. Obdivovali sme tam rôzne rastlinné endemity a nazbierali sme si sopečné kamienky. Po výstupe a nahliadnutí do dymiaceho kráteru sme vyrazili do samotných Pompejí. Prechádzka mestečkom bola najzaujímavejšia, hlavne preto, že sme sa ocitli priamo vo "svete starého Ríma". Dokonale zachovaná architektúra, fresky na stenách, odsadrované telá obetí spomínanej erupcie. To všetko zahŕňali tieto očarujúce Pompeje.

     Po ďalšom náročnom dni sme sa vrátili do hotela a vychutnali sme si posledné chvíle na pláži, keďže na druhý deň sa náš odchod časoval na skorú rannú hodinu. Po prebudení a raňajkách sme naložili kufre do autobusu a vybrali sme sa do prístavného mestečka Sorrento, odkiaľ ráno odchádzal trajekt na prekrásny ostrov Capri. Na ňom sme strávili niekoľko hodín spoznávaním typických talianskych uličiek, obchodíkov, ale aj snáď najčistejšieho a najpriezračnejšieho mora, aké sme kedy videli. Na tomto ostrove sme mali možnosť ochutnať aj najlepšiu taliansku špecialitu - pizzu. Bola naozaj perfektná. Z ostrova sme odišli okolo 14.00 a popoludnie sme strávili niekoľkohodinovým poznávaním mesta Sorrento, odkiaľ sme sa podvečer vybrali na ďalšiu cestu, tentokrát domov.

     Ani nevieme ako a už sme opäť vchádzali na Slovensko, do Košíc, a odtiaľ rovno domov, kde nás už nedočkavo čakali naši rodičia. Výlet bol určite niečo nezabudnuteľné a všetci sme veľmi vďační našim profesorom RNDr. Vladimírovi Sabolovi, Mgr. Ide Sabolovej, Mgr. Daniele Železnej a dopravcovi Mgr. Františkovi Chrzanovi za uskutočnenie tohto výletu.

 

Marianna Kapcová, študentka 3. C triedy

Fotogaléria: Mgr. Daniela Železná

 

Last Updated ( Friday, 15 January 2010 14:14 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin