Unna 2009 PDF Print E-mail
Sunday, 28 June 2009 20:21

5. júna 2009 v neskorých nočných hodinách sme sa spolu s Mgr. M. Ondrušekom a našim pánom riaditeľom RNDr. M. Tribusom vydali v ústrety novému dobrodružstvu. Cestou sme ešte vyzdvihli poľskú výpravu a už nám nič nestálo v ceste za našou prvou zastávkou - stovežatou Prahou.

Praha nás privítala usmievavým, slnečným počasím. Ubytovali sme sa v jednom hoteli neďaleko centra. Tu sme začali "nadväzovať družbu" aj s Poliakmi. Po niekoľkých začiatočných jazykových hlavolamoch sme  prekonali aj túto bariéru a rozprávali sme sa s nimi, akoby sme ich už poznali od detstva. Boli veľmi otvorení, milí, ústretoví... a my tiež (možno preto sme sa zblížili tak rýchlo Smile). V Apollinairovom meste sme navštívili chrám sv. Víta a videli sme prezidentský palác, potom nasledoval krátky rozchod a po ňom dlhá cesta, ktorej konečnou stanicou bola 68-tisícová Unna na západe Nemecka.

Tam na nás už netrpezlivo čakali výmenní partneri s ich rodinami. Najprv sme museli počkať na prečítanie našich mien a súčasne aj mien našich nemeckých kamarátov, ku ktorým sme boli pridelení. Po vzájomných pohľadoch medzi nami a rodinami sme odišli do našich nových domovov. Hneď večer nás naši noví priatelia zobrali do miestnej kaviarne na Spaghetti Eiβ (zmrzlinu s kokosom).

Nasledujúci deň sme prvé dve hodiny strávili na Gymnáziu Ernesta Barlacha v Unne. Školské hodiny v Nemecku sú oveľa voľnejšie, žiaci môžu cez hodiny jesť, piť, žuvať žuvačky, pri príchode učiteľa nemusia vstávať a dokonca môžu mať vyložené nohy na lavici. V nemeckých školách študuje aj veľa prisťahovalcov, stretli sme napríklad Ukrajinku, Čecha, Poliaka i Francúzku. Po vyučovaní sme išli na prehliadku Unny, ktorá je veľmi pekným historickým mestom a po nej sme sa už všetci netrpezlivo pripravovali na dlho očakávaný plážový volejbal. Každý tím musel byť zostavený tak, aby v ňom bol aspoň jeden Nemec.

Utorok sa niesol v znamení vedy a techniky, a naša výprava smerovala na výstavu Computer und Sport v neďalekom meste Paderborn. Táto interaktívna výstava bola dokonalým dôkazom, že veda má dosah na všetky aspekty ľudského života, dokonca aj v športe. K atrakciám, ktoré nás najviac zaujali, patrila simulácia streľby pri biatlone alebo simulácia golfu, ktorú si mohol každý z účastníkov vyskúšať aj na vlastnej koži. Na chvíľu sme sa preniesli aj do digitálneho televízneho štúdia, alebo sme mali možnosť pomocou špeciálneho skenera presne zistiť všetky naše telesné parametre.

V stredu sme sa presunuli do nádherného historického mesta Kolína. Hlavným cieľom návštevy bol Kolínsky dóm, ktorý je mimochodom najväčším gotickým kostolom na svete. Pre tých vytrvalejších a fyzicky zdatnejších tu bola ešte jedna "čerešnička" v podobe zdolania približne 600 schodov v dómovej veži. Výsledný pohľad však stál zato, rozľahlé mesto s pretekajúcim Rýnom sme mali ako na dlani. Po náročnom výstupe nasledoval (podobne ako aj v iné dni) rozchod spojený s kúpou darčekov a iných maličkostí pre našich najbližších. Večer sme ešte išli na "párty", ktorú pre nás pripravili Nemci. DJ púšťal skvelú muziku, a tak sme sa výborne bavili.

Keď sme sa nasledujúce ráno zobudili, autobus nás už čakal a výlet do Amsterdamu sa mohol začať. Na ceste síce nastali komplikácie, lebo sme museli stáť v zápche na diaľnici, ale do cieľa sme dorazili šťastne. Pre zdržanie sme museli poopraviť náš program a ponáhľať sa do Domu Anny Frankovej. Prehliadka bola zaujímavá a aj sprievodca všetkých očaril (teda najmä ženskú časť našej výpravy Smile). Na rozchod v tomto meste sme všetci dlho čakali. Konečne sme sa dočkali a mohli sme spoznávať jeho ďalšie krásy. Späť do Unny sme sa vrátili až neskoro v noci.

V piatok sme poslednýkrát navštívili školu a potom sme sa pobrali do mesta Münster. Bolo to historické i univerzitné mesto. Po návšteve pamiatok a nákupoch sme išli naspäť domov, kde sme už mali individuálny program. Niektorí z nás šli znova nakupovať, iní len tak oddychovali a, samozrejme, balili si svoje veci. Piatok bol totiž deň nášho odchodu. Mnohí z nás pri rozlúčke plakali, lebo (aj keď by sme to možno nečakali) za tých pár dní sme si vytvorili silné priateľstvá a vzťahy. Neostávalo nám však nič iné, iba sa rozlúčiť a začať sa tešiť na október.

V sobotu sme sa ešte cestou domou zastavili v Berlíne. Navštívili sme parlament, videli sme Brandenburgskú bránu, berlínsky múr (teda to, čo z neho ostalo) a mnohé ďalšie historické pamiatky. Potom sme sa už všetci tešili na návrat domov a na zvítanie so svojou rodinkou. Berlín bol pre nás veľkolepým záverom nášho pobytu v očarujúcom Nemecku.

Táto výmena bola pre nás všetkých veľkým prínosom, poskytla nám jedinečné zážitky, množstvo cenných skúseností, nové medzinárodné slovensko-nemecko-poľské priateľstvá, veľa poznatkov z iných kultúr a možnosť vidieť nové zaujímavé miesta. Za toto všetko by sme sa chceli srdečne poďakovať predovšetkým nášmu pánu riaditeľovi RNDr. Marcelovi Tribusovi, Komunitnej nadácii v Bardejove, ale aj všetkým organizátorom tohto projektu.

študenti GLS, účastníci výmenného pobytu

Last Updated ( Monday, 17 August 2009 11:09 )