Nórsko alebo o tom, ako to celé dopadlo PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Wednesday, 01 July 2009 14:38
   
  
 

 "Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu prostredníctvom Fondu NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania".

 

 

Nórsko alebo o tom, ako to celé dopadlo

     Ak má človek príležitosť vycestovať do sveta, mal by to bez váhania urobiť. Každá nová krajina je svojimi prírodnými, krajinnými a kultúrnymi odlišnosťami významným prínosom a obohatením pre každého z nás, no predovšetkým pre mladých ľudí. Tí majú možnosť a na vlastnej koži sa presvedčiť, ako to funguje inde vo svete, čo z ich kultúry a zvykov môže byť pre nás prínosom a čomu by sme sa naopak mali vyhnúť. Takúto možnosť dostali profesori i študenti Gymnázia L. Stöckela vďaka projektu, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu prostredníctvom Fondu NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania. Priznám sa, projekt nebol jednoduchý a bolo potrebné prelúskať sa množstvom predovšetkým papierových záležitostí. Počas trvania projektu od júna 2007 do septembra 2010 spolupracujeme so severskou (škandinávskou) krajinou - Nórskom. Je to konkrétne škola (Molde videregående skole) v nórskommestečku Molde, s ktorou sme sa dohodli na vzájomnej spolupráci. Projekt samotný má mnoho tém, z ktorých tou nosnou je UNESCO a pamiatky oboch krajín (ďalej prírodné bohatstvo, kultúra a umenie, environment, ...), ale tým najčerstvejším zážitkom je pre nás výmenný pobyt v nórskom Molde, o ktorý by sme sa chceli s vami podeliť.

     Slovenská výprava odlietala z Krakova do Oslo so zmiešanými pocitmi. Hlavou sa nám preháňali najmä otázky typu, akí sú Nóri ľudia, či sú odmeraní alebo srdeční, či na nich urobíme dobrý dojem a vôbec, ako to celé dopadne. Ich naturel sa prejavil už na letisku v Oslo, kde bez problémov vymenili poškodený kufor za úplne nový s tým, že ide o samozrejmosť. Nasledujúce prekvapenie sa konalo na letisku v Molde, kde nás Nóri veľmi srdečne vítali s ich vlajočkami, našimi menami a výbornou anglištinou. Problém komunikácie bol vyriešený, pretože nielen študenti či učitelia, ale všade, kde sa človek obrátil, (obchody, pošta, banky, úrady či len tak na ulici) bez problémov sa dorozumel angličtinou.

     Program pobytu bol pestrý a okrem školy sme navštívili veľa zaujímavých miest. Ale pekne po poriadku.

     Škola. Pôvodná budova nám tak trochu pripomínala tú našu, dobudované moderné časti však už vytvárali labyrint, v ktorom sme mali mierny problém s orientáciou. V škole sme trávili takmer každý deň a infiltrovali sme sa medzi nórskych študentov na ich vyučovanie. Absolvovali sme hodiny nórčiny, sociológie, histórie, biológie, chémie, telesnej výchovy, hudby, tanca... . Všetky boli vedené v anglickom jazyku a na všetkých sme vyvíjali aktivitu aj my - Slováci (tvorbou slovníka, prezentáciami o našej krajine, meste a škole, diskusiami o podobnostiach oboch krajín a rozdieloch medzi nimi). Jednoducho, bola to zábava a detailov by bolo "za tašku". Snáď spomeniem aspoň jeden, aby ostalo trochu priestoru aj na výlety. Na hodine hudby nám Nóri zaspievali svoju hymnu a potom sa priamo na hodine naučili hrať aj tú našu, ktorú sme si spoločne aj zaspievali. Hudobne sú veľmi nadaní, zvlášť v tomto mestečku, v ktorom sa aj každoročne koná jazzový festival.

     Molde. Molde, ináč nazývané aj mesto ruží, na nás všetkých zanechalo úžasný dojem. S neopakovateľnou panorámou hôr akoby vyrastajúcich priamo z mora, pobrežím lemovaným vkusnými hotelmi, Aker štadión (raj na zemi pre milovníkov futbalu) sa toto mestečko javí byť dôstojne zladené s okolitou prírodou. Okrem scenérie na nás zapôsobilo aj prijatie viceprimátorkou mesta Molde a primátorom mestečka Aukra, čo pridalo našej návšteve na vážnosti.

     Výlety. Prevažná väčšina bola zameraná environmentálne. Nórom patrí náš obdiv za to, ako si vážia svoju prírodu a ako sa dôkladne o ňu starajú. Základom je separovaný zber, na čo slúžia až šesťmiestne koše. Separujú a recyklujú, využívajú alternatívne zdroje energie, aby neznečisťovali a nedevastovali krajinu. No nielen to. S vedomím, že nestačí, aby sa takto zodpovedne správali k životnému prostrediu iba oni, veľmi ochotne vysvetľujú svoje postoje aj konkrétne projekty každému, kto o nich prejaví záujem. Na čistý vzduch a vodné toky nestačí zopár krajín, ale uvedomelý celý svet. Aj našej výprave bolo umožnené spoznať, ako to funguje u nich, ale ešte pred odchodom sme vypracovali projekty, a tým sa dostali do problematiky a pripravili sa na ňu.

     Na skládke separovaného odpadu sme sa mali možnosť naučiť, ako separovať (podotýkam, že separujú skutočne všetko) a recyklovať. Hneď na druhý deň nám bolo vysvetlené a ukázané, ako sa získava energia z biopalív a k exkurziám tohto typu patrí aj návšteva Ormen Lange. Miesta kde sa z morského dna ťaží ropa a zemný plyn (pozn. autorky: Nóri ho nepotrebujú, sami využívajú predovšetkým hydroenergiu) a vyváža sa hlavne do Veľkej Británie, ale aj do štátov Európy.

     Od environmentu teraz prejdeme k dejinám. To, čo je pre európske krajiny spoločné - druhá svetová vojna - pripomenuli sme si v prímorskom mestečku But, ktoré bolo obsadené a okupované Nemcami. Podobne ako my aj oni si pripomínajú históriu svojich predkov prostredníctvom skanzenov. Drevené domy, na rozdiel od tých našich, majú na strechách trávu ako izoláciu voči chladu v zime a na ochladzovanie príbytku v lete. Nádherné sú aj historické prímorské, pôvodne rybárske, mestečká Ålesund a Kristiansund. Nám sa najviac rátalo to, čo doma zažiť nemôžeme, a to plavba loďou, trajektom a Atlantická cesta, ktorá sa, hádam, ani nedá opísať - treba zažiť a vidieť.

      Zážitkov je mnoho a každý z nás ich vnímal a zapamätal si ich svojím spôsobom. A nakoniec niekoľko postrehov očami študentov, ktorí sa na výmennom pobyte zúčastnili:

     "Od 20. marca do 2. apríla 2009 9 študenti boli na výmennom pobyte v nórskom Molde - meste ruží. Počasie nám prialo, preto sme mohli vidieť všetky z povestných 222 štítov. Boli sme skvelý kolektív a spoznali sme mnoho nových priateľov. Ďakujem za šancuzúčastniť sa na tomto skvelom projekte."

 Dominika Vargová 2. C

     "Molde sa mi javilo ako pokojné mestečko s krásnymi drevenými domami so strechami, na ktorých rastie tráva (nie však na všetkých), s ľuďmi, ktorým nikdy nie je zima a angličtina je pre nich taká prirodzená ako nórčina."

Barbora Šivecová 1. C

     Škola v Molde, v ktorej som strávila pár hodín, sa nedá porovnať s nijakou školou v širokom okolí. Je to obrovská škola, v ktorej študenti študujú iba 3 roky. Špecializujú sa na tanec, hudbu, výtvarné umenie alebo šport. V druhom a treťom ročníku si volia šesť predmetov. Prekvapilo ma tiež, že majú 80 - minútovévyučovacie hodiny, ktoré neoddeľujúžiadnezvonenia ohlasujúce prestávky alebo koniec hodiny."

Katarína Tarcalová 2. C

     "V Nórsku som bol prekvapený náhlou premenlivosťou počasia: striedaním slnečného dňa, snežného dňa, ale aj krupobitia."

Viktor Kutný 1. C

     "Tento projekt mi umožnil spoznať úplne inú kultúru, nových ľudí a automaticky získať nové priateľstvá. To, čo ma v Nórsku prekvapilo, bolo že "chalani" sú veľmi hanbliví, ale hlavne to, že nemajú teplú stravu počas obeda."

Barbora Brnušáková 3. A

     "Keď som sa prvýkrát dozvedel o možnosti ísť do Nórska, prvá myšlienka, čo mi napadla, bola mrazivá zima ... Avšak počasie bolo dosť podobné nášmu. Spoznali sme úplne odlišnú kultúru a národné zvyky. Najviac ma zarazil prístup ľudí k životu. Žiaden stres, žiaden zhon, každý mal na všetko čas. Nikam sa nikto neponáhľal, nič im "nerobilo vrásky".Čo však určite neznamená ľahostajnosť či nedôslednosť. My všetci by sme si z nich mali brať príklad, a dostaneme sa určiteďalej, či už ekonomicky, alebo sociálne. Bol to neskutočný zážitok a prial by som každému, aby si to vyskúšal. Chcel by som ešte poďakovať organizátorom za takúto možnosť."

Peter Ganzarčík 2. A

     Zďaleka to však ohľadom projektu nie je všetko. Tá najnáročnejšia časť nás ešte len čaká. Nórska výprava nám budúci školský rok opätuje návštevu na Slovensku. Veľmi sa na nich tešíme a pevne veríme, že aj im sa bude v Bardejove páčiť. Dúfame, že aj na nich pobyt na Slovensku zanechá taký dojem, aký na nás zanechala krajina chladno-slnečná, priamo-srdečná, hornato-pobrežná, krajina kontrastov - Nórsko.

 

Mgr. Stanislava Hrušková 

Fotogaléria:

Last Updated ( Tuesday, 21 July 2009 14:37 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin