Úspešné ukončenie výmenného pobytu PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Sunday, 18 October 2009 13:56

     Vzájomné spoznávanie tradícií, svetových jazykov i špecifickej kultúry európskych národov - toto všetko sme uskutočnili pred niekoľkými dňami, keď nás navštívila dlho očakávaná skupinka študentov z Gymnázia Ernesta Barlacha v Unne, kde sme boli v júni tohto roku na výmennom pobyte. Naši nemeckí kamaráti sa tu rýchlo zabývali a s veľkým záujmom začali obdivovať naše mesto a jeho nielen kultúrne, ale i prírodné pamiatky, ktoré ich veľmi očarili. Súčasťou ich programu bola aj prehliadka Ľubovnianskeho hradu, krásnych Pienin a nášho historického mestečka. Po ich 5-dňovom pobyte na Slovensku sme sa pobrali spoznávať krásy Poľska.

     Spolu s poľskými študentmi z Lycea v Muszyne sme navštívili Oswiencim, kde sme absolvovali prehliadku známeho koncentračného tábora, v ktorom vyhaslo 1,5 milióna nevinných ľudských životov, prevažne Židov, Rómov a vojnových zajatcov. Potom sme sa presunuli do Oswiencimu 2 - Birkenau, ktorý sa počas 2. svetovej vojny stal najväčším vyhladzovacím centrom európskych Židov. Asi po 3-hodinovej prehliadke sme sa presunuli do hlavného mesta kultúry a festivalov v Strednej Európe - do Krakowa.

     Nie nadarmo sa hovorí, že Krakow je "Babylonom sveta". Námestím sa prechádzalo veľké množstvo turistov hovoriacich jazykmi z rôznych kútov sveta. V stredu 7. októbra 2009 sme si prehliadli historicky bohatý Krakow. Zaujalo nás aj mestečko, kedysi samostatne existujúce pri pôvodnom Krakowe - Kazimierz, ktoré založil Kazimierz Veľký. Obývali ho prevažne Židia a jeho súčasťou boli synagógy. Na námestí Rynek sa týčila Mariánska bazilika, z ktorej každú hodinu znel slávnostný "hejnal" - začiatok poľskej hymny až po moment, keď podľa legendy Turci pri nájazde na Krakow v roku 1421 zostrelili vtedajšieho trubača.

     Aké by to bolo navštíviť Krakow a nevšimnúť si kultúrny a národný symbol Poľska - Wawel? Všetkých nás zaujal zvon Zygmunda, ktorý je tretím najťažším zvonom na svete. Hovorí sa, že kto sa dotkne srdca zvonu a vysloví prianie, splní sa mu.

     Vo štvrtok sme sa rozlúčili s našimi nemeckými priateľmi, ktorí odleteli do svojej krajiny. Dúfame, že odchádzali s dobrým pocitom z tohto pobytu a s krásnymi zážitkami.

     Touto cestou sa chcem poďakovať pánu riaditeľovi RNDr. M. Tribusovi za jeho ochotu a skvelú organizáciu, pani profesorke Mgr. M. Pribilincovej, profesorovi z Poľska A. Gancarzovi, tiež študentom, ktorí sa na tejto nemecko-poľsko-slovenskej výmene zúčastnili a všetkým, ktorí nám finančne (i inak) pomohli.

Juliána Oslacká, študentka GLS, 3. A trieda

Last Updated ( Tuesday, 27 October 2009 10:04 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin