Ukrajina - krajina kontrastov PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 26 October 2009 20:20

     Mukačevo, mesto, ktoré sme navštívili je súčasťou Zakarpatskej Ukrajiny, ktorá počas histórie prešla rukami mnohých panovníkov a patrila rôznym štátom od Veľkej Moravy, Kyjevskej Rusi, ČSSR, Maďarska cez ZSSR a teraz je začlenená do Ukrajiny, ktorá bola cieľom našej cesty.

     16. októbra sme my, študenti 2., 3. a 4. ročníka GLS a naše profesorky PhDr. J. Almassyová a Mgr. A. Gombošová spolu so študentmi osemročného gymnázia vyrazili z Bardejova. Ukrajina nie je súčasťou Európskej únie, a práve preto nás na hranici zastihlo niekoľkohodinové čakanie. Ukrajinu by sme mohli nazvať aj krajinou kontrastov. Hneď po prejdení hraníc sme videli zničené obytné domy, no o niekoľko minút sme dorazili na ulicu plnú prepychových domov, na ktorej stálo aj nákupné centrum plné luxusných butikov a kaviarní, v ktorých bola aj na naše pomery nadštandardná obsluha. Žiaľ, len tam. Po krátkej prestávke v obchodnom dome sme sa znova vybrali na cestu. Počas jazdy sme stretávali autá rôznych, aj tých najdrahších značiek. Prešli sme niekoľko kilometrov a náš autobus opäť zastavil na parkovisku, tentokrát plnom starých áut značky Lada. Spoločne sme sa presunuli na trh, ktorý dýchal príjemnou atmosférou. Každý si vyskúšať svoje jazykové schopnosti komunikácie, mohol si kúpiť, čo chcel alebo potreboval. Našou ďalšou zastávkou bol stredoveký zámok Palanok, ktorý sa nachádza na sopečnom kopci. Od sprievodkyne sme sa dozvedeli, že hrad má 8 obranných línií. Ako každý iný, aj tento zámok má svoje tajomstvá. Jedným z tajomstiev jeho dokonalej obrany bola chodba smrti, v ktorej umrelo veľké množstvo vojakov, ktorí sa pokúšali túto pevnosť dobyť. Mesto Mukačevo nás zaujalo svojou čistotou a zrekonštruovaným centrom. Dominantou Mukačevského námestia je krásna radnica výraznej zelenej farby. Nemôžeme však zabudnúť ani na ostatné pamätihodnosti, ako napríklad Dramatické divadlo, Sochu Cyrila a Metoda alebo nádherné pravoslávne a gréckokatolícke chrámy plné prekrásnych ikon, ktoré dýchajú atmosférou tajomna. Na budove Mestského kultúrneho strediska sme si tiež všimli erby Mukačeva, ktoré sa historicky menili.

     Cesta späť sa nám kvôli únave zdala nekonečná, a to aj vďaka neochote colníkov a opätovnému niekoľkohodinovému čakaniu na hranici.

     Prínosom pre nás, ruštinárov je, že sme videli inú kultúru a  mohli sme si vyskúšať svoje jazykové schopnosti. Človek si až po takejto ceste uvedomí, čo má doma, hoci si to občas neváži. Aj keď sa to nezdá, Slovensko patrí medzi 50 najbohatších štátov..., a Ukrajina je na opačnom konci tabuľky.

Simona Zápachová a Martina Labancová, študentky GLS, 3. D triedy

 

Fotogaléria: Dominik Krišš, 4. D

Last Updated ( Friday, 15 January 2010 14:09 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin