Krajské kolo biologickej olympiády na GLS - zase raz úspešné PDF Print E-mail
Friday, 26 March 2010 19:54

Vo štvrtok 11. marca 2010 sa v priestoroch Gymnázia L. Stöckela opäť stretli šikovní biológovia, aby si zmerali sily v už 44. ročníku krajského kola biologickej olympiády. Aj tohto roku sa úlohy hlavného organizátora zhostil Mgr. Vincent Hudák, ktorý nás zároveň pripravoval v teoreticko-praktickej časti.

Vestibul školy sa už od rána začal zapĺňať študentmi z deviatich škôl (zúčastnili sa tri gymnázia z Prešova, jedno zo Starej Ľubovne, Popradu a Stropkova a tri z Bardejova - GLS, Gymnázium sv. J. Bosca a Súkromné gymnázium), ktorí si prišli overiť vedomosti v teoreticko-praktickej časti, alebo prezentovať svoje najnovšie výskumy v časti posterovej.

Ešte predtým, ako sme začali súťažiť, nás vo vynovenej aule už tradične privítal riaditeľ GLS - RNDr. Marcel Tribus. Slova sa ujal aj predseda krajskej komisie biologickej olympiády doc. RNDr. Andrej Pavúk, CSc., ktorý nám predstavil členov odbornej komisie, pedagogických a vedeckých pracovníkov Fakulty prírodných a humanitných vied Prešovskej univerzity. Mgr. Vincent Hudák ešte upresnil organizačné pokyny a so želaním šťastia sme sa rozišli do odborných učební.

Súťažilo sa v dvoch kategóriách - B (1., 2. ročník) a A (3., 4. ročník). Mladší študenti strávili celé predpoludnie v laboratóriu, kde sa najskôr popasovali s testom a následne dvoma laboratórnymi úlohami. Podobne sme na tom boli aj my súťažiaci kategórie A. Okrem mimoriadne náročného testu sme sa zahrali aj na kriminalistov. Zo štyroch vzoriek, ktoré patrili podozrivým, sme mali určiť páchateľa, ktorý zanechal na mieste činu vzorku DNA.

V projektovej časti prezentovali súťažiaci výsledky svojich výskumov a odpovedali na otázky odbornej komisie.

Študenti GLS nesklamali ani tentokrát a školu reprezentovali naozaj úspešne.

V teoreticko-praktickej časti (vedúci krúžku Mgr. Hudák) v kategórii B sa na 1. mieste umiestnila Barbora Jančíková (GLS), na 2. mieste Matúš Matisko (Gym. J. A. Raymana, PO), na 3. mieste Viera Trnková (Gym. Kukučinova, PP). V kategórii A zvíťazil Samuel Havadej (Gym. J. A. Raymana, PO), na druhom mieste skončila Jarmila Petričová (GLS), tretie miesto si vybojovala Terézia Perháčová (Gym. Kukučinova, PP) a piata bola naša Denisa Juričová (GLS).

V projektovej časti (vedúci krúžku RNDr. Ján Kleban, PhD. a RNDr. Kvetoslava Kaňuchová) v kategórii B boli výsledky takéto: 1. miesto získala Mária Straková (Gym. sv Mikuláša, PO), 2. miesto obsadil Tomáš Gybeľ (GLS), na 3. mieste skončil Tibor Porubän (Gym. sv. Mikuláša, PO) a piaty bol Timon Džupir (GLS). V kategórii A sa na 1. mieste umiestnil Peter Mikula (GLS), 2. miesto získal Marián Babinčák (Gym. sv. Mikuláša, PO), na 3. mieste bol ocenený Marcel Kusenda (GLS) a štvrtá bola Jarmila Rodáková (GLS).

Do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 9. - 11. apríla 2010 v Nitre postúpili títo študenti GLS: Barbora Jančíková, Jarmila Petričová, Tomáš Gybeľ a Peter Mikula. Víťaz projektovej časti Peter Mikula sa však na súťaži nezúčastní, pretože presne v tom istom čase odlieta reprezentovať našu školu na medzinárodnú súťaž do ďalekého Azerbajdžanu. Namiesto neho pocestuje do Nitry ďalší študent GLS - Marcel Kusenda.

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme a postupujúcim držíme prsty, aby v Nitre ukázali to najlepšie, čo v nich je. Naše ďakujem patrí aj všetkým tým, ktorí sa na našich úspechoch akokoľvek spolupodieľali.

Denisa Juričová, študentka 4. B triedy

Fotogaléria:

Last Updated ( Thursday, 15 April 2010 10:29 )