Záujem o Rusko, jeho kultúru a jazyk sa mi oplatil PDF Print E-mail
Friday, 23 April 2010 15:51

Znalosť cudzích jazykov sa označuje v dnešnej dobe ako druhá gramotnosť. Vďaka mojej učiteľke klavíra, ktorá je ruskej národnosti, som si postupne začala uvedomovať, že ruština znamená pre mňa niečo viac ako len cudzí jazyk. Začalo ma zaujímať samotné Rusko, jeho história, kultúra, tradície i nové slovíčka.

Hneď od prvej chvíle ma ruský jazyk chytil za srdce, a tak som sa mu začala venovať naplno. Chcela som získať nové informácie, preto som začala navštevovať krúžok ruskej olympiády u nás na gymnáziu, ktorý vedie pani profesorka Almássyová.

Najprv som sa zúčastnila školského kola olympiády a po ňom nasledovalo krajské kolo v Prešove. Od prvej chvíle som bola veľmi nervózna, lebo na tejto olympiáde som bola prvýkrát. Súťažila som v kategórii B1, to znamená, že patrím k žiakom, ktorí sa učia ruský jazyk menej ako 250 hodín za rok a sú začiatočníci. Súťaž pozostávala z písomnej i ústnej časti, teda z testov z gramatiky, lexiky i kulturológie, čítania s porozumením a z konverzácie na rôzne témy. Moje pocity po skončení súťaže boli pozitívne a obohacujúce a ani som si nestihla uvedomiť, že som vyhrala 1. miesto a postúpila na celoslovenské kolo do Bratislavy.

Celoslovenské kolo sa konalo 13. 14. apríla 2010. Súťažiaci, učitelia i porota boli ubytovaní v Kongresovom a vzdelávacom centre. Tu nás privítalo daždivé počasie, no napriek tomu som sa tam cítila veľmi príjemne, lebo som bola obklopená milými ľuďmi z celej republiky a zo všetkých strán som počula iba ruský jazyk. Súčasťou olympiády nebolo len dobre vedieť konverzovať po rusky, ale ovládať aj všeobecné poznatky o Rusku, spojené s tradíciami a folklórom, poznať osobnosti Slovenska i Ruska, výtvarné umenie, sviatky a to v takej silnej konkurencii naozaj nebolo ľahké.

Usporiadatelia nám spestrili náš voľný večer prehliadkou Starého mesta s profesionálnou sprievodkyňou. Hoci nám počasie neprialo, pršalo a bolo chladno, prehliadka stála za to. Na druhý deň ráno začala ústna časť. Neviem, či som mala šťastie, no vylosovali nám tému "Človek a príroda", ktorú som mala rada a v debatnej časti bola téma "Folklór a ruské piesne". V ďalšej časti sme debatovali o ruskej kuchyni, čo ma tiež veľmi potešilo. Poslednou časťou súťaže bola recitácia poézie alebo prózy, alebo písanie eseje na vybranú tému. Celkový dojem zo súťaže som mala dobrý, lebo som vedela, že som urobila všetko, čo bolo v mojich silách. Počas vyhodnotenia výsledkov som bola veľmi spokojná a nemala som žiadnu nervozitu. Myslela som si, že nech to akokoľvek dopadne, dosiahla som to, o čom som ani nesnívala a túto dobrú skúsenosť mi už nik nevezme. Napriek silnej konkurencii som vyhrala 1. miesto. Škoda len, že sa tento rok nekoná medzinárodné kolo. Aspoň by som mala možnosť vidieť Moskvu.

To, čo som dosiahla, by nebolo bez výdatnej a aktívnej spolupráce a podpory pani profesorky PhDr. J. Almássyovej, ktorej som za to veľmi vďačná a zaviazaná. A taktiež sa chcem poďakovať aj mojej pani profesorke ruštiny Mgr. A. Gombošovej, ktorá ma od začiatku motivovala a pripravovala na hodinách ruského jazyka.

Som rada, že som mohla prispieť k výborným výsledkom a menu našej školy Gymnázia L. Stöckela a že aj moja veľká snaha a záujem o ruský jazyk boli ocenené v celoslovenskom meradle.

Barbora Jančíková, študentka 2. A triedy

Last Updated ( Tuesday, 11 May 2010 09:29 )