Nórsko - chladné, drsné, ale nádherné PDF Print E-mail
Wednesday, 02 June 2010 19:44

V termíne od 9. - 15. mája 2010 dostalo šesť študentov Gymnázia L. Stöckela možnosť vycestovať do Nórska prostredníctvom projektu Slovensko-nórska spolupráca. Cieľom výmenného pobytu bolo od Bardejova približne 2000 kilometrov vzdialené západonórske mesto Molde, ležiace približne na 62. rovnobežke. Po absolvovaní letov Krakow - Oslo a Oslo - Molde bola slovenská expedícia privítana nórskou zimou, ale hlavne hosťovskými rodinami, ktoré slovenským študentom celý pobyt poskytovali nádherný domov.

Program výletu bol zostavený tak, aby sme túto krajinu, ktorá sa od Slovenska odlišuje v mnohých oblastiach, spoznali čo najviac. V prvom rade po ekonomickej stránke. Hrubý domáci produkt tejto krajiny predstavuje po prepočte na jedného obyvateľa jedno z najväčších čísel vo svete, čo je spôsobené množstvom prírodného bohatstva (ropa, zemný plyn, rybárstvo...) na relatívne malý počet obyvateľov (cca 4,9 mil.), takže sme tam postrehli vyspelejšiu techniku a približne 4-krát vyššie ceny všetkého v porovnaní so Slovenskom. Ďalšie odlišnosti sú, samozrejme, v nórskej prírode. Pohľad na pravé nórske fjordy je prekrásny, obzvlášť v období príchodu leta, keď vrcholy hôr pokryté bielym snehom nasleduje nesmelá zeleň a modré more.

Najväčšie odlišnosti sme však postrehli v kultúre a ľuďoch. Tri dni strávené v nórskej škole nám poskytli dôveryhodný obraz o nórskom školskom systéme a prístupe žiakov. Ako sme zistili, ich cieľom nie je učenie sa množstva textu, ale učenie sa komunikácii a spolupráci. Vyučovacie hodiny trvajú 90 minút, na hodnotenie majú 6 stupňov, pričom 6 je najlepšia známka.

Č sa týka ľudí, Nóri sú už na prvý pohľad veľkí "flegmatici" - nie sú v strese a nikam sa neponáhľajú. To sa potom odzrkadľuje na ich vnímaní času a priestoru, ako sme sa za ten týždeň presvedčili. Ak Vám Nór povie, že pôjdete 5 minút, tak budete kráčať minimálne 15, a ak povie, že do obchodu je to 400 metrov, tak to budú dobré 2 kilometreSmile. Medziľudský prístup je veľmi milý a aj s cudzincami bezproblémový. Každý bol s nami schopný komunikovať plynule po anglicky. Ako sme sa dozvedeli, je to spôsobené najmä tým, že väčšina filmov a seriálov v televízii je vysielaná v angličtine s nórskymi titulkami. Poriadok na uliciach a láska k prírode je pre nich typická. Každý poctivo, niekedy až "fanaticky" separuje. Doma, v triede, v obchodnom dome, na letisku a vlastne všade boli minimálne tri typy odpadkových košov. Niekedy sme sa až báli vyhodiť odpad, o ktorom sme nevedeli rozhodnúť, kam presne patrí.

Náš program bol taký plný, že bolo náročné si všetky zážitky podrobne pamätať. Niekoľkokrát sme navštívili nórsku školu. Boli sme na Atlantickej ceste, čo je cesta, ktorá vedie naprieč množstvom ostrovov pospájaných mostami a poskytuje divákom ten najdôveryhodnejší pohľad na divokú nórsku prírodu. Videli sme skládku separovaného odpadu, aby sme lepšie pochopili, ako a prečo triediť. Absolvovali sme výlet do neďalekého historického mesta Ålesund, odkiaľ sme sa vracali do Molde obrovskou výletnou loďou. A lovili sme aj ryby, ale nič sme, žiaľ, nechytili. Boli sme v Nórsku a myslím si, že to bol zážitok a obrovská skúsenosť na celý život.

Keďže ide o výmenný pobyt, koncom augusta navštívia zasa nórski študenti Bardejov. Teraz je už len na nás ukázať v čo najlepšom svetle našu školu, mesto, krajinu i kultúru.

Ďakujeme veľmi pekne všetkým, ktorí nám umožnili do Nórska vycestovať a vidieť túto krajinu na vlastné oči.

Peter Deďo, študent 3. D triedy

Fotogaléria: Peter Deďo, Jarmila Petričová, Mgr. Stanislava Hrušková a Ing. Eva Saxunová

Last Updated ( Tuesday, 08 June 2010 11:44 )