Eustory - smerovanie do kontextu európskych dejín z GLS PDF Print E-mail
Saturday, 11 September 2010 18:53

Eustory je dejepisná integrácia stredoškolských študentov a učiteľov z celého Slovenska, ktorej cieľom je ich nasmerovanie do kontextu európskych dejín. Organizátorom je Vzdelávacia nadácia Jana Husa so sídlom v Bratislave. Témou 6. ročníka súťaže Eustory,  ktorá bola vyhlásená v školskom roku 2009/2010 je Migrácia obyvateľstva Slovenska v 20. storočí. Úlohou súťažiacich je napísať odbornú prácu z regionálnych dejín a doplniť ju prílohami a rozhovormi.

Do tejto súťaže sa študenti GLS zapojili druhýkrát. Práce boli zaslané v elektronickej aj tlačenej forme koordinátorke nadácie PhDr. O. Peštukovej. GLS reprezentovali dve individuálne práce z regionálnych dejín.

Dňa 16. 6. 2010 sa v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže študentov SŠ o novodobej histórii. Študenti a učitelia víťazných prác z celého Slovenska prevzali ocenenie od riaditeľky Eustory AISBL z Hamburgu Gabriele Woidelko, generálneho riaditeľa SNM Rastislava Púdelka, riaditeľky Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Zuzany Jezerskej a predsedu správnej rady Ústavu pamäti národov Ivana A. Petranského.

Študentka GLS Lenka Polčová z 3. ročníka svoju prácu venovala slávnemu bardejovskému kúpeľnému lekárovi MUDr. Mikulášovi Atlasovi, ktorý zasvätil časť svojho života výskumu liečebných metód a preslávil Bardejovské Kúpele v celom ČSR. Informácie o ňom sa strácajú po realizácii protižidovských nariadení počas Slovenskej republiky. Práve toto obdobie jeho života a jeho ďalšie osudy po vojne boli predmetom bádania.

"Po odchode na dôchodok sa MUDr. Mikuláš Atlas s rodinou vysťahoval do Izraela. Aj tam uplatnil svoje bohaté skúsenosti. Podľa jeho plánov bolo vybudované kúpeľné mesto "Ejn Gedi" pri brehoch Mŕtveho mora. K prílohe je pripojený článok novín THE GATES OF ZION, Spring z roku 1968, v ktorom sa hovorí o týchto kúpeľoch a o obrovskom prínose MUDr. Atlasa. "A Jerusalem physician, Dr. Mosine Atlas, who came to Israel sfter World War 2 from him native Czechoslovakia where for 29 years he directed the mineral spa of Bardejov, has examined a thermal spring at Kibbuty Ein- Geddi- a desert oasis on the western shores of hte lake."7  V úryvku sa píše o príchode doktora Atlasa do Izraela z Československa, kde pôsobil 29 rokov, riadil minerálne kúpele v Bardejove. V Izraeli skúmal termálnu pramenitú vodu v púštnej oblasti na západe pobrežia Čierneho mora. Hĺbka tohto jazera je 84 stôp s teplotou 100 Celziových stupňov, ktorá nikdy neochladne. V tejto oblasti bola objavená siričitá podzemná voda, ktorá vyviera z dosiaľ najhlbšej prístupnej vrstvy zeme. Po chemických analýzach sa zistilo, že má veľmi priaznivé účinky, a tým boli položené základy pre vznik jedných z najlepších kúpeľov na svete.

V roku 1998 uplynulo 70 rokov od doby, keď bol MUDr. M. Atlas menovaný hlavným lekárom Bardejovských Kúpeľov. MUDr. Aladár Šalata, bývalý riaditeľ spomínaných kúpeľov, podal návrh na odhalenie pamätnej tabule MUDr. M. Atlasovi. V tom čase nebol realizovaný, ale v roku 2002, keď bol Bardejov zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva, bola pri vchode do Liečebného domu Astória v Bardejovských Kúpeľoch umiestnená pamätná tabuľa v slovenskom, hebrejskom a anglickom jazyku, ktorá pripomína dnešnej generácii a hosťom Bardejovských Kúpeľov roky jeho záslužnej práce pre rozvoj Bardejovských Kúpeľov. Pamätnú tabuľu v deň osláv tejto udalosti odhalil syn sestry MUDr. M. Atlasa MUDr. Solár, ktorý bol predsedom hodnotiacej komisie pre zápis Bardejova. Týmto činom sa dostalo ocenenie životnému dielu MUDr. M. Atlasa."

Lenka Polčová získala 3. miesto v celoslovenskom kole a možnosť uchádzať sa o účasť na medzinárodnch letných akadémiach, ktoré sa konajú od augusta do októbra v tomto kalendárnom roku v Nemecku, Švajčiarsku a Bulharsku. Lenka Polčová absolvovala pohovory v angličtine s riaditeľkou súťaže a musela zaslať krátky videofilm o sebe a o svojej práci. V októbri 2010 sa zúčastní na letnej akadémii v Bulharsku. Držíme jej palce, prajeme šťastnú cestu a veľa nezabudnuteľných zážitkov so stredoškolákmi z celej Európy.

PhDr. Anna Šimová, učiteľka GLS

Lenka Polčová, študentka GLS

Last Updated ( Thursday, 16 September 2010 09:23 )