Jeden krásny deň (postrehy študentky) PDF Print E-mail
Monday, 18 October 2010 20:18

...dobové oblečenie, typické, ale špeciálne ušité barety a čierne peleríny. To všetko naznačovalo, že tento deň bude iný ako ostatné. Ale v čom? Nedbalé pohľady behajúce po celom školskom dvore boli úplne na mieste. Chystalo sa totiž niečo výnimočné.

Udalosť, ktorá bola významná hlavne tým, o koho šlo v tento deň. Oslavy 500-tého výročia narodenia Leonarda Stöckela. To bol hlavný dôvod, prečo sme o 9,00 hod. ráno stáli pred našou školou GLS. Program mal nádych čias, v ktorých Leonard Stöckel naozaj žil. Bolo neskutočné, ako nám behali zimomriavky po tele a nebolo to zo zimy. Všetka nostalgia, ktorá vládla, oprávnene vnikala do našich myslí a naštartovala predstavy o tomto významnom človeku. Nasledovalo odhalenie pamätníka, pri ktorom pomáhali primátor mesta MUDr. Boris Hanuščak, riaditeľ GLS RNDr. Marcel Tribus a biskup ECAV Mgr. Slavomír Sabol. Pri prvom pohľade na pamätník sme nechápali, čo znázorňuje. No pri hlbšom vnímaní pamätníka som si uvedomila, že každá časť tohto diela ukazuje istú časť života Leonarda Stöckela, v ktorej niečím pôsobil na ľudí. Mala som čas nad tým rozmýšľať, lebo hneď sme sa pohli alegorickým sprievodom na námestie. Krásna pozornosť okoloidúcich dávala pocítiť všetkým nám, že je to naozaj výnimočný deň. Na radničnom námestí sme sa pomaly presúvali popri niekoľkých zastaveniach, ktoré tiež ukazovali výnimočnosť Leonarda Stöckela v rôznych činnostiach. Nachvíľu som sa cítila, ako keby som naozaj bola v danom období. Ďalšie programy nás čakali v športovej hale, kde sme šli rovno z námestia. Humanizmus a renesanciu ste tu dlho hľadať nemuseli, lebo sa vám ponúkala priamo do rúk, očí a uší. Začalo sa to vystúpením zboru Belfersingers. Hovorené slovo žiakov GLS pod názvom Docendo discítur (Vyučovaním sa človek učí) príjemne spestrilo túto krásnu chvíľu. Dramaticko-hudobné pásmo bolo pod vedením Mgr. E. Koščovej. Nechýbala filozofická stránka, ktorá nám ukázala veľkú podobnosť medzi týmito časami a časami antických filozofov. Nasledovala moderná hudba, ktorá sa nechala počuť vďaka Ing. Š. Birošovi. Množstvo predstavení v nás nechalo mimoriadne pocity, ktoré ešte zosilneli vďaka mazurke pod vedením Mgr. I. Sabolovej a folklórnemu súboru pod vedením RNDr. V. Sabolom.

Krásna atmosféra si vyžadovala naše uznanie, čo aj právom dostala. Myslím, že keby to Leonard Stöckel videl, bol by právom hrdý. O tom niet pochýb.

Michaela Varcholová, študentka 3. E triedy

Last Updated ( Monday, 18 October 2010 20:56 )