Študenti GLS opäť v Paríži a na zámkoch na Loire... PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 01 November 2010 13:15

     Náš poznávací výlet do Paríža sa začal 12. 10. 2010. Trval 6 dní, z ktorých sme celé štyri strávili v už spomínanom meste a jeho okolí.

     Prvý deň bol čisto o cestovaní. V autobuse, ktorý sa v noci už nezdal taký pohodlný, sme strávili viac ako 24 hodín. Napriek tomu panovala dobrá nálada, ktorá sa už len znásobila, keď sa na druhý deň ráno vyhlásila dlho očakávaná veta: "Už sme v Paríži, vystupovať!" Tak trocha dolámaní sme opustili autobus a kochali sa historickými budovami, ktoré sa postupne otvárali našim pohľadom.

     Prvou zastávkou bol známy parížsky cintorín Père-Lachaise, ktorý je zároveň najväčším cintorínom v meste a nachádza sa priamo v jeho centre. Je najnavštevovanejším cintorínom na svete a taktiež miestom pamätníkov z prvej i druhej svetovej vojny. Naše kroky viedli najmä k hrobom slávnych osobností, ktoré sú tam pochované - a to napríklad Honoré de Balzac, Molière, Jim Morrison, Jean de la Fontaine, Guillame Apollinaire či Édith Piaf. Pozornosť všetkých si vyslúžil aj pamätník venovaný československým obetiam prvej svetovej vojny, ktorí bojovali za Francúzsko, a na ktorom je text v češtine. Tento cintorín nás zaujal nielen svojou veľkosťou, ale aj kreativitou a majestátnosťou, čo sa týka hrobov. Niektoré z nich pôsobili až ako minizámky alebo aspoň domy. Také niečo sa naozaj oplatí vidieť.

     Našou druhou zastávkou bolo tzv. Brucho Paríža - Les Halles, kde sa nachádza nemalé množstvo obchodov a kaviarničiek, na ktoré sme sa boli zvrchu pozrieť a myslím, že to nebol pohľad, na ktorý sa rýchlo zabudne. Priamo pred nami sa odrazu objavili črty moderného Boburgu - teda Centra Georga Pompidua (farebného monštra), ktorý slúži hlavne na kultúrne podujatia. Videli sme aj Justičný palác či parížsku radnicu Hôtel de Ville a pre istotu sme ju neporovnávali s tou našou, pretože vyzerala skôr ako zámok, a nie ako radnica. Navštívili sme aj dych-vyrážajúcu katedrálu Notre Dame - Chrám Matky Božej v Paríži, ktorá (aspoň podľa mňa) určite patrila k tomu najkrajšiemu, čo sme videli.

     Po výdatnej večeri v gréckej reštaurácii sme sa opäť pobrali ďalej a obdivovali Latinskú štvrť, konkrétne Sorbonnu, Panteón, ktorý je hrobkou Voltaira, Rousseaua či Huga a taktiež Kostol Saint-Étienne-du-Mont, kde je pochovaný Verlaine, Pascal a mnohí významní ľudia. Svoj prvý poznávací deň sme zakončili prechádzkou po nábreží Seiny, kde sa nachádza múzeum moderného umenia pod holým nebom. Obzreli sme si aj špecifický futbalový štadión, ktorého steny tvorí od vrchu po spodok tráva. V neskorých večerných hodinách sme sa ubytovali v známych hotelíkoch Formule 1 a zaspali spánkom spravodlivých, ale hlavne unavených turistov.

     Druhý deň sme začali prehliadkou zámku vo Versailles, obdivovali sme známe rozsiahle záhrady, v ktorých aleje stromov boli upravené doslova na milimeter. Jednoducho nezabudnuteľné! Pokračovali sme návštevou najmodernejšej štvrte Paríža - La Défense, ktorá taktiež patrí medzi významné finančné centrá na svete. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb rôznych použitých materiálov. Najviac nás však určite zaujal moderný Víťazný oblúk - Grand Arche, ktorý je v jednej rovine s tými dvoma známejšími - Arc du Trioph a Carusellský oblúk. Ďalej nás čakal rímskokatolícky Kostol Sacré Coeur z travertínu na vrchu Montmartre - najvyššom bode Paríža. V preklade je to Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca a očarujúca bola nielen samotná bazilika, ale aj panoramatický výhľad z nej, ktorý zahŕňal aj železnú dámu Paríža - Eiffelovu vežu. Táto štvrť je hlavne známa pouličnými umelcami, ktorých nájdete asi v každom kúte Námestia du Tertre. Pod Monmartrom sme mali možnosť vidieť množstvo nočných klubov, ako aj najznámejší kabaret na svete - Moulin Rouge - Červený mlyn, pred ktorým už postávali davy ľudí. Cestou do hotela sme si pozreli aj slávnu budovu opery s názvom Opéra de Paris. Tento deň sme zakončili asi hodinovou plavbou po Seine, počas ktorej sme i mali možnosť ešte raz pozrieť si všetky významné historické budovy z iného uhla a nechať sa uniesť ich krásou.

     Tretí deň sme trocha viac cestovali a navštívili sme niektoré zo zámkov na Loire. Je ich okolo tridsať, nám sa podarilo zdolať dva - najväčší renesančný zámok na svete Chambord a druhý bol zámok v Blois. Tretí zámok Cheverny sme obdivovali už len zvonku pre pokročilý čas. Všetky boli niečím výnimočné a iné. Dokonca aj ten jeden deň sa zdal málo na to, aby sme ich mohli poriadne obdivovať.

     Posledný deň v Paríži sme začali - ako inak - návštevou symbolu Paríža - Eiffelovej veže. Na druhé poschodie sme vyšli poctivo pešo a hore sme sa vyviezli výťahom. Asi nemusím vravieť, že to bol jednoznačne ten najúžasnejší výhľad na Paríž, aký si môžete predstaviť! Pod vežou sa na nás už tešil tzv. čierny trh černochov, ktorí ovládali aj nejaké dôležité slovenské frázy, napríklad: "Daj euro, zadarmo", a podobne. Od Eiffelovky sme sa presunuli cez Trocadero už k Víťaznému oblúku a odtiaľ na Avenues des Champs  - Élysées - Elyzejské polia. Je to ulica s množstvom obchodov, dlhá viac ako tri kilometre, na ktorej sa nachádza aj prezidentský palác. Po nej sme sa dostali až na Place de la Concorde alebo na Námestie Svornosti so svojím slávnym egyptským obeliskom z Luxoru. Videli sme Tuilleriejské záhrady a, samozrejme, najväčšie múzeum na svete - Louvre, kde si musel prísť na svoje naozaj každý. Vo večerných hodinách sme sa vybrali domov a opäť nás čakala náročná viac ako 24-hodinová cesta.

     Zážitky boli silné. Aj to je slabý výraz. Myslím, že už som dosť naznačila, aký skvelý výlet to bol, ale predsa len musím zopakovať, že za štyri dni sme videli toľko, ako keby sme v meste básnikov a umelcov boli oveľa dlhšie. Paríž je určite jedno z najkrajších miest, ak nie najkrajšie, a naozaj to nie je len fráza. Skúste sa presvedčiť sami! Ešte by som chcela poďakovať našim profesorkám - PhDr. Anne Šimovej, RNDr. Tatiane Prextovej a Mgr. Edite Koščovej, ktoré na nás dávali pozor a starali sa o nás, ako aj nášmu sprievodcovi Marekovi, francúzštinárke Mgr. Juliáne Karahutovej za pomoc pri prekladaní francúzskych textov a francúzskej výslovnosti, bez ktorých by to jednoducho nebolo ono. Zabezpečili ste nám zážitok na celý život. Ďakujeme.

Barbora Šivecová, študentka 3. C triedy

 

Fotogaléria: Bibiána Žáková, študentka 3. D triedy

Last Updated ( Friday, 19 November 2010 12:05 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin