Ukončenie výmenného pobytu PDF Print E-mail
Friday, 05 November 2010 20:54

V jeden chladný sobotný večer sme sa konečne dočkali našich dlho očakávaných kamarátov z Nemecka. Zaviedli sme ich do svojich domovov, zoznámili s členmi rodiny a poukazovali, čo sa kde nachádza. A keďže aj tancom vyjadrujeme svoje pocity a túžby, takmer všetci sa potom vybrali na diskotéku ukázať, čo v nich je. Celá nedeľa sa tak niesla v znamení programu, ktorý sme si pre nemeckých kamarátov pripravovali sami. Trávili sme ho skutočne veľmi rôzne.

Ani sme sa nenazdali a už bol pondelok, keď sme všetci spolu vyrazili do (aspoň nám Slovákom známej krajiny) Poľska. Tam nás už čakali žiaci a učitelia gymnázia v Muszyne, ktorí nám pripravili skutočne pestrý program. Po nádhernom privítaní a ešte lepšom koláči sme sa vydali spoznávať krásy tohto mesta. Videli sme skutočne zaujímavý región, z ktorého ma najviac oslovila prekrásna príroda, ktorá v tomto jesennom období hýri všetkými farbami a, samozrejme, aj miestne múzeum. Celí očarení sme sa vybrali zjesť chutný obed, ktorý nám pripravili kuchárky školskej jedálne. Po obede sme sa opäť vydali pozorovať ich krásu krajiny, no tentoraz z lanovky. Hore bola síce trochu zima, ale rýchlo sme ju zahnali horúcim čajom. Večer sme sa vrátili domov, no tým sa pre nás deň neskončil, ba naopak vybrali sme sa hrať bowling. Naši nemeckí kamaráti sa pri tom veľmi bavili. A keďže skoro ísť spať a zavčasu vstávať je cesta k zdraviu, bohatstvu a múdrosti, pobrali sme sa do postele a tešili sa na to, čo bude nasledovať.

V utorok sme naopak spoznávali krásy Slovenska. Aj keď zo začiatku počasie síce nevyšlo presne podľa našich predstáv, neskôr sa predsa len umúdrilo. Videli sme Spišský hrad, Solivar pri Prešove a v neposlednom rade sme s nadšením preskúmali obchody v obchodnom dome MaxSmile.

Streda bola venovaná našej škole i mestu. Chvíľu sme sa zdržali na konferencii a potom nás (i Nemcov) čakala prehliadka školy. Okrem iného sme videli chrám vedy - učebňu fyziky, laboratórium chémie a aj naše nové jazykové laboratórium. Tento deň sa nezaobišiel ani bez prehliadky mesta, v ktorej nesmela chýbať ani známa plastika na radnici, či "vyštveranie" sa na kostolnú vežu, odkiaľ sme mali celé mesto ako na dlani. No a v neposlednom rade sme išli do neďalekých Bardejovských Kúpeľov, kde Nemci i Poliaci ochutnali našu kúpeľnú vodu a pokochali sa skanzenom. Večer sme šli nakupovať a urobiť všetko, čo sme cez týždeň nestihli, lebo štvrtok bol deň nášho spoločného odchodu do Krakova.

Cestou tam sme navštívili Vadovice, kde sa narodil pápež Ján Pavol II., a neskôr Osvienčim - Birkenau, koncentračný tábor, ktorý na všetkých veľmi zapôsobil. Potom na nás čakal Krakov. Prehliadka mesta, prechádzky, nakupovanie a v sobotu popoludní cesta domov. Nemcov sme odprevadili na letisko, rozlúčili sme sa a nakoniec sme aj my autobusom dorazili domov.

Teraz nám už len ostáva dúfať, že to nebolo naše posledné stretnutieSmile.

Silvia Korbová, študentka 2. C triedy

Last Updated ( Tuesday, 23 November 2010 14:47 )