Beseda v ruskom jazyku PDF Print E-mail
Tuesday, 30 November 2010 11:05

Ruština je na našej škole jedným z voliteľných jazykov, ktoré si žiaci môžu vybrať pre rozvoj svojich jazykových schopností. Po rusky hovoriaceho človeka žiaci nestretnú každý deň a preto málo komunikujú v ruštine na verejnosti.

O to s väčšou radosťou privítali žiaci, učiaci sa ruštinu možnosť stretnúť sa na pôde nášho gymnázia s MUDr. Antonom Vladimirovičom Ježovom, ktorý prejavil ochotu porozprávať žiakom o svojom rodisku, situácii v krajine ako i o súčasných problémoch Ukrajiny a Ruska.

MUDr. Ježov pochádza z Krymu, študoval medicínu v meste Simferopoľ a v súčasnosti žije na Jalte. Žiakom pripravil veľmi zaujímavú prezentáciu, z ktorej sa dozvedeli o tom, že Krym je parlamentnou republikou bez prezidenta a sú tam 2 štátne jazyky, a to ukrajinčina a ruština a 58% obyvateľstva sa hlási k ruskej národnosti. Najväčším a zároveň hlavným mestom je Simferopoľ, v ktorom sa nachádza veľa vzácnych kultúrnych pamiatok z čias antiky.

Pretože Krym sa nachádza v subtropickom pásme, nachádzajú sa tu obľúbené prímorské letoviská a kúpele, ktoré boli už v 19. storočí vyhľadávaným miestom oddychu vyššej ruskej spoločnosti, vrátene cárskej rodiny. Ukrajina, čo sa týka ekonomiky nie je na tom v súčasnosti najlepšie a veľa ľudí odchádza za prácou do zahraničia. Je to aj prípad MUDr. Ježova, ktorý by chcel pracovať ako lekár na Slovensku.

Na záver náš hosť odpovedal na pár zvedavých otázok študentov a vyjadril prekvapenie nad ich ruštinou. Hodinka veľmi rýchlo uplynula a veľa otázok ostalo ešte nezodpovedaných. Preto uvítame možnosť stretnúť sa s týmto zaujímavým hosťom ešte niekedy v budúcnosti a žiaci hlavne vyskúšať si svoju schopnosť komunikácie v ruskom jazyku.

PhDr. Jarmila Almássyová

Last Updated ( Monday, 21 March 2011 19:37 )