O svojich spomienkach z Moskvy... PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 21 March 2011 19:01

     S. J. Lec povedal, že pred skutočnosťou možno zavrieť oči, ale nie pred spomienkou. A práve o tých svojich spomienkach z návštevy Moskvy nám vo štvrtok 10. marca prišiel porozprávať Mgr. J. Marhulík.

     Jedno známe príslovie hovorí "Koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom". Pravdou však je, že ruština je v poradí piatym najpoužívanejším jazykom na svete, ktorým hovorí asi 220 miliónov ľudí a je pochopiteľne najpoužívanejším slovanským jazykom. Pán Marhulík a jeho manželka ruštinu ovládali na výbornú a ako sám povedal, zvedavosť ich priviedla k tomu, aby si cestu do ruskej metropoly vybavili takpovediac na vlastnú päsť.

     Cesta do Moskvy vlakom trvala asi 35 hodín, pričom musíme brať do úvahy aj menenie podvozkov pre širokorozchodnú trať. Napokon však šťastne pricestovali do Moskvy a začali spoznávať krásy tohto mesta, s ktorými nás v rýchlosti pán Marhulík oboznamoval. Pomaly sme sa teda vydali po stopách najväčších pamätihodností, ku ktorým bezpochyby patrí aj Kremeľ s 20 vežami predstavujúci súbor najrôznejších architektonických foriem, pričom je tiež symbolom ruskej vzdorovitosti, ruského národa (a sídli tam aj prezident). Zastavili sme sa aj na Červenom námestí, ktoré je z troch strán charakterizované symbolmi ako Chrám Vasiľa Blaženého, Mauzóleum V. I. Lenina a obchodným domom GUM, ktorý je zaradený medzi 10 najluxusnejších obchodných domov sveta. Spozorneli sme pri fotografiách Starého a Nového Arbatu, zvona Car-kolokol a dela Car-puška, pamätníka pokoriteľov kozmu, Kazanského chrámu, Víťazného oblúka, Štátneho historického múzea, Múzea Puškina, Katedrály Krista spasiteľa, ruského kola a mnohých ďalších...

     Rusi sú podľa J. Marhulíka veľmi srdeční, mladí muži majú vždy upravené vlasy a zásadne chodia na rande s kyticou v ruke. Ženy a dievčatá majú vždy upravené nechty. Na každom kroku vraj stretnete niekoho zahĺbeného do knihy a väčšina má na nohách luxusné značkové topánky. Asi najviac zaujala informácia, že v moskovskom metre sa za menej ako 50 centov môžete prevážať, pokiaľ z metra nevyjdete von, čo je na celkovú rozlohu mesta celkom úctyhodné a vraj je Moskva veľmi čistá. Jedinou nevýhodou nás cudzincov je podľa J. Marhulíka skutočnosť, že ako turisti musíme za vstupy do múzeí platiť mnohonásobne vyššie ceny. Okrem iného je vraj poznávacím znakom cudzincov obrúčka na ľavej ruke, keďže Rusi ju nosia na pravej.

     Táto beseda bola pre nás veľmi poučná a zaujímavá, sme radi, že sme sa aspoň na chvíľu mohli zahĺbiť do krásy Moskvy a obdivovať všetky čarokrásne pozoruhodnosti. Veľmi pekne ďakujeme Mgr. J. Marhulíkovi a pani profesorke Mgr. A. Gombošovej za sprostredkovanie a umožnenie tohto istotne nádherného zážitku a zábavnejšej formy vyučovania.

 Silvia Korbová, študentka 2. C triedy

    

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin