Opätovný úspech Daniela Víglaša v krajskom a celoslovenskom kole dejepisnej olympiády PDF Print E-mail
Sunday, 17 April 2011 15:25

3. ročník dejepisnej olympiády je dôkazom, že olympiády v spoločenskovedných disciplínach sú populárne a našli si dosť záujemcov a riešiteľov. Súťaž je však náročná a vyžaduje systematickú prácu so žiakmi počas celého školského roka. Študenti SŠ súťažia v dvoch kategóriach A a B. Kategória A je zameraná na ľubovoľné regionálne dejiny, kým kategória B na hospodárske dejiny, v tomto školskom roku konkrétne Hospodárske bohatstvo Slovenska v mierových a vojnových časoch v premenách rokov. Okrem napísania odbornej práce a jej obhajoby musia študenti absolvovať aj vedomostné testy.

Zo školského kola GLS postúpili do krajského kola 2 žiaci: za kat. A Lenka Polčová s prácou o MUDr. Mikulášovi Atlasovi, známom bardejovskom kúpeľnom lekárovi, umiestnila sa v poradí štvrtá, a za kat. B Daniel Víglaš s prácou Hospodárstvo a riadenie Baťovho koncernu, ktorý získal 1. miesto.

"21. marca 2011 som sa zúčastnil v krajskom kole tretieho ročníka olympiády v dejepise. Okrem mňa tam boli ešte ďalší 12 súťažiaci z iných miest Prešovského kraja. Súťažil som v kategórii B. Súťaž pozostávala z písomného testu a z obhajoby odbornej historickej práce. Test bol pomerne náročný a dosť preveril našu pamäť na rôzne roky, ktoré sa spájali s konkrétnymi udalosťami. Hoci atmosféra bola príjemná, každý chcel vyhrať, pretože iba prvé miesto znamená postup do celoštátneho kola. Hoci test nevyšiel podľa mojich predstáv, podarilo sa mi celkom dobre obhájiť prácu a postúpiť do celoštátneho kola, ktoré bude 29. apríla 2011 v Trenčianskych Tepliciach. Dúfam, že zúročím skúsensti aj z minuloročného celoslovenského kola dejepisnej olympiády a budem dôstojne reprezentovať svoju školu i historické mesto Bardejov. Zároveň ďakujem svojim konzultantom PhDr. A. Šimovej a Mgr. Š. Matiašovi, ktorí mi poskytli cenné rady a pripomienky pri písaní práce, jej obhajobe a vo vedomostných testoch."

Daniel Víglaš, študent 3. C triedy

29. apríla 2011 sme sa vybrali v Bardejova do Trenčianskych Teplíc - miesto konania celoštátneho kola. Cesta bola náročná a dlhá, ale pri rozhovoroch s hokejovými fanúšikmi vo vlaku zbehla rýchlejšie. Po príchode a ubytovaní sme si ani veľmi nestihli vydýchnuť a už sme absolvovali test. Tentokrát som sa naň pripravil lepšie, no test bol oveľa ťažší. Po prechádzke Trenčianskymi Teplicami sme diskutovali s porotou. Na druhý deň sme obhajovali práce a poobede boli vyhlásené výsledky. Obsadil som 4. miesto, miesto, ktoré nemám rád, lebo ja ho nazývam "skoro dobré miesto". Ale aspoň mám motiváciu sa pre budúcnosť viac snažiť.

Daniel Víglaš

Last Updated ( Thursday, 02 June 2011 08:53 )