15. apríl, deň boja proti rakovine PDF Print E-mail
Tuesday, 31 May 2011 20:58

20. 4. 2011, Bardejov: V piatok, 15. 4. 2011 sa uskutočnila verejnoprospešná zbierka pre onkologických pacientov. Zúčastnili sa jej aj žiaci Gymnázia Leonarda Stöckela, ktorí v troch skupinkách brázdili ulice Bardejova a oslovovali, či informovali spoluobčanov.

Už 15 rokov (1. zbierka bola 21. 3. 1997) majú možnosť Slováci finančne pomôcť ľuďom trpiacim karcinómom v zbierke, ktorú riadi Liga proti rakovine (LPR). Táto charitatívna organizácia funguje už od 19. 1. 1990 a dohliada na všetky vyzbierané peniaze. Po rozdelení do jednotlivých regiónov putuje hotovsť na starostlivosť o pacientov a zlepšenie informovanosti o tejto zákernej chorobe, ktorá čoraz viac postihuje aj mladých ľudí. Ročne pribúda viac než 3,2 mil. Európanov, pričom prevenciou - zdravším životným štýlom, návštevou lekára, rozpoznávaním prvých príznakov - sa toto číslo môže znížiť až o polovicu.

Existuje 1000 chorôb ale len jedno zdravie. Aspoň jeden deň v roku by sa mal každý zamyslieť nad významom týchto slov. A práve 15. apríl bol týmto dňom. Na každom rohu nášho malého mesta sa nachádzala skupinka študentov, ktorí rozdávali za väčšiu či menšiu čiastku symbol nádeje, spolupatričnosti a pomoci, už dobre známy - žltý narcis.

Na celom Slovensku bolo zaevidovaných 16 114 dobrovoľníkov. Tí mali pri sebe zapečatenú - tohto roku bielu - krabicu s logom LPR, žlté odznaky a povolenie. Niektorí ľudia však aj napriek identifikačným znakom zostali skeptickí. O tom svedčí aj suma, ktorá sa bohužiaľ od roku 2009 stále znižuje. Onkologicky chorí však dúfajú, že nasledujúci ročník bude výnimkou a zdraví ľudia viac ocenia hodnotu života.

Katarína Mochnacká, študentka 2. D triedy

Last Updated ( Thursday, 09 June 2011 16:03 )