Tri krajiny x tri hlavné mestá = deväť úžasných dní PDF Print E-mail
Wednesday, 06 July 2011 11:56

3. jún 2011 - pre väčšinu ľudí úplne obyčajný deň, keď musia ísť do školy či práce a vykonávať každodennú rutinu. No pre nás desiatich študentov GLS vytúžený deň D. Reč je o slovensko-poľsko-nemeckom výmennom pobyte. Do projektu bolo zapojených desať študentov prvého a druhého ročníka, ktorí bez ťažkostí komunikujú v cudzom jazyku a adekvátne tak reprezentujú nielen školu a mesto, ale aj našu krajinu.

V spomínaný piatok sme sa vybrali na výlet a ani sme len netušili, čo všetko nás čaká najbližších deväť dní. Našou prvou zastávkou bolo hlavné mesto našich západných susedov - Praha. Cestou sme ešte vyzdvihli našich kamarátov Poliakov pri hraniciach. Bola to s nimi poriadna zábava, ale o tom možno niekedy inokedy. Vo večerných hodinách sme dorazili k hotelu, ubytovali sme sa, ešte malá prechádzka ulicou a šli sme spať. Nasledujúci deň nás totiž čakala prehliadka tohto krásneho mesta.

V sobotu sme sa snažili vidieť všetko, čo len bolo možné vidieť. Veľkým zážitkom bolo pre nás pražské metro. Oči od úžasu sme mali dokorán otvorené pri pohľade na Pražský hrad, Hradčianske námestie, odkiaľ bol nádherný výhľad na celú Prahu, Chrám sv. Víta, Staromestské námestie, Staromestskú radnicu s orlojom, jednu z najstarších štvrtí mesta - Malú stranu, Karlov most, Prašnú bránu a už si ani sama nepamätám, čo všetko ešte. Úplne unavení, ale s fantastickým pocitom sme sa večer pobrali do ríše snov.

V nedeľu ráno nás čakala dlhá cesta do Unny, kde sme mali tráviť najbližší týždeň, každý z nás ubytovaný v inej rodine. Do cieľa sme dorazili večer a len s malými dušičkami sme vystupovali z autobusu a išli k svojim rodinám. V hlave sa nám ako roj včiel vynárali otázky. Budú ku mne milí? Dajú mi vôbec najesť? Budem im rozumieť? A budú oni rozumieť mne? Ako sa ukázalo, naše obavy boli úplne zbytočné. Každý z nás mal fantastickú rodinu, ktorá sa o nás starala ako o vlastných.

Nový týždeň sme začali prehliadkou Unny, ktorá sa nachádza blízko Dortmundu na severozápade Nemecka. Poobede sme si zahrali najamatérskejší plážový volejbal na svete. Desať Slovákov, jedenásť Poliakov, štyridsaťdva Nemcov (no asi len traja zúčastnení vedeli hrať Smile). V utorok nás svojou krásou privítalo mesto Kolín a bývalé hlavné mesto Bonn. História týchto miest nás veľmi upútala. Po celodennej prehliadke sme boli večer šťastní, že sme "doma" (tak sme nazývali Unnu) a vychutnali sme si mäkkosť našich postelí a jemnosť našich perín.

V stredu bol dlhý deň. Ráno sme vyrazili do Holandska, kde nás už netrpezlivo čakalo hlavné mesto Amsterdam a množstvo múzeí, galérií či pamiatok. Štvrtok patril Essenu a piatok sa niesol v znamení Munsteru. Počas voľných chvíľ sme zašli s našimi nemeckými priateľmi na džús, hranolky či pizzu. Boli to pre nás najkrajšie chvíle plné smiechu a zábavy. Rozumeli sme si s nimi tak dobre, že sme si ani neuvedomili, že sa rozprávame iným ako materinským jazykom.

No keď nadišiel piatkový neskorý večer, bolo nám akosi smutno. Na tvárach mnohých dievčat sa zračili slzy, dokonca aj "tvrdým" chlapom nebolo veľmi do reči. Ale život prináša aj rozlúčky. Ešte objatia, ďakovania a museli sme odísť. Poslednou našou útechou bolo do tretice hlavné mesto Nemecka Berlín. Tam sme strávili sobotu. Videli sme parlament, Brandenburgskú bránu s Quadrigou, Sony Center, múzeá a pamiatky. Úplne unavení sme v nedeľu v noci dorazili domov.

Z tohto výmenného pobytu sme si doniesli mnoho zážitkov, spomienok, krásnych priateľstiev a nové poznatky o kultúre iných národov. Tento projekt bol veľkým obohatením pre všetkých účastníkov a v mene všetkých môžem povedať, že sa už nevieme dočkať, kedy nadíde september a my opäť uvidíme našich skvelých priateľov, tentokrát na domácej pôde. V neposlednom rade chceme poďakovať všetkým, vďaka ktorým bol tento výlet jedinečný, vedeniu školy a najmä Mgr. M. Pribilincovej.

Patrícia Džundová, študentka 2. D triedy

Fotogaléria: Marek Ratvaj, študent 2. B triedy

Last Updated ( Thursday, 13 October 2011 18:02 )