Tri krajiny, tri kultúry, tri jazyky PDF Print E-mail
Tuesday, 04 October 2011 20:51

Priateľstvá, smiech, zábava, poznatky, spomienky. Tieto slová asi najlepšie vystihujú týždeň, ktorý sme my gymnazisti spoločne prežili s našimi výmennými partnermi a priateľmi z Nemecka a Poľska.

Keďže v júni sme navštívili Nemecko my, tentokrát nás poctili svojou návštevou mladí študenti zo severozápadu Nemecka, z Unny. Nevedeli sme sa ich dočkať, pretože sme si s nimi vybudovali silné priateľstvá a naši rodičia (najmä mamky) si robili starosti, všetko chystali, všade musel byť poriadok, pripravovali sa štyri druhy jedálnych lístkov, plné chladničky a v nich samé dobroty. Veď slovenská pohostinnosť sa nezaprie. A takto pripravení sme v utorok 20. septembra vo večerných hodinách čakali pred GLS na našu vzácnu návštevu. Keď sme zazreli autobus FC Barcelona (ktorý nás vozil potom celý týždeň), až nám stuhla krv v žilách. Čiastočne z autobusu, no prevažne z radosti a nedočkavosti.

Nastal krásny čas zvítania sa so všetkými Nemcami, zoznámenie s našimi rodinami, naším domovom. Adaptovali sa veľmi rýchlo na prostredie, stravu a tunajších ľudí, čo nás veľmi potešilo. V stredu ráno sme im ukázali, ako vyzerá naše slovenské vyučovanie, ako-tak ich predstavili spolužiakom a dôkladne sme ich spolu s našimi poľskými priateľmi z Muszyny previedli všetkými zákutiami našej školy. Pochválili sme sa naším krásnym historickým námestím a hradbami a dych im zobrala aj naša Bazilika sv. Egídia a výhľad z jej veže. Naším očarujúcim mestom boli nadšení. Samozrejme, zašli sme aj do neďalekých Bardejovských Kúpeľov, vzali sme ich do skanzenu, aby videli, ako sa kedysi žilo u nás. No myslím si, že z toho dňa si najviac zapamätajú naše kúpeľné oblátky, ktoré kupovali na kilá. Brali ich ochutnať aj svojim rodičom.

Vo štvrtok nás čakala prehliadka Muszyny, kde nás privítal primátor. Zašli sme do miestneho múzea a obzreli sme si aj muszynskú baštu. nezabudli sme ani na kúpele Krynica, ktoré si nás tiež získali. Večer sme sa pobrali domov nabrať síl, pretože v piatok nás už čakali nedobytné múry Spišského hradu. Obednú prestávku, ako aj poobedňajšiu prechádzku sme strávili v Prešove.

Sobota bola pre nás určite nezabudnuteľná. Keďže sme mali voľný deň, vzali sme našu návštevu na neďaleký Zborovský hrad a spravili im pravú slovenskú "opekačku". Tak toto zažili prvýkrát v živote. Opekanie na paliciach a rošte nad ohniskom pod múrmi hradu. Páčila sa im aj prehliadka hradu, v ktorého útrobách strávili celé popoludnie do neskorého večera. Scenéria okolia ich úplne očarila. No večerný súmrak nás vyhnal z hradu do ríše snov, pretože v nedeľu sme v skorých ranných hodinách vyrážali do Osvienčimu.

Bol to pre nás všetkých veľmi silný emočný zážitok. zahĺbení do myšlienok sme v tichosti cestovali do Krakova, ktorý nás priam očaril krásou vysvieteného nočného námestia. V pondelok sme si ho prezreli aj v opojení slnečných lúčov, navštívili zámok Wawel a mariánsku Baziliku, spravili si menšie nákupy a večer sme vyrazili do mesta rozhýbať kosti a overiť tanečné parkety.

V utorok ráno sme si už z posledných síl prezreli starú židovskú štvrť, židovskú synagógu, vstúpili do múzea Oskara Schindlera a potom nasledovalo to, čo sme všetci chceli odložiť na neskôr. No všetko má svoj koniec. Vodopády sĺz na tvárach mnohých dievčat, posledné chlapské potľapkania po ramenách a posledné mávanie našim drahým priateľom. Posledný obed, ktorý sme si vychutnali už len my a Poliaci sme prežili v tichosti so spomienkami a trošku vlhkými lícami. Obrovským potleskom sme odmenili kuchárky, ktoré nám varili kráľovsky. S batožinou sme sa pobrali  k autobusu a odcválali späť do našej krásnej vlasti.

Bol to naozaj obohácujúci výmenný pobyt, za ktorý všetkým ďakujeme. Komunitnej nadácii v Bardejove, vedeniu školy a najmä našej pani profesorke Mgr. M. Pribilincovej, ktorá sa o nás celý ten čas starala. Ďakujeme.

Patrícia Džundová, študentka 3. D triedy

Fotogaléria: Marek Ratvaj, študent 3. B triedy

Last Updated ( Tuesday, 13 December 2011 09:25 )