Študenti GLS desiatykrát na Kriváni PDF Print E-mail
Friday, 21 October 2011 18:46

V jeden z posledných teplých štvrtkov tohoročnej jesene (6. októbra 2011) vystúpili študenti štvrtého ročníka Gymnázia L. Stöckela, ktorí si vybrali voliteľný predmet geografiu, na jeden z najkrajších vrcholov Vysokých Tatier - Kriváň.

Všetkých 10 turisticky atraktívnych výstupov na Kriváň organizoval a absolvoval so žiakmi vedúci predmetovej komisie geografie RNDr. Vladimír Sabol, učiteľ geografie na GLS v Bardejove.

Jubilejný výstup sa začal pre nás už v skorých ranných hodinách, keď sme sa rozospatí nastúpili do autobusu. Presne o 6.00 hod. sme autobusovou prepravnou spoločnosťou Chrzan vyrazili do Vysokých Tatier. Naša vysokohorská túra začala o 8.50 hod. z turistického strediska Tri studničky (1130 m.n. m.), cez Grúnik do Krivánskeho žľabu. Odtiaľ po krátkom občerstvení sme po hrebeni Krivánskej rázsochy pokračovali k nášmu vytúženému cieľu. Úprimne povedané, prvé kroky boli ťažké, ale po pár kilometroch sme stúpali s dobrým pocitom a tešili sa na krásny výhľad - na panorámu Vysokých Tatier, Západných Tatier, Nízkych Tatier a pohľad do Popradskej a Liptovskej kotliny. Vo vyššej nadmorskej výške sme pocítili chladný neskorojesenný tatranský vietor. Keď sme "liezli" k cieľu, terén bol čoraz strmší, ale pre mnohých z nás o to zaujímavejší.

O 12.30 hod. sme vystúpili na impozantný Kriváň (2494,7 m.n.m.), symbol Slovákov, motív poézie štúrovcov a ich inšpirácie pre piesňovú tvorbu. Aj keď výhľad z vrcholu nebol ideálny, pocit že na ňom stojíme a symbolicky sa dotýkame dvojkríža, bol výnimočný. Po krátkom oddychu a fotografovaní sme organizovane začali zostupovať. Zvolili sme si cestu Važeckou dolinou a dolinou Bieleho Váhu, kde sa nám naskytol aj smutný pohľad na zdevastovanú prírodu tatranského lese po veternej smršti, ktorá sa prehnala Tatrami pred siedmimi rokmi.

O 17.00 hod. sme unavení, ale šťastní nasadli do autobusu a vydali sa na cestu domov. V Motoreste u Franka v Starej Ľubovni sme si doplnili stratenú energiu. Ubolené nohy, unavené telá, nezabudnuteľné momenty z náročnej túry navždy zostanú v našich pamätiach.

Za tento nádherný zájazd sme vďační našim profesorom: RNDr. V. Sabolovi, Mgr. P. Čegiňovi, Mgr. G. Žákovej a Ing. P. Michálikovi. Ďakujeme aj p. J. Sobekovi, šoférovi autobusu za bezpečnú jazdu a vytvorenie dobrej nálady počas cestySmile.

Martina Kotorová, študentka 4. E triedy

Fotogaléria: Martin Juríček, študent 4. B triedy a Bibiána Žáková, študentka 4. D triedy

Last Updated ( Wednesday, 02 November 2011 18:20 )