Rusko netreba len vidieť, ale aj zažiť... PDF Print E-mail
Sunday, 13 November 2011 20:20

Navštíviť Rusko a hlavne jeho dve metropoly Moskvu a Petrohrad je asi snom mnohých ľudí, ktorí obdivujú túto obrovskú krajinu a jej nezameniteľnú kultúru a tradície.

Minulý týždeň sa to podarilo trom pedagógom a dvom študentkám Gymnázia L. Stöckela v Bardejove. Cesta bola zaujímavá hlavne preto, že sme cestovali pohodlným lôžkovým vlakom a za tých 36 hodín cesty sme mali možnosť spoznať aj ostatných účastníkov zájazdu. Napätie a vzrušenie sa stupňovalo, keď sme uvideli z okien vagóna predmestie Moskvy a netrpezlivo sme sa, hoci unavení po ceste, vybrali na prehliadku Moskvy autobusom a potom aj peši. Samozrejme, že prvá naša cesta viedla na Červené námestie, kde sme si prezreli Kremeľ, rozprávkový Chrám Vasilija Blaženého zo XVI. storočia, majestátne Historické múzeum a najväčšie a najluxusnejšie obchodné centrum GUM. Celé námestie tvorí dokonalý architektonický celok, ktorý očarí asi každého. Nasledovala prehliadka bieloskvúceho sa Chrámu Krista Spasiteľa, o ktorom sa vie, že Stalin ho dal za komunizmu zrovnať so zemou a pred desiatimi rokmi bol znovu postavený v plnej kráse. Z diaľky sme videli i najznámejšiu vysokú školu - Moskovskú štátnu univerzitu Lomonosova a štadión Lužniky. Očaril nás starý Arbat, ulica plná reštaurácií, kaviarní, predajní suvenírov a darčekov a tu sme mohli obdivovať aj umenie pouličných maliarov a spevákov. Krásne pouličné osvetlenie dotváralo očarujúcu atmosféru tejto starobylej časti Moskvy. Obrovské nákupné centrá plné tovaru svetových značiek boli však len pre veľmi solventných ľudí.

Nočným vlakom, ktorý už nebol taký komfortný ako ten slovenský, sme cestovali do Petrohradu, kde nás hneď čakala prehliadka najdôležitejších objektov mesta, ktoré dal postaviť ruský cár Peter I. Za pomoci architektov zo západnej Európy a v pomerne krátkom čase sa mu podarilo vybudovať mesto hodné obdivu. Videli sme majestátne pamiatky ako: Nevskú katedrálu, palác Smoľnyj, krížnik Aurora, ktorý sa stal symbolom revolúcie v roku 1917, a hlavne Petropavlovskú pevnosť na ľavom brehu rieky Nevy, postavenú v r. 1703 kvôli vojne proti Švédsku.

Po ubytovaní v slušnom hosteli na brehu rieky Mojky sme si uvedomili, že Petrohrad nie nadarmo volajú "Benátkami severu". Na brehoch romantických riečok a kanálov sú postavené mohutné a pompézne paláce, kolonády a parky s nádhernými bránami a fontánami a originálne mosty spájajúce tieto brehy. Prezreli sme si aj súčasné moderné mesto, v ktorom pulzuje život súčasnosti, no s duchom minulosti. Ďalší deň bol pre nás taktiež zážitkom, na ktorý sa nedá zabudnúť. Navštívili sme cársku rezidenciu Cárske Selo. Hlavná úloha pri vybudovaní Carskoseľského komplexu pripadla architektovi F. B. Rastrelli, ktorý postavil rezidenciu s 325 m vysokou fasádou a bohatou zlatou výzdobou v štýle baroka a klasicizmu. Jantárová komnata a obrazová galéria vo vnútri paláca sa stali svetoznámymi. Pre študentov bolo Cárske Selo spojené hlavne s osobnosťou A. S. Puškina, ktorý tu od roku 1811 študoval na lýceu 6 rokov, a tu sa prejavili aj jeho básnické začiatky. Určite v našich spomienkach ostanú i majestátne chrámy Isakijevskij a Kazanský, no hlavne chrám Spas - na - krovi, ktorý svojou výzdobou pripomína moskovský chrám Vasilija Blaženého a stal sa jedinečným symbolom národného staviteľského umenia.

Všetka majestátnosť tohto mesta hovorí súčasníkom, aké sú zásluhy cára Petra I. pre Rusko, ktorý ho "postavil na nohy" podľa európskych vzorov. Milovníci výtvarného umenia sa mohli pokochať svojimi obľúbenými obrazmi v svetovej Ermitáži i v Ruskom múzeu. Určite nezabudneme ani na návštevu školy č. 206, kde sme sa mohli porozprávať s jej pedagógmi a vymeniť si skúsenosti z vyučovacieho procesu. Večer stihli niektorí z nás navštíviť aj známe Mariinské divadlo a pozrieť si operu "Aida".

Sme veľmi vďační našej ruskej sprievodkyni Svetlane, ktorá sa o nás starala, venovala sa nám a spropagovala svoje mesto s láskou a národnou hrdosťou, takou typickou pre mnohých Rusov.

Posledný deň sme strávili opäť v Moskve, kde si každý mohol urobiť program podľa svojho záujmu, ochutnať ruskú kuchyňu, niečo nakúpiť. Potom nás už čakala dlhá cesta vlakom domov s nakúpenými suvenírmi a stovkami fotografií.

Aj naše študentky Barborka a Mirka si odniesli množstvo skvelých zážitkov a skúseností. Barborku Jančíkovú potešilo, že skoro všetkým hovoriacim po rusky rozumela, veď je víťazkou celoslovenskej Olympiády v ruskom jazyku za rok 2009 a túži sa do Ruska ešte vrátiť. Najviac sa jej páčilo Červené námestie a čistota na uliciach. Prekvapil ju (a nielen ju) strohý výraz niektorých ľudí pracujúcich v službách.

Mirku Kažimírovú veľmi oslovila galéria Ermitáž a pravoslávne chrámy, ktoré sme navštívili. Po skončení gymnázia by chcela študovať ruský jazyk.

Vo mne ako ruštinárke zanechalo Rusko nazabudnuteľný dojem celou svojou veľkosťou, kultúrou i ľuďmi a som rada, že som sa tam opäť po dlhom čase vrátila. Prekvapila ma starostlivosť o kultúrne pamiatky, divadlá plné ľudí, čítajúca mládež v metre, množstvo kvetov na každom rohu i elegantne oblečení mladí ľudia.

Všetci účastníci zájazdu sa zhodli na tom, že Rusko netreba len vidieť, ale aj na pár dní zažiť.

PhDr. J. Almássyová, učiteľka ruského jazyka

Fotogaléria: Miriamma Kažimírová, Barbora Jančíková, študentky 4. A triedy

Last Updated ( Wednesday, 16 November 2011 16:19 )