Návšteva z Oravy PDF Print E-mail
Thursday, 08 December 2011 19:59

Je 2. december 2011, hodina slovenčiny. My - študenti - ako vždy vypätí z toho, čo sa bude diať. Či bude písomka, skúšanie, preberanie nového učiva a či azda mix všetkých troch. Zrazu však do triedy vojde naša pani profesorka a spýta sa nás, či by sme nechceli ísť na seminár s jedným slovenským spisovateľom. No kto by nechcel? Veď to poznáte. Ten študentský postoj: "Len nie sa učiť." Človek by pri slove seminár čakal niečo nudné a spánok vyvolávajúce, no každý, kto to čakal, bol na veľkom omyle, pretože sme mali možnosť stretnúť očarujúceho človeka - bývalého študenta Gymnázia Leonarda Stöckela, spisovateľa Mgr. Jozefa Kaščáka.

Možno vám to meno niečo hovorí, možno nie. Jozef Kaščák totiž žije a pracuje v Dolnom Kubíne, od roku 1993 publikuje svoje texty v regionálnych a celoštátnych periodikách, na rozhlasových vlnách rádia Regina a v spojení s obrazom aj na televíznych okruhoch. Tak do Bardejova, ako i na naše gymnázium nám prišiel predstaviť svoju knižnú prvotinu plnú vtipných glos, fejtónov či zamyslení dýchajúcich človečinou s názvom Živá reklama.

Tento príjemný človek s ešte príjemnejším hlasom nám neprišiel o sebe a o svojej knihe len povedať, ale nám niektoré zo svojich glos aj prečítal. Nepíše na štýl odporúčanej literatúry vyvolávajúcej v študentoch odpor, čo obsahuje aj samotné pomenovanie týchto nami tak "milovaných" kníh - ako sám poznamenal. Píše nevtieravým humorom, ktorý sa vám však dostane pod kožu a jeho knihu si od seba nedáte odtrhnúť. Naozaj len pár minút nám stačilo na to, aby sme si Jozefa Kaščáka a jeho štýl obľúbili. V jeho zamysleniach zväčša fingujú skutočné postavy z ešte skutočnejšieho sveta, z ktorých sa niektoré po vydaní Živej reklamy s ním na chvíľu prestali baviť. Ale čo už - takí sme my ľudia a na tejto knihe krásne vidieť všetky naše neresti, ktoré tu s nami vždy boli a tuším ešte aj budú. Vidieť, že Jozef Kaščák má neuveriteľný pozorovací talent v spojení s úžasným humorom. Na seminári nám prečítal príbehy o svojich láskach, kolegoch, priateľoch, známych, susedoch, spolužiakoch či učiteľoch. Skrátka o ľuďoch. Priznal sa, že sú dni, keď má pocit, že jeho telefónne číslo vlastní päť miliónov obyvateľov tohto štátu a všetci mu majú potrebu zavolať v jeden deň kvôli podpisu do evidencie nezamestnaných, absencii pri rannom rozdelení na aktivačné práce, potvrdení o návšteve strednej školy, či reklamnej kampani pre istú nadnárodnú bublinkovú vodu.

Áno, takýmto štýlom sa s nami bavil a takýmto vtipným a trefným spôsobom svoju knihu Jozef Kaščák aj napísal. Preto ak hľadáte niečo na spestrenie života a vyčarovanie úsmevu na vašej tvári prostredníctvom niečoho takého výstižného, ako je kniha, Živá reklama je pre vás ako stvorená. Nám len pár glos z nej dokázalo rozžiariť deň. Ďakujeme pani profesorke Mgr. E. Koščovej.

Barbora Šivecová, študentka 4. C triedy

Foto: Viktória Akbariová, študentka 4. C triedy

Last Updated ( Thursday, 15 December 2011 15:36 )