Majstrovstvá sveta v Taliansku PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Tuesday, 03 January 2012 12:18

     Tohto roku sa konali svetové rybárske hry v Taliansku v dňoch 28. augusta až 4. septembra 2011. Rybárske hry tvorilo veľké množstvo disciplín z rôznych odvetví rybolovu od morského cez lov kaprovitých rýb na plávanú, feeder až po muškárenie dospelých a juniorov. Majstrovstiev sveta v muškárení sa zúčastnilo aj naše juniorské družstvo v zložení: štátny tréner Vladimír Ligda, manažér Imrich Ignácz a pretekári Lukáš Sisák, Peter Ignácz, Marek Okresa a študenti Gymnázia L. Stöckela Róbert Tůma a Július Kuzma. Lovili sme na rieke Tevere (Tiber) v regióne Toskánsko, v meste Arezzo. Zúčastnilo sa 11 juniorských družstiev z celého sveta. Samotný pretek trval 3 dni, pričom každý deň sa konali dve kolá, každé kolo trvalo 3 hodiny. Pretekári mali svojho vlastného rozhodcu, ktorý im meral a zapisoval ryby. Keďže ich znalosť angličtiny bola chabá, dohovoriť sa s nimi bol často problém Smile. Po ukončení pretekov nasledovalo vyhodnotenie - slovenské družstvo sa umiestnilo na peknom šiestom mieste. V jednotlivcoch sa z našich chlapcov najlepšie umiestnil Peter Ignácz, a to na deviatom mieste. Ďakujeme všetkým za materiálnu aj psychickú podporu.

Čo je muškárenie?

Muškárenie je forma rybárčenia, ktorá spočíva v napodobnení mušiek, ktorými sa živia ryby. Formou muškárenia je možné chytiť rôzne druhy rýb. Na slovenských riekach sa pomocou tohto typu rybárčenia chytajú lipne, pstruhy, aj iné druhy rýb ako jalovec hlavatý a výnimočne sa môže dať oklamať aj malá hlavátka podunajská.

Podľa použitej techniky sa muškárenie rozdeľuje do nasledovných skupín:

Muškárenie so suchou muškou - je to takzvaný lov na sucho. Pri tomto spôsobe sa návnada čiže muška plaví po hladine vody, preto je potrebné ju pravidelne sušiť, aby po každom nahodení plávala. Pohyb, ktorým sa muška suší, sa dá prirovnať k bičovaniu na prázdno. Existujú rôzne pomôcky na to,aby návnada plávala lepšie, a to rôzne typy mastí, ktoré jej nedovolia zmočiť sa skoro. Pre zmienku stojí spomenúť kačaciu masť. Tento spôsob je pre veľa rybárov nenahraditeľný, lebo rybár vidí rybu priamo, ako loví jeho návnadu. Tento spôsob bol vlastne zrodom celého muškárenia. Stále viac a viac sa zdokonaľuje v technikách a hlavne v spektre mušiek, ktoré sa čím ďalej tým viacpribližujú k reálnym muškám.

Muškárenie s mokrou muškou - je to spôsob muškárenia podobný ako predchádzajúci, ale muška sa pohybuje tesne pod hladinou. Tento variant rybári preferujú menej možno z toho dôvodu, že rybár nevidí rybu, keď zoberie návnadu, ako to je pri love na sucho. Napriek tomu v niektorých obdobiach, hlavne na jar sa táto metóda používa na lov pstruha a ako návnada sa používa "muška", ktorá napodobňuje malú rybku takzvaný strímer.

Nymfovanie - je praktický typ muškárenia podobne ako predchádzajúci s tým rozdielom, že tu je návnada nymfa alebo iná forma larvy. Nymfa sa pohybuje tesne pri dne, na to slúži takzvaná záťažovka. Je to nymfa, ktorá ma za úlohu ťažiť ostatné nymfy na nadväzci, aby boli pri dne. Je to veľmi obľúbená metóda, lebo je jedna z najúspešnejších, a to hlavne vtedy, keď ryby nezbierajú hmyz, ktorý pláva na hladine, ale opačne.

     Pozývame vás na výstavu fotografií na Gymnáziu L. Stöckela v Bardejove.

Július Kuzma, študent 4. D triedy a Róbert Tůma, študent 4. E triedy

  
 Obr. 1: Július Kuzma, 4. D triedaObr. 2: Róbert Tůma, 4. E trieda

Last Updated ( Wednesday, 18 January 2012 15:17 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin