Netradičné predvianočné dopoludnie študentov GLS v Divadle Jonáša Záborského PDF Print E-mail
Friday, 20 January 2012 19:48

(Vidieť alebo čítať Moliéra?)

literárny útvar: komédia

literárny druh: dráma

Réžia: Marián Pecko

Hudba: Róbert Mankovecký

Výtvarník scény: Pavol Andraško

Výtvarníčka kostýmov: Eva Farkašová

V jedno chladné slnečné ráno 21. decembra 2011 sme sa my, študenti druhého, tretieho a štvrtého ročníka GLS zišli pred budovou školy a mrznúc sme čakali na príchod autobusov. Plné tri autobusy študentov mierili do Prešova. Aký bol cieľ našej cesty? Áno. Divadelné predstavenie hry J. B. P. Moliéra Lakomec. Keďže išlo o predposledný deň pred vianočnými prázdninami, pred nástupom sme dostali pekne zabalený perníček, ktorý nám mal spríjemniť a osladiť cestu. Po príchode do Prešova sme sa všetci svorne pobrali k historickej budove Divadla Jonáša Záborského. Usadili sme sa na svoje miesta a s napätím sme očakávali začiatok predstavenia.

Dej komédie sa odohráva v 17. storočí v Paríži. Hlavnou postavou je Harpagon, lakomec a úžerník. Svoje deti syna Kleanta a dcéru Elizu drží nakrátko. Elize už vyhliadol manžela podľa svojich predstáv - bohatého päťdesiatnika Anzelma, ktorý by si ju vzal za ženu aj bez vena. Lenže Eliza je zaľúbená do otcovho "poskoka" Valéra a Kleant do Marianny. Dej je zamotaný, keďže do Marianny je zahľadený aj Harpagon.

Aj keď sme od začiatku vedeli, že ide o komédiu, pri čítaní hry sme sa zasmiali len párkrát, a to vždy v spojení s Harpagonovou chorobnou predstavou, že ho všetci okrádajú. Divadelná inscenácia nás však zaujala hneď od začiatku. Postavy boli súčasné. Žiadny náznak 17. storočia. Moderné oblečenie aj správanie aktuálne pre našu dobu. Žiadne básnické slová, ale slang typický pre dnešnú mládež. A tie účesy! Prekvapili. Nevnímali sme nejaký historický príbeh, ale súčasný, s nadčasovým poslaním. Týmto krokom si dokázali režisér i herci získať všetkých divákov. Čo bolo negatívom? Podľa nás to bola takmer nemenná scéna, takže celú pozornosť sme sústredili na výkony hercov. Tí však dokázali rýchlo pokryť celú scénu, aj keď boli na javisku len dvaja.

Harpagona sa veľmi dobre zhostil Jozef Stražan. Občas sme mali chuť vybehnúť a zakričať: "Veď máš toľko peňazí, tak prečo si taký držgroš?" No nestalo sa. Zostali sme pekne sedieť na sedadle a sledovali sme odvíjanie deja. Valér (Matej Lacko), ktorý sa snažil získať Harpagonovu priazeň, a tým aj ruku jeho dcéry Elizy (Veronika Husovská), pritakal na všetky Harpagonove zvrátené nápady. No my, diváci, sme mohli vidieť jeho mimiku či gestá, ktoré prezrádzali presný opak. Obzvlášť by sme chceli vyzdvihnúť pasáž v druhom dejstve, keď sa Kleant (Boris Smík) dozvedel o podmienkach pôžičky, i keď netušil, že si požičiava od svojho vlastného otca. Bola to asi jedna z najvtipnejších scén. Nedá nám nespomenúť ani Frozinu (Valéria Fürješová) - dohadzovačku, ktorá presviedčala Harpagona o tom, aký je úžasný a to len pod zámienkou vymámenia peňazí. Samozrejme, ani to jej nepomohlo. Záver je obohatený o príchod Anzelma (Igor Kasala), ktorý v Marianne (Jana Jurišincová) a Valérovi spozná svoje deti.

Celú túto hru hodnotíme pozitívne. Téma lakomstva je aktuálna stále. Ľudia, ktorí majú veľa peňazí sa prelínajú s tými, ktorí ich majú pomenej, no zato si ich dokážu viac vážiť. Peniaze majú veľkú silu a v mnohých prípadoch sú aj zdrojom problémov. Áno, bez peňazí sa žiť nedá, ale s nimi to môže byť ešte ťažšie. Nikdy nedovoľte, aby ste dopadli ako Harpagon. Sám a opustený, ktorý pri informácii, že stratil peniaze, zvolal: "Bez vás mi žiť nemožno!"

Ak sa teda rozhodnete prísť pozrieť si divadelné predstavenie Lakomec, odporúčame, aby ste si pred tým prečítali jej knižné vydanie. Tá vás, na rozdiel od hry, až tak nerozosmeje, no ukáže vám vplyv peňazí na človeka. Prinúti vás popremýšľať o svojich životných prioritách a možno ich aj prehodnotiť. Sme veľmi rady, že práve spomínaná hra bola vybraná našimi slovenčinármi v predvianočnom období. Je vhodná pre všetky generácie a určite nepatrí k tým, pri ktorých si budete podopierať bradu a sledovať ručičky na hodinkách.

Patrícia Pavurová a Renáta Rodáková, študentky 3. A triedy

Fotogaléria:

Last Updated ( Tuesday, 31 January 2012 16:28 )