MEDZI LA ´BORCAMI PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Wednesday, 28 March 2012 19:27

     14. marec 2012 bol deň, keď sme my tretiaci Gymnázia L. Stöckela v rámci predmetu Umenie a kultúra zavítali do Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a mali sme tak možnosť vidieť diela svetového charakteru a vysokej hodnoty.

     Ocitli sme sa takpovediac v prostredí legendárnej továrne. Andy Warhol (1928 - 1987) bol kráľom pop-artu a jeho najznámejšie sieťotlače v múzeu zachytávajú Marilyn Monroe (celé portfólio), Ingrid Bergman, Liz Taylor, Hansa Christiana Andersena, Micka Jaggera, kráľovnú Margarétu, Viktóriu či Mao Ce-tunga a Lenina, ale dosť často aj jeho samého ("aby som nezabudol, ako vyzerám."). Pri prehliadke sme neobišli ani výstavu, ktorá doteraz nebola v strednej Európe sprístupnená, mali sme možnosť vidieť portfólio 12 originálnych diel LOVE (na svete je ich len niekoľko desiatok, poväčšine v súkromných zbierkach), ktorých tvorcom je Robert Indiana (dnes 84-ročný). Steve Kaufman (1960 - 2010), osobný asistent A. Warhola, v legendárnej FACTORY je ďalší z vystavovaných autorov. K nahliadnutiu je viac ako poltucet portrétov známych osobností, napríklad Franka Sinatru, Michaela Schumachera, jacka Nicholsona, ktorými počas života motivoval a podporoval ľudí zo slabších sociálnych skupín. Do siene slávy povzniesol Roya Lichtensteina (1923 - 1997) nápad jeho malého syna, ktorému vytvoril omaľovánky, neskôr sa dopracoval až ku komixu (vystavené: That My Ship Was Below Them). Všetci títo priekopníci pop-artu (v USA totiž vtedy dominoval abstraktný expresionizmus) síce zastávali predstavy umenia hraničiaceho s masovou propagáciou, každý bol ale osobitným jedincom, ktorý používal rozdielne techniky a námety.

     Múzeum bolo otvorené v roku 1991 a ako prvé na svete venované tvorbe a artefaktom Andyho Warhola (ďalšie otvorené v roku 1994 sa nachádza v rodisku umelca v americkom Pittsburghu). Jeho korene siahajú do obce Miková na severovýchode Slovenska. Už na začiatku nás nadchla zaujímavo riešená expozícia a výstavné priestory, ktorých steny tvorili nasprejované repliky jeho autoportrétov, či tapety Campbellovej polievky a tiež kvetov, ktoré symbolizovali šesťdesiate roky. V kontraste so sieťotlačami Andyho obľúbených renesančných výjavov - Svätá Apolónia (56. kus z celkových 60 na celom svete), Zvestovanie (pôvodne od Leonarda da Vinciho), ako aj Mona Lisa a Posledná večera, sme spoznali diela, na ktorých pracoval pred svojou smrťou. Práve smrť mu mnohokrát bola námetom (Elektrické kreslo, Lebka). Odhadovaná cena jednej sieťotlače sa pohybuje aj okolo 28 mil. dolárov. Umelec používal diamantový prášok, pričom v Medzilaborciach je len niekoľko takýchto exponátov a zamestnanci majú prísne zakázané prezradiť, o aké diela ide. Mohli sme teda len hádať...

     Niečo naviac sme sa dozvedeli aj z dokumentárneho filmu i ústneho výkladu sprievodkyne. Za všetkých spolužiakov (aj pedagógov, ktorí s nami boli) môžem potvrdiť, že "posledná večera bola na poslednej Warholovej výstave, my sme ale v Medzilaborciach určite neboli poslednýkrát."

     Ďakujeme pani profesorke Mgr. S. Kollárovičovej, ktorá exkurziu zorganizovala a oboznámila nás so životom a tvorbou tohto svetového postmoderného umelca 20. storočia.

Katarína Mochnacká, študentka 3. D triedy

 

Foto: Mgr. Slávka Kollárovičová

   

Last Updated ( Wednesday, 04 April 2012 08:06 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin