Netradičná tradícia výhier GLS pokračuje PDF Print E-mail
Wednesday, 28 March 2012 21:12

Dňa 20. 3. 2012 sa na Súkromnej strednej odbfornej škole ELBA v Prešove uskutočnilo krajské kolo súťaže "Za krásu slova" alebo ľudovo povedané - rétoriky. Tradične, táto udalosť neunikla ani nášmu gymnáziu a do neďalekého Prešova vyslalo dvoch svojich rečníkov, ktorí by ho reprezentovali.

A tak sme skoro ráno nasadli do autobusu a vydali sa cestou-necestou bojovať za krásu slova s cieľom umiestniť sa čo najlepšie. Naše pocity boli všelijaké keďže s rétorikou sme doteraz nemali takmer žiadne skúsenosti. Ale len čo sme vošli do moderne zariadenej a veľmi netradične vyzerajúcej školy ELBA a boli milo privítaní organizátormi súťaže, naša nervozita sa začala postupne zmenšovať. Súťažili sme v troch disciplínach: v písomnom teste, ktorý mal overiť naše poznatky zo slovenského jazyka, v pripravenom prejave na ľubovoľnú tému a v nepripravenom prejave, ktorého tému si každý vyžreboval iba päť minút pred tým, ako mal ísť prednášať (napríklad "Čo šľachetné ešte dnes vykonáš?" alebo "Starší ľudia - zaslúžia si ešte úctu?"). Súťažiaci študenti boli rôznych typov škôl - z odborných i z gymnázií a myslím si, že aj vďaka tomu vládla príjemná, dalo by sa povedať, že až rodinná atmosféra. Témy pripravených prejavov boli naozaj rôzne - od životopisov spisovateľov, objaviteľov, až po prejavy týkajúce sa osobných skúseností. Porota sa k našim výkonom nevyjadrovala, verdikt padol až úplne na konci po nejakej tej hodinke čakania, keď sme si už mysleli, že sa toho nedožijeme. Zrejme bolo ťažké rozhodovanie alebo len dlhšie trvalo vypisovanie diplomov. Tak či onak, škola sa postarala aj o naše žalúdky i motýle nervozity v nich a zabezpečila naozaj výdatné občerstvenie v podobe bagety, koláča alebo kávičky. Postarali sa o nás teda dobre. Príjemným prekvapením však bolo vyhlásenie víťazov, keď sme sa dozvedeli, že sme porotu zaujali práve my. Neskôr sme si uvedomili, že sme nielen teoreticky, ale aj prakticky vyhrali všetko, čo sa dalo, keďže každý z nás nezískal len jednu cenu, ale rovno dve. Na prvom mieste v rétorike a absolútnym víťazom sa stal Róbert Marcinčo a na druhom mieste v rétorike a prvom mieste v písomnej časti sa umiestnila Barbora Šivecová. Čo k tomu dodať? Možno by ste si povedali, že je to také netradičné, ale vyvediem vás z omylu. Tohto roku sa len zopakovala situácia z vlaňajška, keď naša škola obsadila všetky tri prvé miesta. Týmto sa chcem v mene našej dvojice poďakovať našej pani triednej profesorke Mgr. Edite Koščovej za prípravu a verím, že v tejto milej tradícii bude naše gymnázium len a len pokračovať.

Barbora Šivecová, študentka 4. C triedy

Last Updated ( Tuesday, 17 April 2012 15:04 )