Po stopách tragédie - 70. výročie deportácie židov z Bardejova PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Wednesday, 23 May 2012 10:38

     Dňa 15. mája 2012 sa v Bardejove konalo prvé stretnutie židov pri príležitosti 70. výročia deportácií. Zúčastnili sa ho potomkovia deportovaných z Bardejova a jeho okolia a tiež priami účastníci tejto neslávnej udalosti. Pozvaných hostí bolo 120 a prichádzali z rôznych krajín sveta (Izrael, Kanada, USA, Austrália, Mexiko). Ich spoločným cieľom bolo pripomenúť si svojich blízkych, ktorí sa stali obeťami holokaustu.

     Spomienka sa začala príhovormi zúčastnených na železničnej stanici, kde boli rozmiestnené aj fotografie s autentickými zábermi priamo z deportácií. Niektoré z príhovorov boli emočne veľmi silné a nedovolili účastníkom sprvu veľmi rozprávať, stáli totiž na mieste, kde poslednýkrát videli svojich blízkych živých. Nasledovala spomienková modlitba za zomrelých židov, ktorá vyvolala znova množstvo emócií. Na znak súcitu s pozostalými sa potom uskutočnil Pochod solidarity po Dlhom rade k Židovskému suburbiu (miesto budúceho Pamätníka obetí holokaustu), kde boli židia počas deportácií zhromažďovaní.

    Program pokračoval v popoludňajších hodinách na Radničnom námestí v podobe verejného stretnutia s hosťami, príhovormi primátora mesta MUDr. Borisa Hanuščaka i zástupcu prezidentskej kancelárie. Veľké emócie hostí opäť vyvolalo následné čítanie mien všetkých deportovaných zo židovských rodín. Čítali ich študenti GLS, pričom celý akt bol doplnený o zapaľovanie sviečok, ktoré symbolizovali jednotlivé rodiny. Sviečky sa ukladali na pravú stranu námestia, čo súviselo s históriou židovského obyvateľstva, ktoré sa mohlo v týchto časoch pohybovať len po pravej strane. Na záver hostia položili k sviečkam kvety a udeľovalo sa Ocenenie spravodlivých z Bardejova tým, ktorí sa nebáli riskovať svoje životy a pomohli zachrániť svojich priateľov.

     Sme veľmi radi, že sme sa mohli stať súčasťou tohto stretnutia pod názvom Pochod solidarity - kráčame po ich stopách a uctiť si tak pamiatku obetí holokaustu návratom do minulosti, z ktorej by sme sa mali poučiť. Aby nikto viac  nemusel organizovať takéto pochody za svojimi blízkymi, ktorí zahynuli takou potupnou a zbytočnou smrťou.

     Za pomoc pri organizácii podujatia ďakujeme našej milej pani profesorke Mgr. Jane Leškovej a pánovi Ing. P. Hudákovi, ktorý sa na nás s dôverou obrátil.

 

Silvia a Lucia Lapštigové, študentky 3. A triedy 

 

Last Updated ( Wednesday, 23 May 2012 11:15 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin