Študenti spoznávali hudbu Bélu Kélera PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 08 October 2012 16:34

     V stredu 26. septembra sme sa zúčastnili výchovno-vzdelávacieho koncertu, ktorý sa konal pri príležitosti 130. výročia úmrtia Bélu Kélera. Tento bardejovský rodák bol vynikajúcim hudobníkom, skladateľom i dirigentom, ktorý počas svojho života získal uznanie a slávu v mnohých európskych hudobných mestách.

     Od 9.00 sa bardejovská športová hala Mier začala zapĺňať študentmi stredných škôl. O 10.00 všetok šum pominul a priestormi športovej haly sa začali rozliehať nádherné, pre niektorých poslucháčov doposiaľ nepoznané tóny veľkolepej Rákocziho predohry v podaní hudobníkov Štátnej filharmónie v Košiciach pod vedením dirigenta Adriana Harvana. Už od prvého pohladenia strún sláčikom sme sa oboznamovali s dielom Bélu Kélera. Po predohre nasledoval najslávnejší Kélerov valčík Na krásnom Rýne spomínam na teba, ktorý je plný romantických i veselých melódií. Vyvrcholením koncertu bol Bardejovský spomienkový čardáš, ktorý Kéler napísal počas cesty z Bardejova do Debrecína. Z tohto čardáša vybral Johannes Brahms 32 taktov a použil ich vo svojom Uhorskom tanci č. 5. Ak si vypočujete tento hudobný motív, bude vám určite známy, no málokto vie, že jeho autorom je práve Béla Kéler. Na záver koncertu zaznela rozkošná Polka dám a známy Veľký pekelný galop, ktorý skomponoval v neďalekom Prešove.

     Majstrovské dielo Bélu Kélera zaujalo nielen nadšencov klasickej hudby, ale aj úplne nezainteresovaných poslucháčov, ktorí sa s hudobníkmi Štátnej filharmónie v Košiciach lúčili dlhým neutíchajúcim potleskom. Aj napriek tomu, že sa tento koncert konal v nie práve umeleckom prostredí športovej haly, pre študentov Gymnázia Leonarda Stöckela a Strednej priemyselnej školy v Bardejove bol neopakovateľným umeleckým zážitkom. Zároveň sme sa dozvedeli o živote skladateľa, o jeho práci a aj o jeho vzťahu k nášmu mestu.

     Myslíme si, že je dôležité, aby študenti poznali významné osobnosti umenia a kultúry, preto nás teší, že nám naša škola umožňuje vzdelávať sa aj takýmto spôsobom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia a tešíme sa na ďalšie koncerty a vystúpenia, ktoré pre nás naša škola pripraví.

Ľudmila Havírová a Lenka Semanková, študentky 2. C triedy

 

Foto: Martina Vašková, študentka 2. A triedy

  

Last Updated ( Wednesday, 10 October 2012 09:04 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin