Opäť spolu PDF Print E-mail
Monday, 08 October 2012 17:12

Dňa 11. septembra 2012 sme všetci s očakávaním čakali našich výmenných priateľov z Nemecka. Prišli okolo 22.00 hod. a bol to veľmi dobrý pocit vidieť znova ľudí, ktorých sme si obľúbili a zažili s nimi mnoho pekných zážitkov.

Každý si "zobral" svojho výmenného partnera domov, lebo v stredu sme museli skoro vstávať do školy. Prebúdzanie na druhý deň bolo dosť náročné, zapríčinil ho krátky nočný spánok, no chceli sme Nemcov oboznámiť s tým, ako to u nás "chodí". V škole na nás čakala prehliadka jej priestorov a po nej zasa prehliadka Bardejova, počas ktorej tri študentky z GLS - Kristína Didičová, Nikola Fedušová, Ľudmila Havírová - rozprávali o meste Bardejov v nemeckom jazyku. Po tejto prehliadke mestom bol pre nás pripravený obed v škole, neskôr sme vyrazili do Bardejovských Kúpeľov, kde sme si zahrali tenis, ochutnali vodu z kúpeľného prameňa i bardejovské oblátky.

Štvrtok sa niesol v "spišskej" nálade. Spišský hrad a splavovanie rieky plťkami sa Nemcom veľmi páčili napriek tomu, že počasie bolo chladné a veterné. Len sme sa viac obliekli a nič nemohlo prekaziť našu radosť z tohto výletu. Piatok sme už spoznávali Poľsko. Vybrali sme sa do Krynice a Muszyny. Študenti z Muszyny nám predviedli krásny program, pohostili nás chutným koláčom a pomohli nám spoznávať krásy ich miest. Po návrate domov sme sa navečerali a vychystali do mesta. Stretli sme sa všetci aj s našimi Nemcami a ukázali sme im nočný život Bardejova. Vytancovaní a zničení sme si skoro ľahli do postele ani nevieme ako.

Sobotňajší program vytvárala každá rodina zvlášť, a tak si každý zvolil plán dňa podľa svojho gusta. Niektorí si zvolili Téryho chatu, iní wellnes či oboznámenie so slovenskou kuchyňou a pod. V nedeľu sme si museli veľmi skoro privstať, lebo o 5.00 hod. nám odchádzal autobus od školy, ktorý smeroval do Poľska. Vychystaní, pripravení, zbalení sme čakali pred školou. S Nemcami sa naše rodiny rozlúčili, lebo to bolo posledné stretnutie u nás. V nedeľu sme podrobnejšie spoznali Oswienčim - Birkenau, pochodili sme po miestach, kde Židia umierali a pozreli sme si o nich aj dokument. Z tých miest skutočne sálala hrôza. Večer sme sa ubytovali, navečerali a šli si obhliadnuť mesto Krakov.

Utorok sme ďalej spoznávali mesto, Wawel - miesto kráľovského zámku a katedrály, ďalšie múzeá spojené so židovskou tematikou. Posledný večer nás už len pár hodín delilo od odlúčenia od nemeckých kamarátov. Mali sme rozchod v centre Krakova a každý sa znova rozpŕchol po svojej ceste. Niektorí do nákupných centier, iní si radšej išli vychutnať posledné posedenie so svojimi spoločníkmi.

Utorok bol najsmutnejším dňom tohto výmenného pobytu. Kto by to bol povedal, že si na seba tak zvykneme. Hoci bolo rozlúčenie smutné, veríme, že sa ešte niekedy uvidíme.

Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom, našej pani profesorke Mgr. M. Pribilincovej i vedeniu školy za možnosť spoznať svet i ľudí v ňom.

Ďakujeme Komunitnej nadácii v Bardejove za grant, ktorý významnou mierou prispel k realizácii projektu Korene Európy.

Nikola Fedušová, študentka 2. C triedy

Fotogaléria: Viktória Drotarovská a Eliška Pangrácová, študentky 2. A triedy

Last Updated ( Wednesday, 05 December 2012 23:12 )