Ako sa GLS-áci ponorili do tajov Codex-u Atlanticus PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Tuesday, 30 October 2012 21:04

     Aj keď sme do autobusov ráno 19. októbra 2012 nastupovali rozospatí, pred dverami Slovenského technického múzea v Košiciach sme už horeli nedočkavosťou. A veru sme mali aj prečo. Nechceli sme dopustiť, aby "Leonardo da Vinci - geniálny vynálezca" ostal pre nás neznámym. Od živej histórie nás delil len prah dverí.

     Za ním na nás čakali exponáty hodné použitia na zemi, vo vzduchu, vo vode či mechanizmy súvisiace so živlom ohňa. Od obrovských kuší, obrneného tanku, guľometu, kladkostrojov, hydraulickej píly a iných veľmi užitočných strojov - našťastie nie vždy v skutočných veľkostiach, cez lietajúce stroje a krídla pre ľudí, záchranné koleso, plutvy, zrkadlovú miestnosť až po mýtmi ovenčanú Monu Lisu a Poslednú večeru. Vyše 40 vystavovaných replík dopĺňali da Vinciho kresby a technické náčrty zo zbierky Codex Atlanticus, na základe ktorých sú tieto mechanizmy zostrojené. Len-len sme udržali ústa zatvorené, keď nás výklad obohatil o mnohé fakty, o ktorých sme nemali ani poňatia.

     Leonardo da Vinci nebol len technik alebo inovátor. Bol umelec, vizionár, priam ako Jules Verne, ktorý sníval o ceste na Mesiac. Jednoznačne sme sa zhodli, že výstavu by sme opäť navštívili, keby sa však od novembra nevrátila späť do Florencie, odkiaľ pochádza.

     Exkurzia pripravená pani profesorkou Mgr. S. Kollárovičovou zážitkovou formou sprítomnila tretiakom a študentom štvrtáckeho seminára Dejiny umenia tohto renesančného génia.

 

Denisa Hvizdová, študentka 4. E triedy

 

Fotogaléria: Denisa Hvizdová, študentka 4. E triedy a Mgr. Slávka Kollárovičová

Last Updated ( Wednesday, 12 December 2012 16:46 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin