Tradičný Kriváň v netradičnom čase PDF Print E-mail
Saturday, 17 November 2012 18:45

Študenti štvrtého ročníka Gymnázia L. Stöckela aj v tomto školskom roku navštívili Vysoké Tatry. Predmetová komisia geografie zorganizovala pre svojich maturantov, úspešných olympionikov, športovcov a ostatných milovníkov prírody exkurziu na jeden z najkrajších končiarov, hrdý symbol Slovákov - Kriváň (2494 m.n.m.). Tohtoročný výstup bol už jedenástym v poradí a prebiehal v netradičnom čase, v závere letnej turistickej sezóny 23. 10. za pekného neskorojesenného počasia babieho leta.

Začiatok tejto celodennej túry bol v lokalite Tri studničky, odkiaľ sa štyridsaťpäťčlenná výprava vydala zdolať Kriváň. Po zelenej turistickej značke sa mladí turisti a milovníci prírody vydali serpentínami do prevažne zalesneného svahu vrchu Grúnik. Výstup spočiatku viedol lesom, potom cez kosodrevinu a južným úbočím Vyšnej Priehyby, odkiaľ do Krivánskeho žľabu. V jeho hornej časti si celá výprava spravila dlhšiu prestávku na regeneráciu síl. Po občerstvení ich zelená značka chvíľočku sprevádzala a potom odovzdala štafetu modrej turistickej značke, ktorá vedie od Jamského plesa. Strmým stúpaním po skalách sa študenti spolu s profesormi dostali do Daxnerovho sedla. Za chrbtami nechali rameno malého Kriváňa a Krivánske Zelené pleso. V slnečnom počasí, pri menšom uhle dopadajúcich slnečných lúčov vynikla geomorfologická štruktúra reliéfu, čo bolo pastvou pre oči všetkých turistov. Záverečná časť výstupu bola najnáročnejšia. Viedla takmer neschodnými skalami až na vrchol Kriváňa. Podľa slov Dominika, jedného zo študentov, to však stálo za námahu. "Výhľad bol naozaj úžasný. Hore bolo príjemných 18°C, na vlastnej koži sme zažili teplotnú inverziu, vďaka dobrej viditeľnosti sme mali Podtatranskú kotlinu ako na dlani. Bol to neopísateľný pocit." Výhľad z Kriváňa bol prekrásny na ktorúkoľvek svetovú stranu. Na západe bolo vidieť celý horný Liptov, severozápadne od Liptovskej kotliny sa rozkladali Západné Tatry. Na východnej strane sa črtali skalnaté vysokotatranské štíty. Na severe sa rozprestierala poľská časť Tatier, južný horizont uzatvára masívny chrbát Nízkych Tatier. Na juhovýchode prevyšovala okolitú krajinu Kráľová hoľa s televíznym vysielačom na vrchole. Po oddýchnutí, pokochaní sa nad krásnym Slovenskom a vytvorení množstva fotografických záberov sa všetci vrátili cez Predný handel, Jamské pleso až k autobusovej zastávke Biely Váh, kde čakal autobus.

Úspešnosť tohtoročnej výpravy potvrdil aj organizátor výstupu, profesor RNDr. V. Sabol, ktorý všetkých pochválil podaním ruky a poďakoval aj svojim kolegom Mgr. P. Čegiňovi, Mgr. G. Žákovej a RNDr. M. Sendekovi za ich odhodlanosť vziať si na starosť tento výstup. Poslednou zastávkou bol už ako obvykle salaš u Franka v Starej Ľubovni, kde sa každý zaslúžene navečeral. V mene všetkých študentov, ktorí sa zúčastnili jedenásteho výstupu na Kriváň sa chcem poďakovať našim profesorom za možnosť výstupu a ich profesionálny prístup k tejto akcii. Ďakujeme aj prepravnej autobusovej spoločnosti CHRZAN, osobne Mgr. F. Chrzanovi, ktorý nás bezpečne a šťastne dopravil domov.

Patrícia Džundová, študentka 4. D triedy

Foto: Marek Ratvaj, študent 4. B triedy

Last Updated ( Saturday, 17 November 2012 19:26 )