Rozprávalo sa o rozprávke PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 07 January 2013 20:11

     Posledný predvianočný týždeň 18. decembra 2012 priblížili profesorky Gymnázia L. Stöckela študentom i širokej verejnosti v priestoroch Okresnej knižnice D. Gutgesela tradičné rozprávky z viacerých aspektov - v umeleckom texte, z hľadiska jazykového rozboru, ukážkami ilustrácií a na záver aj ich filozoficko-psychologickou analýzou.

     "Rozprávky boli pôvodne určené pre dospelých. Až postupom času sa vyčlenili pre detského čitateľa," konštatovala Mgr. J. Lešková a dodala, že práve v útlom detstve si obľúbime rozprávku a v nej postavu, s ktorej osudom sa stotožníme. Tým avizovala inklinovanie k usilovnosti, s ktorou oplývajú milovníci Ferda mravca, narcistickým sklonom Snehulienkinej matky, strachu z opustenosti a hladu v rozprávke Janko a Marienka, či sklonu vyhýbať sa povinnostiam fanúšikom Petra Pána.

     V dramatickom podaní predstavili rozprávky O troch grošoch a O dvanástich mesiačikoch títo žiaci GLS: D. Hoffej, M. Miškanin, K. Mika, D. Želinský, T. Jazudeková, J. Voľanská, D. Škopinská, Z. Chomová, M. Ratvaj, S. Marcinová, S. Havírová a Z. Šinaľová. Predviedli tak názornú ukážku umeleckého textu, ktorý jazykovému rozboru podrobila PaedDr. J. Guľová, PhD. v príspevku O forme a funkciach opakovania v umeleckej reči. Hudobnú vložku mala na starosti Mgr. L. Blaňárová s harmonikovým doprovodom a z výtvarného aspektu prezentovala Mgr. S. Kollárovičová ilustratívnosť v tvorbe Marca Chagalla. Na svoje si tak prišli nielen milovníci kníh.

     Dôraz na odkaz ľudových rozprávok pre súčasníka kládla PhDr. M. Bušíková, PhD., ich ústredným motívom je "nadčasová" viera v nádej, lásku a dobro. Práve v dnešnej dobe sú totiž klasické príbehy nahradené animovanými filmami a mnoho ľudí si neuvedomuje obrovský vplyv rozprávok na formovanie osobnosti, ich zábavnú, estetickú i náučnú funkciu. Veď ako sa vyjadrila jedna z rečníčok: "Rozprávky nevznikajú, len aby deti zaspali, ale aby sa aj dospeli zobudili."

 

Katarína Mochnacká, študentka 4. D triedy

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin