Gymnazisti v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 18 March 2013 09:03

     Utorok 13. marca 2013 sme my osemdesiati tretiaci Gymnázia L. Stöckela spolu s našimi profesormi navštívili Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Tento rok uplynie 85 rokov od narodenia tohto umelca. Múzeum vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete venované tvorbe Andyho Warhola (1928 - 1987). Ďalšie vzniklo o niekoľko rokov neskôr v jeho rodnom meste v Pittsburgu.

     Už prvý pohľad nám napovedal, že nepôjde o obyčajné múzeum. V momente, keď sme prekročili jeho prah, sme sa ocitli vo svete moderného umenia - pop-artu. Vnímali sme rôznofarebné tapety s nespočetným opakovaním umelcovho autoportrétu a campbellovej plechovky ako podklad pre jeho ešte farebnejšie umelecké diela vytvorené technikou serigrafie. Prehliadka múzea s odborným výkladom trvala približne jednu hodinu, ďalšiu hodinu sme si pozreli dokumentárny film o živote "kráľa" pop-artu. Počas prehliadky sme mali možnosť vidieť najzaujímavejšie sieťotlače Andyho Warhola. Najviac nás zaujali portréty zachytávajúce slávne osobnosti ako Mick Jagger, Liz Taylor, Ingrid Bergmanová, Hans Christian Andersen, Marlin Monroe (celé portfólio), kráľovna Viktória, Mildred Scheel či Mao Ce-Tung. Tieto diela a portfóliá patria zároveň medzi najvýznamnejšie. Súčasťou expozície sú, samozrejme, aj ďalšie originály tohto umelca. K najstarším sa zaraďujú dve serigrafie Campbellových polievok (1969). Návštevníci múzea majú možnosť zahliadnuť aj portfólio Flowers (1974) a dve serigrafie Elektrické kreslo (1971). Cena jednej sieťotlače sa v súčasnosti pohybuje okolo 28 mil. dolárov. V tomto čase sa v múzeu koná výstava, ktorá ešte nebola v strednej Európe sprístupnená a my sme tak mohli vidieť portfólio 12 originálnych diel LOVE, za ktorých vznikom stoja Robert Indiana (85-ročný) a Steve Kaufman (1960 - 2010). Do kompozície sú zaradené aj diela iných pop-artových umelcov, napríklad Roya Lichtensteina (1923 - 1987).

     Andy Warhol bol najmladším synom Andreja a Júlie Warholovcov, emigrantov z Mikovej neďaleko Medzilaboriec. Práve preto je značná časť expozície venovaná jeho rusínskemu pôvodu. Jej súčasťou sú dokumenty a artefakty, ktoré múzeu venoval i príslušníci rodiny Warholovcov. Jedným z najvzácnejších artefaktov je košieľka, v ktorej bol pokrstený Andy i jeho bratia Paul a john. Túto expozíciu dopĺňa aj Andyho fotoaparát, slnečné okuliare a magnetofón.

     Všetkých nás táto výstava veľmi zaujala. Dozvedeli sme sa množstvo nových informácií nielen o svete pop-artu, ale aj o živote a tvorbe Andyho Warhola a jeho priateľov. Touto cestou by sme chceli poďakovať hlavne Mgr. S. Kollátovičovej, ktorá túto exkurziu zorganizovala, i ostatným profesorom, ktorí nad nami celý deň "bdeli". Po vydarenej jesennej košickej exkurzii Leonardo da Vinci - geniálny vynálezca, je táto ďalšou z radu odborných exkurzií z predmetu Umenie a kultúra.

 

Kristína Mochnacká, študentka 3. B triedy

 

Foto: Mgr. Slávka Kollárovičová

Last Updated ( Monday, 18 March 2013 21:54 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin