Nezabudnuteľný šansónový večer "Rinčanie Hrdzolásky" v podaní študentov Gymnázia L. Stöckela PDF Print E-mail
Saturday, 04 May 2013 12:43

"Šansón je divadlo sveta v troch minútach... ".

Vrátiť sa takmer o storočie dozadu a "prefrčať" až do dnešnej doby za dve hodiny. To bol cieľ študentov GLS. Podvečer 27. 3. 2013 sa v ZUŠ Michala Vileca dialo niečo nezvyčajné. Francúzsko - slovenský večer, ktorý pripravili a zorganizovali v rámci stredoškolskej odbornej činnosti  Katka Palubová (študentka GLS) a PhDr. Anna Šimová (učiteľka GLS) pre tých, čo majú radi pekné slovo či hudbu. Pod Eiffelovkou na javisku Veľkej koncertnej sály sa striedali piesne, básne, ba dokonca aj originálna francúzština v podaní našich francúzskych priateľov - Aurory Pascot (riaditeľky Francúzskej aliancie v Košiciach) a Thomasa Laurenta (lektora francúzskeho jazyka na Prešovskej univerzite), ktorí boli hosťami večera. Hľadisko, plné zvedavých očí, nám za každým číslom úprimne tlieskalo. Nebol to len koncert, ale aj náučno - hudobný večer, počas ktorého traja moderátori Simona Rapčanová, Andrej Pavličko a Dávid Mačej vysvetlili divákom termín šansón a kabaret, diváci sa tiež mohli dozvedieť viac o životoch slávnych i menej slávnych slovenských, českých a francúzskych šansoniérov (Edith Piaf, Hana Hegerová, ZAZ, Lenka Filipová, Zuzana Smatanová, Andrea Zimányiová). Sprievodné slovo dopĺňali šansóny v podaní žiakov GLS - Katka Palubová (spev, gitara a klavír), Denisa Jesenská (spev, gitara) a husle - Tamara a Tatiana Baňkové, kachon - Jerguš Jesenský, Laura Zeleniaková (spev), gitara Michal Sisák, Timea Jazudeková a Júlia Pilárová (klavír a gitara) či básne Jaquésa Préverta, alebo texty Jaquésa Brela, Gilberta Bécauda v podaní recitátorov: Richarda Greňa, Karin Kvaskovej, Zuzany Baníkovej, Adriány Geffertovej, Patrika Macka, Mareka Ratvaja. Recitáciou básní v originálnej francúzštine očarili Simona Rapčanová a Simona Ildžová. Vystúpenie dopĺňala prezentácia na danú tému a atmosféru Paríža sme prežívali aj vďaka výtvarnej realizácii scény, o ktorú sa postaral Patrik Macko.

V mene všetkých účinkujúcich študentov GLS môžem konštatovať, že večer dopadol nad naše očakávania a každé číslo bolo viac než očarujúce. Z hľadiska sme dostali niekoľko príjemných ohlasov, a preto ak budeme mať možnosť, radi si tento večer zopakujeme. Slovami "trés jolie" svoj príhovor zakončili i francúzski hostia, teda v preklade nádherné. Na základe rozhovoru s našimi francúzskymi hosťami a riaditeľom GLS vznikla dohoda o spolupráci s GLS. V mene oboch organizátoriek chcem vysloviť vďaku kolektívi ZUŠ Michala Vileca, ktorý nám pomohol technicky, taktiež účinkujúcim, našim hosťom Mgr. Márii Ďurčákovej a RNDr. Marcelovi Tribusovi, tlmočníčke Mgr. Juliáne Karahutovej (učiteľka GLS) a všetkým divákom, ktorí vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru. TRÉS JOLIE!

Katarína Palubová, študentka 2. A triedy

Last Updated ( Saturday, 04 May 2013 13:18 )