Študenti Gymnázia Leonara Stöckela OPÄŤ HVIEZDILI v krajskej prehliadke SOČ PDF Print E-mail
Saturday, 04 May 2013 13:18

"Buď si vedomý toho, čo vieš, ostaň pokojný ako hora, nebuď roztrpčený, keď sa ti nedarí."

H. Sanai

Bol 5. apríl 2013 - vtedy sa konala naša "babská jazda". Ja (Katka Palubová), Katka Mochnacká, Lívia Forišová a Lenka Tomášková sme sa s našou pani profesorkou PhDr. Annou Šimovou vybrali do Starej Ľubovne. Naším hostiteľom bola Stredná odborná škola, Jarmočná 108. Prečo? Išli sme obhájiť svoje práce v 35. ročníku krajského kola v Stredoškolskej odbornej činnosti.

Na naše prekvapenie účasť bola viac než početná. V devätnástich súťažných odboroch súťažilo niečo vyše dvesto študentov. Unavujúci deň plný prezentácií rôzneho charakteru sme však hravo zvládli. Súťažili sme v odbore "História, filozofia a právne vedy" a taktiežv odbore "Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba." Konkurencia bola naozaj veľká. Veď v jednotlivých odboroch sme mali osemnásť až dvadsať spolusúťažiacich. Každá práca bola špecifická. Jedna bola zaujímavá menej, druhá viac, no latka bola nasadená naozaj vysoko.

V odbore "História, filozofia a právne vedy" reprezentovala GLS Katka Mochnacká s prácou Životné príbehy žien v období holokaustu a Lívia Forišová s prácou Vojnové hroby prvej svetovej vojny v Bardejove. V tejto kategórii sa Katka umiestnila na treťom mieste. V kategórii "Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba" súťažila Lenka Tomašková s prácou "Pokrokárka" Hana Gregorová - priekopníčka na ceste k emancipácii žien a Katka Palubová s prácou Šansón očami súčasnej mládeže. Atmosféra bola príjemná. Lenkinu prácu označila porota za originálnu, výborne spracovanú a odporučila jej, aby v nej pokračovala formou rozhlasového fíčru. Ja som v tejto kategórii získala prvé miesto. Veľmi milá bola reakcia poroty, ktorá bola očarená nostalgiou i aktualizáciou tohto hudobného žánru aj dnes medzi nami mladými.

Po týchto úspechoch s úsmevom na tvári a s radosťou sme sa vrátili domov. Obsah prác bude čoskoro zverejnený na stránkach Bardejovských novostí.

A komu vďačíme za tento skvelý deň? Odbornej strednej škole v Starej Ľubovni, ktorá aj napriek súčasným ekonomickým podmienkam dokázala zorganizovať takúto náročnú krajskú súťaž.

Vďaka patrí aj Gymnáziu Leonarda Stöckela, ktoré nám poskytlo možnosť sa do tejto súťaže zapojiť, a veľká vďaka patrí hlavne našej konzultantke, PhDr. Anne Šimovej, ktorá s nami usilovne pracovala a pomáhala nám, a bez ktorej by sme to takto úspešne určite nezvládli. Ďakujeme.

A na záver ešte želanie. Držte mi palce, lebo v dňoch 25. - 27. 4. 2013 budem reprezentovať GLS v celoštátnom kole v Nových Zámkoch.

Katarína Palubová, študentka 2. A triedy