Nezabudnutí PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Saturday, 04 May 2013 14:00

     V stredu 10. apríla 2013 ubehlo už 71 rokov, keď na tom istom mieste - na Radničnom námestí v Bardejove museli na príkaz Hlinkovej gardy Židia pochodovať a odtiaľ bolo takmer 300 mladých dievčat odvezených do koncentračných táborov. Tie sa ešte predtým stali nedobrovoľnými väzenkyňami v budove židovskej školy, ktorá sa nachádzala na Hviezdoslavovej ulici. Práve tam (pred dnešným Jazz Rock Caffe) sa celá akcia začala.

Počas husľového dua sestier Baňkových sa čítali mená žien, ktoré boli odvezené do Osvienčimu. "Zaujímavé, že väčšina mala nemecké mená" poznamenáva študent GLS, ktorý nie je jediný, ktorý sa dozvedel o najčiernejšej etape ľudstvá nové informácie. Zastavovali sa dokonca aj okolití chodci a nedalo sa nevšimnúť si transparent s mottom: NIKDY VIAC. Nasledoval symbolický pochod, pričom zúčastnení vytvorili rovnaký "šesťstup" ako Židia v roku 1942 a presunuli sa pred Libresso Löwyho (známeho ako kníhkupectvo Radosť). Práve tam odzneli pripravené básne, z ktorých najvýstižnejšia je: "Najprv prišli po Židov, ale ja som mlčal. Potom prišli po Rómov, ale ja nie som Róm, a preto som neurobil nič. Potom prišli po antifašistov a ja som neurobil nič, aby som im pomohol. Nakoniec prišli po mňa. Ale nezostal tu nikto, kto by mi pomohol!"

     Pri príležitosti výročia deportácií tvorili zástup väčšinou študenti, ktorí si tak chceli pripomenúť krutý osud svojich rovesníkov. Tí v roku 1942 "prežívali iné starosti ako my a na to nesmieme zabudnúť". Ako vyhlásil Ing. Pavol Hudák, organizátor podujatia, už sa nebojí. Pri pohľade na množstvo zúčastnených totiž radostne poznamenal, že "Bardejov patrí mladým. Vy ho budete budovať a nezabúdajte na tých, ktorí tu boli pred vami." Naša budúcnosť ako národa, ktorý si ctí svojich predkov a históriu, je teda v dobrých rukách.

     Celá akcia bola zastrešená Komunitnou nadáciou mesta Bardejov, Občianskym združením Vita Suburbium (Ing. P. Hudák) a pridali sa aj študenti (hlavne 3. E) z GLS pod vedením Mgr. Janky Leškovej.

 

Katarína Mochnacká, študentka 4. D triedy

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin