Celoštátne kolo geografickej olympiády PDF Print E-mail
Sunday, 12 May 2013 10:26

Ako študent gymnázia by som zrejme nemal začínať príbehy "Kde bolo, tam bolo" alebo "Za siedmimi horami...", a tak by som začal trochu poetickejšie.

Ja sladké túžby, túžby po kráse

spievam peknotou nadšený,

a v tomto duše mojej ohlase

svet môj je celý zavrený,

z výsosti Tatier ona mi svieti,

ona mi z ohňov nebeských letí,

ona mi svety pohýna,

ona mi kýva zo sto životov:

No centrom, živlom, nebom, jednotou

krás mojich moja GEOGRAFIA.

Ale teraz už preč od citivozafarbených Sládkovičovývch veršov, lebo extrémne skoré ranné vstávanie už nebolo takým balzamom na dušu. V čase, keď mám za zvyčajných okolností rozpozeraný film s názvom sen, čiže niekedy o pol štvrtej ráno, už musela byť celá geografická výprava nastúpená na bardejovskom vlakovom nástupišti. Následne sme sa vydali na cestu naprieč republikou. Rýchlosť vlakového spojenia medzi Bardejovom a Prešovom je každému dobre známa, no neskôr v tzv. IC-čku to už bolo lepšie. Pozorovať Slovensko počas cesty je určite veľmi lákavé, no ja som radšej dopĺňal deficit spánku spôsobený "sadistickým" vyzváňaním budíka.

Po príchode do hlavného mesta sme neboli privítaní chlebom a soľou, ako býva zvykom, ale anticyklónou, ktorá sa sebou priniesla nádherné slnečné počasie. Nasledoval presun do nášho skromného príbytku, ktorému predchádzala registrácia. Ešte v ten istý deň nás čakala prehliadka bratislavského okolia, ktorú sme ukončili na veľkom pieskovisku s názvom "Sandberg". Zničení sťa Hirošima v štyridsiatom piatom sme sa pobrali spať.

V sobotu dopoludnia nás čakalo to, prečo sem väčšina ľudí išla, a to písanie testu a obhajoby prác. Musím sa priznať, že viac ma lákal bratislavský autosalón. Bohužiaľ, nedalo sa stíhať všetko. Po obhajobách prác nás čakala ďalšia exkurzia. Tentokrát sme sa pozreli na Bratislavu z vnútra. Počas tejto obhliadky skvostov uhorskej architektúry sme boli oboznámení s rôznymi sci-fi legendami, ktorými priam sršila pani sprievodkyňa. V tom čase bol už takmer každý mysľou úplne inde. Niektorí boli v duchu doma, iní na nedeľnom vyhodnotení a pani učiteľky, ktoré vykonávali dozor, sa zasa obávali bujarého večera, ktorý sa odohral pred rokom.

Čas plynul, Zem rotovala a my sme sa prebudili do napätého nedeľného rána, ktoré bolo poznačené vojenským presunom do primaciálneho paláca, kde mal ceny odovzdávať samotný pán ministrer školstva, vedy, výskumu a športu SR PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc. Nasledujúce riadky by som mohol zneužiť na glorifikáciu mojej osoby, no namiesto toho by som radšej vyzdvihol fakt, že všetci reprezentanti GLS (Klaudia Glittová z 2. A, Radovan Bosák z 3. C, Tomáš Vaško z 3. B, Viktória Čepigová z 1. C, Peter Deďo zo 4. C) sa v silnej konkurencii umiestnili do 10. miesta. Ja som obsadil 1. miesto v celoštátnom kole geografickej olympiády v kategórii A. Niektorí boli spokojní, niektorí zas až takí nadšení neboli, aj keď si myslím, že umiestnenie je len čerešničkou na torte, ktorou je túžba po poznaní sveta v tom geografickom ponímaní.

Na záver by som rád dodržal slovo, ktoré som dal pánovi profesorovi RNDr. V. Sabolovi, ktorý si prial, aby som robil osvetu geografickej olympiáde. No keď sa nad tým hlbšie zamyslím, žiadnu osvetu robiť nemusím, nakoľko najlepšou osvetou je práve on sám, začo mu ďakujeme.

Peter Deďo študent 4. C triedy

Last Updated ( Sunday, 12 May 2013 11:02 )