Študenti GLS v Bardejove opäť navštívili Taliansko PDF Print E-mail
Saturday, 08 June 2013 21:42

V jeden slnečný deň, presnejšie 13. mája 2013, bolo pred športovou halou v Bardejove rušno. Stretlo sa tam 27 žiakov Gymnázia L. Stöckela, aby spolu zažili jedno veľké dobrodružstvo s názvom Taliansko.

Že to bude veľké dobrodružstvo, tušili už pred odchodom naše starostlivé mamky a podľa toho aj prispôsobili zásoby jedla. Keď padli posledné objatia, mohli sme vyraziť na cestu. Tú nám celý čas spríjemňovali naše vždy usmievavé pani profesorky PhDr. L. Lukáčová a Mgr. D. Gregová, a tiež aj páni šoféri Mgr. F. Chrzan a J. Sobek. Už po prvých kilometroch sme vedeli, že sa s nimi určite nudiť nebudeme.

Cesta bola dlhá. Po 22 hodinách sme sa prebudili do iného sveta zvaného Rím. Plní očakávaní sme sa vybrali bližšie spoznať prvýcieľ našej exkurzie - Vatikán. Veľmi nás ohromila Bazilika svätého Petra, v ktorej sme sa kochali sochárskou výzdobou, najmä sochou sv. Petra, zaujali aj Berniniho baldachýn, Michelangelova Pieta a ďalšie sochy či obrazy talianskych umelcov. Nasledujúcou zastávkou boli pamiatky Ríma. Ako prvý sme navštívili Panteon - neobvyklú stavbu, na ktorú nik nezabudne. Neskôr nás čakala Fontána di Trevi, do ktorej si každý poctivo hodil mincu cez rameno, kúpil mamke na chladničku nejakú tú "magnetku", spravil pár záberov a už sa putovalo ďalej. Naším cieľom bolo Forum Romanum a vzápätí dlhoočakávané Koloseum. Slová užasu padali zo všetkých strán. No keďže sme si za celý deň nachodili pár kilometrov, tešili sme sa už na večeru a posteľ. V predvečerných hodinách sme dorazili do Ostie pri Ríme, kde sme sa ubytovali v peknom hoteli neďaleko pláže.

Druhý deň nášho dobrodružstva sme nevyspávali, ale hneď po raňajkách sme vyrazili na cestu do Kampánie. V tomto regióne sme si naplánovali výstup ku kratéru sopky Vezuv. Túra bola stredne namáhavá, ale výhľad stál za to. Nasledovalo rituálne fotografovanie a zastávka pri suveníroch. Ďalšou na programe bola prehliadka mesta Pompeje, ktoré bolo v roku 79 zničené výbuchom sopky Vezuv. Po namáhavom dni plnom zážitkov sme sa ubytovali v Paestume, kde nás čakala niekoľkochodová talianska večera. Spokojní a s plnými žalúdkami sme veľmi rýchlo zaspali, čo nebolo ns školdu, lebo ráno sme už vyrážali na prehliadku arcgeologického areálu v Paestume.

Spod dáždnikov sme sa pozerali na archeologickú lokalitu na mieste niekdajšej gréckej kolónie. Po tejto exkurzii nasledovala prehliadka múzea (Museo Archeologico Nazionale di Paestum). Popoludní sme navštívili továreň na výrobu mozarelly, kde sme mali možnosť aj ochutnať túto taliansku špecialitu. Posledným bodom programu bola prehliadka mesta Neapol. Po ďalšom zážitkami nabitom dni nasledoval posledný večer v Taliansku, a tak sa ešte väčšmi upevnili kamarátske vzťahy medzi nami. Ráno som na tvári každého výletníka videla zmiešané pocity. Smútok z toho, že sa to všetko končí, ale radosť z návratu domov. Posledný deň zájazdu sme hneď po daždi a následnom úsmeve slnka z kufrov vyberali plavky. More bolo ešte studené, ale my sme mali ako náhradu hotelový bazén. Po posledných skokoch do bazéna sme s úsmevom na perách nasadli do autobusu. Vyrazili sme na dlhú cestu domov, počas ktorej sme už len spomínali, ako nám bolo v Taliansku dobre.

Počas týchto šiestich májových dní som toho zažila veľmi veľa. Videla som novú krajinu, spoznala som jej prírodu, architektúru, umenie, dejiny... A nielen to! Spoznala som partiu úžasných ľudí a na to všetko, čo sme spolu prežili, nikdy nezabudnem. Som veľmi rada, že naša škola organizuje takéto a podobné exkurzie. Teším sa, čo nám naši profesori a vedenie školy pripravia nabudúce. Veľké ďakujem patrí našim profesorkám geografie PhDr. L. Lukáčovej a Mgr. D. Gregovej za organizáciu celej akcie.

Anna Šoltýsová, študentka 1. A triedy

Foto: Hedviga Michalovová 1.D a Michaela Gurská 1. A

Last Updated ( Monday, 10 June 2013 16:29 )