Nádejní slovenskí diplomati z GLS naberajú skúsenosti v Bruseli PDF Print E-mail
Sunday, 15 September 2013 16:39

Jedného dňa zavolala PhDr. L. Lukáčová študentov do auly a povedala nám o súťaži Secondary schools competition. Bola to súťaž, ktorá pozostávala z písania testu o Európskej únii a napísania eseje na určenú tému. My dvaja (J. Čverha a D. Almássy) sme mali po sčítaní najviac bodov, a tak víťazstvom pre nás bola cesta do Bruselu a právo prezentovať náš kraj i mesto. Našu delegáciu sme tvorili my dvaja, PhDr. L. Lukáčová a hovorkyňa prešovského samosprávneho kraja Mgr. V. Fitzeková.

"Východniarska" delegácia začala svoju misiu v Košiciach na letisku. Pre nás oboch to bola letecká premiéra. Po prestupe v Prahe sme sa ani nenazdali a boli sme už v európskom hlavnom meste. Brusel sa nám ukázal v dobrom počasí. Transport nás odviezol do hotela Ibis, kde si nás vyzdvihla veľmi sympatická pani delegátka zastupujúca Prešovský kraj v Bruseli - Mgr. N. Tarasovová. Nasledovala prehliadka dominánt mesta, ktoré odporúčame pozrieť každému. Spoločne sme navštívili Atómium, ktoré bolo zaujímavé hlavne výhľadom, pod ktorým ležal celý Brusel ako na dlani. Nasledoval belgický obed a cesta metrom späť do centra mesta. Poobede sme sa vybrali pozrieť si ceny oblečenia v hlavnom meste Európy a "sklamaní" horibilnými cenami sme prišli do hotela. Večer sme išli na hlavné námestie Grand Place, kde sa konala veľkolepá slávnosť Ommergang, niečo podobné ako Rolandové hry v našom meste. V spletí hláv sa nádherne vztyčovali meštianske domy a radnica, ktoré žiarili ako diamanty. Medzi ľuďmi sme museli kľučkovať, aby sme sa dostali k Manneken Pis a Jeanneken Pis. Keď sme ich našli, museli sme ešte (aspoň my plnoletí) ochutnať belgické pivo, ktoré má pre svoju chuť a vôňu skvelé renomé v celej Európe. Ďalšia belgická pochúťka, ktorú je hriech v Bruseli neochutnať, je typická belgická čokoláda, ktorej kvalita takisto zodpovedá cene.

Ráno sa výpravy zo všetkých zúčastnených krajín pobrali do Európskeho výboru regiónov, kde nás čakala prezentácia nášho kraja, mesta a školy. V našej spoločnosti sa

nachádzali rôzni tlmočníci, delegáti a vedenie EA Alliance, ktorá je jednou z politických skupín, ktoré majú svoje sídlo vo Výbore regiónov. Delegácia z každého štátu prezentovala svoje prezentácie či už v národnom jazyku alebo angličtine. Naša prezentácia zožala veľký úspech a dostali sme pochvaly od rôznych kompetentných ľudí. Po prezentácii kraja sme išli na plenárne zasadnutie Výboru regiónov, ktoré bolo v znamení vstupu chorvátskych členov doň, no samotný predseda pán Siso si našiel čas, aby sa s nami odfotil. Na zasadnutí sme našli aj zopár Slovákov, ktorí zastupujú Slovensko vo výbore. Medzi zástupcami sme dokonale zapadli. Chodiť s menovkami na hrudi po budovách európskych inštitúcií, to sa nestáva každý deň. No nie iba náš kraj tam vyslal svojich zástupcov, ani ostatné štáty nezaostávali. Pre nás boli atraktívni hlavne zástupcovia zo Škótska a Litvy, no boli tam aj zástupcovia z Írska, Veľkej Británie, Rumunska, Estónska a, samozrejme, aj Poliaci. Pri komunikácii s týmito delegáciami sa osvedčil hlavne Dávid, ktorý ukázal, že čo sa týka cudzích jazykov, patrí k absolútnej elite nášho gymnázia. Večer sme sa ako správna partia pobrali do nočného Bruselu aj s ostatnými vyslancami štátov. Po dlhom a vyčerpávajúcom dni nám padol chill out v meste. Na ďaší deň sme mali dohodnutú prehliadku mesta so sprievodcom, ktorý nás previedol skoro všade a porozprával nám zaujímavé perličky z histórie Bruselu. Po obede sme ešte navštívili sídlo zástupcov samosprávnych krajov v Bruseli. Bolo tam cítiť domov, lebo v kanceláriách boli typické slovenské dominanty. Po tomto príjemnom stretnutí sme išli na letisko a dopravili sme sa na naše milované Slovensko.

Na záver snáď len toľko, že naša misia v Bruseli zanechala dobrý dojem, a tiež to bola pre nás "veľká škola" a cenná skúsenosť v našej pracovnej "kariére". Určite sa budeme aj naďalej snažiť uspieť spoločnými silami v podobných súťažiach.

Ján Čverha 4. E trieda a Dávid Almássy 3. D trieda

Last Updated ( Tuesday, 01 October 2013 13:00 )