Amerika PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Sunday, 22 September 2013 20:32

     AMERIKA. Genius Olympiad 2013 (Global Environmental Issues of United States Olympiad - Olympiáda globálnych environmentálnych projektov Spojených štátov amerických) - na túto medzinárodnú súťaž som sa dostala vďaka nominácii môjho víťazného projektu zo súťaže Scientia pro Futuro, ktorá bola v novembri 2012.

     Súťaž sa konala v meste Oswego v štáte New York a prebiehala od 16. marca do 21. júna 2013. Zúčastnili sa jej študenti stredných škôl z Európy, Ázie, Afriky, severnej a južnej Ameriky. Súťažilo sa v kategóriách: veda, dizajn, umenie, kreatívne písanie (napr. eseje, básne). Ja som súťažila v kategórií veda. 17. júna sa konal otvárací ceremoniál, na ktorom som bola vlajkonosičkou slovenskej reprezentácie a mala som možnosť pozdraviť všetkých účastníkov a americkú verejnosť v slovenskom jazyku.

     18. júna sa hodnotili projekty, ktoré boli na veľmi vysokej úrovni. Väčšina projektov riešila problematiku molekulárnej biológie a využitie výsledkov v praxi, hlavne v medicíne. Ostatné dni sme sa venovali voľnočasovým aktivitám, prezentovaniu rodnej krajiny a rodného mesta na špeciálnom podujatí International Fair. Americkí obyvatelia si mohli pochutnať na slovenských cukríkoch a čokoláde, o ktorú bol veľký záujem, a dozvedeli sa veľa o slovenských kultúrnych a prírodných pamiatkach, samozrejme, hlavne o Bardejove. Počas trvania súťaže nám organizátori pripravili jednodňový výlet na Niagarské vodopády. Mohli sme si vybrať z viacerých atrakcií. Ja som sa odhodlala na ľadovú sprchu jedného z najväčších vodopádov v Jaskyne vetrov (Cave of the winds). Liala sa zo mňa voda, ale odchádzala som s hrejivým pocitom v srdci a s ľadovou vodou v topánkach. Spolu s ostatnými študentmi slovenskej reprezentácie sme podnikli malý výlet tri dni pred začiatkom súťaže. Navštívili sme malé mestá ako Geneve, Seneca Falls a pozreli sme sa aj do Kanady, čo bola chyba, pretože sme mali problém na hranici pri ceste späť. Otázkam typu ako a kde bývate, balili ste si ten kufor sami, uniesli ste niekedy dieťa americkej národnosti alebo máte pri sebe zbrane, sme sa nevyhli Smile. Po tejto významnej skúsenosti sme utekali na vyhodnotenie, ktoré prebiehalo v napätom štýle. O to väčšia bola moja radosť zo zisku bronzovej medaily a malého iPodu. Cesta do Švajčiarska sa tak mohla začať.

     ŠVAJČIARSKO. IWRW 2013 (International Wildlife Research Week - Medzinárodný týždeň výskumu v prírode). Toto podujatie sa konalo od 22. júna do 29. júna v údolí Val Mustair v švajčiarskych Alpách pri talianskych hraniciach. Je to týždeň výskumu v prírode, ktorého sa zúčastnili študenti prevažne vysokých škôl z celej Európy. Ja som bola najmladšia účastníčka. Šesť dní prebiehala práca v teréne v znamení hesla Užívať si prírodu. Po prvej prehliadke vysokohorského prostredie sme mali možnosť vymyslieť si projekt, na ktorom by sme radi pracovali.

     Môj projekt je biodiverzia endoparazitov nachádzajúcich sa v kamzíkovi vrchovskom (Rupicapra rupicapra). Spočíval v zozbieraní vzoriek trusu kamzíka, v ktorých je možné nájsť parazity. Pomocou flotačnej metódy a Baermannovej techniky som získala sedimenty obsahujúce vajíčka a larvy endoparazitov. Pracovala som na "kopci" menom Cima del Serraglio, ktorého nádmorská výška je približne 2600 m, takže snehu po kolená a teplotám pod 0°C som sa nevyhla. Po spracovaní získaných výsledkov som vypracovala výslednú správu, ktorú som prezentovala pred odbornou porotou. Keďže som do Zurrichu priletela trošku skôr, ako sme sa mali stretnúť s organizátormi, mala som možnosť pozrieť si aj toto mesto, ktoré sa mi páčilo.

     Chcela by som sa poďakovať RNDr. J. Klebanovi, PhD. i vedeniu Gymnázia L. Stöckela, že mi umožnili absolvovať túto súťaž v Amerike i následnú stáž vo Švajčiarsku a teším sa na ďalšiu spoluprácu.

 

Michaela Bujdová, študentka 3. D triedy

 Fotoalbum:

Last Updated ( Tuesday, 01 October 2013 13:15 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin