Moskva nás očarila PDF Print E-mail
Sunday, 06 October 2013 14:53

Hneď na začiatku septembra som sa spolu so svojimi spolužiačkami (Zuzanou Chomovou, 4. E a Simonou Gajdošovou, 3. C) zúčastnila poznávacieho zájazdu do Moskvy, ktorý organizovala Stredná priemyselná škola. Z košickej vlakovej stanice sme v sobotu večer o 20.00 hod. vyrazili priamym spojom do Moskvy na takmer 36-hodinovú cestu. Nocľahom sa pre nás dočasne stalo trojlôžkové kupé s umývadlom, zrkadlom a nefungujúcou chladničkouSmile.

Mesto nás privítalo sychravým počasím. Najprv sme si ho s našou ruskou sprievodkyňou mali možnosť prezrieť z tzv. Vrabčej hory. Prekvapilo nás svojou rôznorodosťou, pretože sme mohli zazrieť jednak modernú, mrakodrapovú časť mesta Moskvy City, jednak staré časti Moskvy. Neďaleko vyhliadky sa nachádzala Moskovská štátna univerzita, ktorá je najväčšou univerzitou v Rusku a v ktorej by určite mnohí z nás ruštinárov túžili študovať. Pokračovali sme ku Chrámu Krista Spasiteľa, ktorý sme mohli obdivovať aj zvnútra. Bol znovu vybudovaný len pred pár rokmi. Neskoro večer sme sa metrom s jedinečnými stanicami presunuli do nášho hotela.

Nasledujúce ráno sme z hotela vyrazili na prechádzku po Arbate, kráľovstve umenia a kultúry. Ulica plná hudby, obrazov, umelcov a kníh. Práve tam sa nachádzal aj byt, v ktorom kedysi žil samotný A. S. Puškin. A aby tej kultúry nebolo málo, poobedňajší program sa niesol v duchu maliarstva a Treťjakovskej galérie. Galérie, v ktorej sme spoznali mnoho obrazov z našich učebníc, o ktorých nám rozprávala naša pani profesorka PhDr. J. Almássyová na hodinách ruského jazyka.

Štvrtý deň sme začali návštevou slovenského veľvyslanectva, kde sme mali možnosť stretnúť sa a chvíľu pobudnúť aj s veľvyslancom SR Jozefom Migašom, ktorý nám priblížil život v Moskve. A keďže sme boli tak blízko, nenechali sme si ujsť návštevu "Slovenského domu" a naobedovali sme sa v "našej" reštaurácii plnej Slovákov. Po tomto výdatnom obede sme sa s Ruskom rozlúčili okružnou jazdou po rieke Moskva, ktorá bola očarujúca.

Z takého obohacujúceho výletu sa nám odchádzalo veľmi ťažko. Nielenže sme pocítili, aké je to pohybovať sa v takom obrovskom meste, ale mohli sme si tiež overiť naše znalosti ruského jazyka a uvedomiť si, že chceme ostať ruštine "verné" a študovať ju naďalej. Navždy nám ostanú krásne spomienky na našu prvú návštevu tohto mesta.

Erika Kažimirová, študentka 4. E triedy

Fotogaléria:

Last Updated ( Monday, 14 October 2013 14:53 )