Tradičný výstup na Kriváň PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Friday, 18 October 2013 18:06

     K tradičným exkurziám GLS patrí bezpochyby aj návšteva Vysokých Tatier. Tak ako každý rok, aj tento rok bol naším cieľom Kriváň. Študenti Gymnázia Leonarda Stöckela, ktorí majú voliteľný predmet geografiu (i zopár sympatizantov), sa odhodlali na tento výstup pod patronátom nášho pána profesora RNDr. Vladimíra Sabola.

     V jeden krásny jesenný deň 8. októbra 2013 sa skoro ráno začala naša cesta. O 6.00 hod. sme autobusom spoločnosti Bus Service vyrazili do Tatier. Po príchode sme sa mohli smelo vydať na cestu. Začínali sme pri chate kapitána Rašu. Boli sme prekvapení z počasia, ktoré nám vyšlo, ako len najlepšie mohlo. Krok za krokom sme sa dostávali bližšie a bližšie k cieľu. Po výstupe nad stupeň kosodreviny sa nám ponúkal nádherný pohľad na Tatry, ktoré hýrili pestrými farbami jesene. Síl nám ubúdalo, keď sme liezli po skalách až na vrchol, terén bol čoraz strmší, no neodradilo nás to. Okolo 13.00 hod. sme sa dostali na vrchol, z ktorého sme mali "báječný" výhľad na Nízke Tatry, Popradskú a Liptovskú kotlinu, Liptovskú Maru a časť poľských Tatier. Kriváň (2494,7 m. n. m.), hora, ktorú máme zobrazenú na našich minciach, nesklamala. Každý, kto vyšiel až hore na vrchol, mal určite výborný pocit (aj) z vlastného výkonu.

     Po prestávke a fotografovaní pri dvojkríži, ktorý sa nachádza úplne hore, sme sa pripravovali na zostup. Bol náročnejší ako výstup. Išli sme cestou smerom k Jamskému plesu, kde sme mohli vidieť aj nemilé pozostatky veternej smršte z roku 2004, ktorá doslova zdevastovala túto časť Tatier. O 17,30 hod. sme nastúpili do autobusu, ktorý nás dopravil do Starej Ľubovne, kde sme na salaši u Franka s chuťou okúsili naše slovenské gurmánske špeciality. Potom nasledovala už len cesta domov.

     Spomienky na nezabudnuteľný výstup na Kriváň sa nám vryjú nadlho do pamäti. Ďakujeme za ne našim profesorom RNDr. V. Sabolovi, Mgr. J. Ganzarčíkovej, PaedDr. J. Stankovičovi a RNDr. M. Sendekovi.

 

Ján Čverha, študent 4. E triedy

Last Updated ( Tuesday, 29 October 2013 16:15 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin