Odprírodňovanie sa PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 11 November 2013 19:33

     Prišla jeseň a s ňou aj prvý tohtoročný literárny seminár v Okresnej knižnici Dávida Gudgesela v Bardejove, ktorý sa niesol v duchu tohto krásneho ročného obdobia. Napriek tomu, že bol venovaný veľmi zaujímavej a hodnotnej téme, dotkol sa jej však z toho menej príťažlivého konca, ktorým bolo "odprírodňovanie sa". Zišla sa takmer celá obvyklá zostava ľudí, aby priblížili, objasnili a pomohli uvedomiť si vytrácanie prírody z dnešného života.

     V úvode i počas celého semináru nás sprevádzala hrou na akordeón Mgr. Lenka Blaňárová. Ďalším neodmysliteľným hosťom, alebo lepšie povedané tvorcom bol ThDr. Anton Červeň, PhD., ktorý z náboženského a duchovného hľadiska opísal "Ako žiť s prírodou". Po ňom nasledovala PhDr. Mária Bušíková, PhD., už neraz zvaná "srdiečkom" všetkých seminárov. So svojou GALATEOU, literárno-dramatickým krúžkom tvoreným študentmi Gymnázia L. Stöckela, zobrazila nielen slovami, ale aj ukážkami literárnych textov "Dušu človeka očami prírody a súžitie umeleckého textu a prírody". Na konci pásma poézie zaznela krásna zhudobnená Jesenná láska Miroslava Válka v podaní Júlie Pilárovej, ktorej mnohým v jesennej atmosfére sviečok a kopy lístia na zemi vyrazila dych.

     Mgr. Jana Lešková sa témy dotkla z jej obľúbeného a blízkeho filozofického hľadiska, "Ako deštrukcia prírody vedie k deštrukcii človeka". No a na záver svojou prítomnosťou potešil Mgr. Pavol Štalmach. Ten sa síce na seminári objavil prvýkrát, ale svojou horlivosťou a úprimným záujmom o ochranu prírody potvrdil, že je v správnom čase na správnom mieste.

     Veľká účasť ľudí opäť potvrdila, že semináre nám dávajú niečo viac, ako len slová poskladané do viet. Pomáhajú nám stať sa lepšími ľuďmi a aspoň na chvíľu zastaviť sa v čase dnešného zhonu. Už sa nevieme dočkať ďalšieho plnohodnotného zážitku.

 

Zuzana Šinaľová, študentka 3. B triedy

 

Foto: Eva Hankovská, študentka 2. B triedy

 

Last Updated ( Tuesday, 26 November 2013 14:48 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin