Bola to práve naša trieda PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Friday, 22 November 2013 21:54
     Tak ako každoročne to nebolo... Tentokrát to bola práve naša trieda, ktorá nakoniec mala možnosť stráviť "24 hodín s Európskou úniou". Celú exkurziu v Bratislave financovala EÚ, zdalo by sa, aké jednoduché je zúčastniť sa. Avšak cesta za výhrou bola skutočne náročná. Na základe internetového hlasovania sa vyberalo spomedzi troch stredných škôl. Na prvý pohľad sme si mysleli, že to zvládneme ľavou zadnou, avšak súperov sme mali veľmi silných a ani do poslednej chvíle nebolo jasné, kto zvíťazi. S vypätím všetkých síl a kontaktov sa to nakoniec nám 3. D na Gymnáziu L. Stöckela podarilo.
     Prišiel siedmy november, tmavé skoré ráno a my sme plní očakávaní nastupovali o 5.00 hod. do autobusu. Hoci bol program dopredu presne stanovený, nikto z nás úplne netušil, čo ho čaká. Dlhá a namáhavá csta naprieč Slovenskom sa po siedmich hodinách pomaly blížila ku koncu.
     Prvou zastávkou bola Národná banka Slovenska. Už len jej názov v nás evokoval čosi významné. Cez veľké oceľové dvere sme vstúpili dnu. Celá budova pôsobila honosným dojmom, samé zrkadlá, presklenné dvere a úradníci. V miestnosti nato určenej, sme si vypočuli prednášku o fungovaní bankovníctva a hlavných funkciách NBS. Neskôr sme sa šli ubytovať a v prísne strážených ubytovacích priestoroch NBS sme si opäť vypočuli veľmi zaujímavé odborné prednášky. Prednášajúci sa nám okrem iného snažili vysvetliť a zdôrazniť, aké dôležité sú pre nás v ďalšom kariérnom fungovaní cudzie jazyky. Na záver prvého dňa bola pre nás pripravená nočná prehliadka historického centra Bratislavy. Mali sme možnosť oboznámiť sa s historickými budovami, SND, symbolmi Bratislavy, a tiež si obzrieť aj modernú Euroveu.
     V nasledujúci deň skoro ráno sme vyrazili navštíviť Zastúpenie európskej komisie na Slovensku na Palisádach. Tam bola pre nás pripravená prednáška o našej mene - eure a o tom, ako funguje Európska únia, aké sú jej výhody a nevýhody. Mali sme taktiež priestor na otázky, ktorý sme plne využili. V druhej časti boli pre nás pripravené kvízy a hry. Najúspešnejší z nás získali aj vecné ceny. Našimi "topznalcami" boli počas celej akcie dvaja nádejní (veríme že) budúci diplomati Dávid Almássy (3. D) a Ján Čverha (4. E). Na záver oficiálnej časti si každý z účastníkov odniesol certifikát o účasti na exkurzii. Celé podujatie ukončila menšia prehliadka nádvoria Bratislavského hradu a skvelý výhľad na Dunaj. Po tom sme už "len" nasadli do autobusu a vydali sa opäť krížom celým Slovenskom domov.
     Myslím, že týchto 24 hodín bolo pre nás veľmi prínosných, dozvedeli sme sa kvantum nových informácií všeobecnej inteligencie a zistili sme i to, že stať sa európskym komisárom chce veľa práce.
     Naša vďaka patrí organizátorom za vyčerpávajúci odborný výklad a venovaný čas a tiež pedagogickému dozoru z našej školy - PaedDr. Jane Guľovej, PhD., RNDr. Kvetoslave Kaňuchovej a Mgr. Stanislave Čech-Špirekovej.
 
Katarína Zubríková, študentka 3. D
 
 
 
Foto: Ráchel Mária Bartošová, študentka 3. D
 
Last Updated ( Tuesday, 26 November 2013 14:59 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin