GLS-áčky vo finále súťaže JUNIOR FRESHHH PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Sunday, 15 December 2013 22:11

    Súťaže Junior Freshhh sa mohli zúčastniť 3-členné tímy študentov všetkých stredných škôl, vrátane 8-ročných gymnázií. Podmienkou účasti bola povinná registrácia tímu a následne individuálne registrácie všetkých troch členov tímu do 30. októbra 2013 do polnoci. Prihlásilo sa 707 tímov, no ďalej pokračovalo len prvých 500. Hra pozostávala z online časti a finále hry. Online časť mala 12 kôl a prebiehala od 4. - 19. novembra 2013 a finále sa konalo 5. decembra 2013 v areáli Slovnaftu v Bratislave.

     Boj bol ťažký, no možné výhry a pocit niečoho nového nás v tom držal až do konca. Kolá boli rôzne - od matematiky cez fyziku, chémiu, biológiu až po logiku. Tri tímy z našej školy sa vždy držali v prvej 15-tke. Finále sa mohlo zúčastniť len sedem tímov. A my sme bojovali až do konca. Každé kolo začínalo a končilo o 20.00 hod., a tak sme už od 19.30 hod. čakali na výsledky posledného kola. S hrdosťou môžeme povedať, že náš tím "Tvrdohlavé" skončil v online časti na peknom 5. mieste. Chlapci z tímu "The Mighty Muffin Marshmallows" skončili na krásnom 10. mieste. Náš tretí GLS-tím "Prextovej armáda" skončil na 7. mieste, no spolu s ďalšími tímami si v rozstrelovom kole z matematiky, chémie a fyziky vydobyli postup do finále. Stále sme si opakovali, že už dostať sa do prvej desiatky je obrovský úspech. Boli sme na seba hrdé, no zároveň nervózne z finále. Pomaly sa však blížilo.

     V stredu ráno (deň pre súťažou) sme už vzorne sedeli v IC vlaku smer Bratislava. Nálada bola ako s najlepšími kamarátkami na výlete. Náš hotel, ktorý nám zabezpečil Slovnaft, a.s. bol nádherný. Večer sme si urobili malý výlet po čarokrásnej, svetielkami osvietenej Bratislave spolu s našou pani profesorkou PhDr. Lenkou Lukáčovou, ktorá nás sprevádzala v tejto súťaži. Aj keď nám meškanie MHD robilo vrásku na čele, aj to sme zvládli, síce s neplánovanou hodinovou obchádzkou, ale bez omrzlín a s dobrou náladou. Zaželali sme si dobrú noc a pobrali sme sa poriadne sa vyspať.

     Prezradíme vám aj niečo o dvoch našich tímoch z GLS. Pozostávajú zo šiestich úplne odlišných dievčat. Prvý tím - dievčatá z maturitného ročníka: Viktória Vertaľová z Bardejova (4. B), Kamila Šurkalová zo Zborova (4. B) a Eva Pavlusová zo Zlatého (4. C). Navštevujeme spolu Gymnázium Leonarda Stöckela, síce nie sme v tých istých triedach, no aj tak sme sa našli. Náš tím dostal názov "Tvrdohlavé". Myslím si, že hovorí sám za seba. Bola to jedna z posledných príležitostí spojiť sa pred maturitou ako tím a dokázať, že sme šikovné. Druhý tím z GLS sa nazýval "Prextovej armáda" a tvorili ho dievčatá z 3. D: Veronika Běčáková z Bardejova, Michaela Bujdová z Kurova a Katarína Zubriková z Tarnova.

     Finále začalo o 9.00 hod. uvítaním a následnou prehliadkou areálu Slovnaft s rozlohou 2,5 km x 2,5 km. Asi nemusíme podotknúť, že sme nešli pešo, ale na ich autobuse. Bolo to veľmi poučné a prekvapujúce. Hltali sme každé slovo nášho prednášajúceho. Sledovali sme okolie a kládli sme otázky. Určite by sme sa tam chceli ešte niekedy vrátiť. Ďalej nasledovala prvá časť finále Kreativita a komunikácia, na ktorú sme mali 10 minút. My sme si natočili video, ktoré vyzeralo ako upútavka na nový film. Začalo sa uvedením hlavných postáv, kde boli naše fotky a jedna z nás vždy o danom dievčati povedala text, ktorý sme si vopred napísali. Bol to adrenalín, no zvládli sme to. Ďalšia úloha bola z okruhu Matematika, Chémia, Fyzika a pozostávala z 15- a 6-minútoviek. Tú sme zvládli celkom dobre. Potom nasledoval obed. Poslednou úlohou bola stavba. Táto úloha bola konštrukčná. Dostali sme 50 recyklovaných papierov, nožnice a meter. Mali sme postaviť vežu, ktorá bude merať minimálne 35 cm a unesie váhu 0,5 kg, mali sme na to čas 30 minút. Za každé 4 cm navyše boli bonusové body. Zažili sme menší šok, keď presne vo chvíli, keď zaznel gong sa nedopatrením veža takmer zrútila a keďže jej opravenie nám zamietli, vopred sme vedeli, ako to skončí. Nezískali sme body za udržanie závažia a ani centimetrov navyše, keďže tie sa rátali, iba ak by boli splnené požiadavky. Po tejto úlohe sa porota radila a potom vyniesli ortieľ.

     Náš tím skončil na krásnom 7. mieste a tím "Prextovej armáda" na 4. mieste. Najviac nás povzbudili slová od organizátorov, ale aj predsedníčky súťaže, za čo im patrí obrovské ďakujem. Prišli za nami a povedali nám, že aj tak sme boli skvelé a skončili sme siedme z päťsto tímov. A to je obrovský úspech. Taktiež nás potešili slová dekana STU v Bratislave, ktorému sa veľmi páčila naša stavba, lebo sme "neriešili len stabilitu a výšku, ale aj estetiku". No najviac pre nás znamenali slová pána Ing. M. Renča, jedného z organizátorov súťaže, ktorý nám od začiatku vychádzal v ústrety a pri odchode nám s úsmevom povedal: "Väčšina z nás chcela, aby ste vyhrali práve vy, no nevyšlo to." Možno to znie ako samochvála, no nie je. Tieto slová sa nám vryjú do pamäti hlavne preto, že nikto im nenariadil vysloviť ich. Boli zo srdca. Naše poďakovanie patrí nielen firme Slovnaft, a.s. ale aj všetkým organizátorom, porotcom súťaže, tiež vedeniu a pedagógom na GLS i všetkým ostatným, ktorí sa nám postarali o neopísateľný zážitok. A v neposlednom rade našej pani profesorke, ktorá si tým všetkým s nami prešla a celý čas nás povzbudzovala.

Eva Pavlusová, študentka 4. C triedy

Last Updated ( Sunday, 02 February 2014 18:45 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin