Návšteva v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Sunday, 29 December 2013 14:13

     Medzilaborce sú neveľké mesto, z ktorého trieda 3. D a 3. A videli ešte menší kúsok. V piatok 13. decembra 2013 na Luciu zaparkoval náš autobus na zasneženom parkovisku pri Múzeu moderného umenia Andyho Warhola. Napriek "nepriaznivému" dátumu sme sa z malého výletu vrátili v zdraví a pohode, čo bolo pri tejto číselnej kombinácii priam neuveriteľnéSmile. Možno nás z neba ochraňoval sám kráľ pop-artu Andy Warhol, na počesť ktorého stojí pred múzeom autobusová zastávka v tvare konzervy s Campbellovou polievkou. Ešte bližšie pri nej sa rozprestiera malý park s fontánou nesúca podobizeň Andyho s dáždnikom, ktorá však pre decembrový mráz nebola pustená.

     Samotné múzeum je veľká pestrofarebná poschodová budova, na jej prednej stene sú Andyho slávne portréty úspešných ľudí. Je to historicky prvé múzeum Andyho Warhola, vzniklo pred 22 rokmi (skôr ako druhé obdobné v Pittsburghu). Obe múzeá sú niečím výnimočné. Medzilaborce majú Andyho krstnú košieľku, ktorú im podľa slov sympatickej sprievodkyne Pittsburgh závidí. Pittsburgh má zase jeho topánky pofŕkané slávnou tyrkysovou farbou, ktorá sa vyníma na viečkach Marilyn Monroe. Múzeum má mnoho priestranných miestností, balkónov a schodov, kde na pozadí hrá undergroundová hudba. Andy Warhol totiž nebol iba maliarom, ale i všestranným umelcom - manažérom hudobnej skupiny The Velvet Underground, režisérom undergroundových filmov i tvorcom kontroverzného časopisu Interview.

     Andyho rodičia pochádzajú z Mikovej, dediny pri Medzilaborciach. S matkou sa umelec rozprával celý život po rusínsky a mal s ňou po celý čas zvláštny pevný vzťah. Práve po nej vraj zdedil svoj talent. Mali sme možnosť vidieť jej jednoduché skice, ako aj prvé skice jej syna. Veľký priestor bol venovaný portrétom tvoreným sieťotlačou v jeho fabrike Factory. Vytvoril aj početné množstvo autoportrétov, vraj preto, aby nezabudol, ako vyzerá.

     Andy Warhol nebol jediným umelcom, ktorého stopy boli v múzeu badateľné. Práve v čase našej návštevy tam bola vystavená tvorba dvoch novodobých street-artových umelcov Banksyho a Bambi. Títo umelci sú zaujímaví tým, že ich skutočná identita nie je nikomu známa. Vie sa iba, že Banksy je muž a Bambi žena, ktorá (podľa najnovších správ) má za sebou kariéru populárnej speváčky.

     V závere prehliadky sme si pozreli film o Warholovom živote. Bol to introvert a čudák, ktorý dobyl svet poukázaním na masovú výrobu modernej spoločnosti. Jeho diela majú obrovskú cenu. Najdrahším obrazom je Strieborná havária, prednedávnom vydražená za sumu nepredstaviteľnú pre bežného smrteľníka.

     Domov sme sa vrátili okolo obeda nabití novými poznatkami i emóciami. Až do večera to bol deň nesúci sa v znamení atmosféry pop-artu. Myslím, že pre každého, koho aspoň matne zaujíma výtvarné umenie, je dobrou voľbou pozrieť sa do Medzilaboriec, na miesta, kde má Andy Warhol svoje korene.

     Ďakujeme našej pani profesorke umenia a kultúry Mgr. Slávke Kollárovičovej za podnetné hodiny a (vzácne) spájanie teórie s praxouSmile.

 

Alexandra Čobejová, študentka 3. D triedy 

      

Last Updated ( Sunday, 29 December 2013 14:56 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin