Po stopách pop-artu, alebo ako GLS-áci navštívili Múzeum moderného umenia Andyho Warhola PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Tuesday, 01 April 2014 13:34

     V utorok 18. marca 2014, keď si štvrtáci prevertávali svoje mozgové závity na maturitných skúškach, sa výprava tretiakov taktiež prevetrala, a to doslovne. Už hádam tradične sa študenti Gymnázia L. Stöckela v sprievode svojich profesoriek vybrali na expedíciu po stopách pop-artu. Cieľ bol jasný - Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach.

     Múzeá venujúce sa výlučne tvorbe Andyho Warhola sú na svete iba dve. Jedno je v jeho rodnom Pittsburghu a to druhé, staršie, máme za rohom. Pýtate sa prečo práve Medzilaborce? Toto mesto je totiž susedom malebnej dedinky Miková, ktorá sa pýši rodiskom Andyho rodičov. Po "vylodení sa" z autobusov sme hneď vedeli, že sa máme na čo tešiť. Privítala nás pestrofarebná budova, ktorá ako keby tajuplne predznamenávala, čo nás bude o pár minút čakať vo vnútri. Ešte posledný úsmev do objektívu pri spoločnej fotke a hor sa do sveta umenia. V priestoroch múzea na nás okrem stálej expozície Andyho Warhola čakali ešte ďalšie tri. A to expozícia jeho brata Paula Warhola, expozícia streetartového umenia Banksy a Bambi a tvorba súčasnej maliarky neopopartu pod pseudonymom Hula. Poďme však späť. Keďže nás nebolo málo, po vstupe do múzea sme sa rozdelili na dve skupiny. Prvú skupinu čakal dokumentárny film, tú našu rozsiahla expozícia múzea a prierez Warholovým životom.

     Všetko to začalo už spomínaným najstarším bratom Paulom Warholom, ktorý nás 29. januára 2014 vo veku 91 rokov opustil naveky. Pri tejto udalosti si tam jeho obrazy práve v tomto období našli miesto. Popri farmárčení si Paul našiel čas aj na umenie, a tak nás spomedzi jeho malebnej tvorby najviac zaujali rôznofarebné "kuracie nôžky" odtláčené priamo na maliarske plátna.

     Ďalej nás čakala prehliadka rodinných artefaktov, ako boli napríklad Andyho okuliare a prehrávač, mamina šatka, či prvotné skice. Veľkou vzácnosťou je košieľka, v ktorej boli krstení všetci traja bratia Warholovci. Andy Warhol povedal, že každý z nás raz bude 15 minút slávny a pocit slávnosti sme mali tentokrát aj my, keď sme sa ocitli v miestnosti s množstvom významných osobností tohto sveta. Zo stien na nás pozeralo desať slávnych židov 20. storočia (Albert Einstein, Sigmund Freud, Franz Kafka...), sám Červený Lenin, Mao Ce-Tung, Hans Christian Andersen, kráľovná Viktória, Ingrid Bergman či krásna Marilyn Monroe. Práve tieto a mnohé iné osobnosti sa stali inšpiráciou pri jeho tvorbe, ktorú realizoval sieťotlačou priamo na plátno vo svojej veľkej striebornej továrni v New Yorku. Nechýbal ani obraz preslávenej Campbellovej polievky, ktorá Andymu azda nikdy neprestala chutiť. Na pár minút sme sa presunuli aj do renesančného obdobia pri pohľade na Da Vinciho Poslednú večeru či Svätú Apollóniu - patrónku zubárov v nezvyčajnom farebnom prevedení, ktoré spolu s kamuflážami patrili k jeho poslednej tvorbe.

     Možno sa zdá, že toto už bolo až-až, no to ešte ani zďaleka nebol koniec. Andyho serigrafie vystriedal streetart v prevedení Banksy a Bambi. Aj napriek tomu, že ich identita nie je nikomu známa, ich kreácie sú prístupné širokej verejnosti, a to priamo na uliciach. Pre tých, ktorí majú zvyšné peniaze, boli v ponuke aj posledné kúsky obrazov z tvorby Bambi.

     Ďalšou zastávkou bola tvorba mladej autorky Márie "Huly" Valenčíkovej, ktorá podobne ako Andy využíva veľmi výrazné farebné, priam až neónové

 kombinácie. Túto autorku inšpiroval okrem iného aj Alfonz Mucha, keďže na väčšine jej obrazov figurujú ženské postavy, ich krása, zmyselnosť a niekedy aj skazenosť.

     Po zhliadnutí krátkeho dokumentárneho filmu, sme sa s múzeom rozlúčili a pobrali sa späť domov. Na cestu nám zakýval sám kráľ pop-artu s deravým dáždnikom v ruke. A ja verím, že po dnešnom dni už v našich vedomostiach o Warholovi, pop-arte a reklame nebudú žiadne diery. A keďže táto exkurzia bola veľmi zaujímavá, za každého študenta chcem týmto vyjadriť vďaku pani profesorke umenia a kultúry Mgr. S. Kollárovičovej, ktorá to celé zorganizovala.

 

 

Henrieta Antonyová, študentka 3. E triedy

 

Foto: Mgr. Slávka Kollárovičová 

Last Updated ( Wednesday, 02 April 2014 15:18 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin