Hudobné karamelky pre poetickú dušu študentov Gymnázia L. Stöckela PDF Print E-mail
Tuesday, 01 April 2014 14:30

"...Dnešná noc končí s krkom v čiernej mašli

Ovečky. Básne, čoťa neprepásli.

Počítaj slová, kým sa pominú."

Peter Staríček: Úryvok z básne Tlak

14. 3. 2014 o 17.hod. sa vo Veľkej koncertnej sále ZUŠ Michala Vileca v Bardejove uskutočnil Večer mladých interpretov s názvom Hudobné karamelky pre poetickú dušu. Tento (pre mňa nezabudnuteľný) večer bol vlastne praktickou časťou projektu SOČ v odbore Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba. Moja práca bola zameraná na Slovenskú hudobnú scénu v rokoch 1970 - 2000. Po predložení dotazníka študentom stredných a základných škôl, ktorý obsahoval otázky na túto tému, a po jeho následnom vyhodnotení, ktoré nebolo veľmi lichotivé, som sa rozhodla zorganizovať literárno - hudobný večer. Zapojila som sa aj do školenia Komprax, ktoré organizuje Iuventa. Vďaka tomuto školeniu mi bol poskytnutý grant, ktorý mi finančne veľmi pomohol s realizáciou večera a výzdobou scény. Samozrejme, nezvládla by som to bez pomoci PhDr. Anny Šimovej, ktorej veľmi ďakujem za cenné pripomienky a prípravu. Aktívni študenti z Gymnázia Leonarda Stöckela sa do realizácie tohto večera zapojili s entuziazmom. Všetkých nás to stálo veľa úsilia, voľného času, ale v deň predstavenia sme ukázali svoju jedinečnosť a originalitu.

16:45. Plná sála ľudí. Vítala ich tematicky vyzdobená scéna (návrh a realizácia Patrik Macko), ktorá nápadne pripomínala bratislavský park. Jožo Ráž alebo Miro Žbirka (Meky) tam možno skladali svoje najväčšie hity.

Diváci čakali, čo sme si pre nich tento rok pripravili. Vzácnymi hosťami večera boli pán Ján Nagajda a pán Peter Staríček. Významní a citliví básnici, ktorých básne odzneli na našom večere v podaní študentov GLS.

V mene celého kolektívu môžem povedať, že sme sa určite nenechali zahanbiť. Trojica moderátorov Simona Rapčanová, Dávid Mačej a Andrej Petričko uviedli divákov do deja nášho scenára. Ako? Jednoducho si pospomínali na časy, keď hudobnej scéne kraľovali skupiny Elán, Modus alebo Team. Nebolo to predsa až tak dávno! Po krátkom úvode moderátorov prišiel na rad program. Básne o vzťahu hudby a poézie zazneli v podaní študentov GLS Patrika Prokopa, Gabriela Petrička, Simony Ildžovej, Zuzany Baníkovej, Stely Sovovej, Klaudie Glittovej, Lenky Semankovej, Patrika Macka, Adriany Geferttovej, Richarda Greňa, Prokopoviča, Petra Varcholu a Karin Kvaskovej. Hudobných nástrojov a mikrofónov sa zas chopili Denisa Jesenská, Tamara a Tatiana Baňkové, Andrea Potičná, Petra Palubová, Mária Kníšová, Jerguš Jesenský, Patrik Macko, Timea Jazudeková, Júlia Pilárová, Timotej Repka, Anička Šoltýsová a ja. Na večere nesmel chýbať ani tanečný vstup Tanečnice z Lúčnice, ktorým doplnili poeticko - hudobnú atmosféru Zuzana Šinaľová a Patrícia Prokopová.

Na večere mladých interpretov Hudobné karamelky pre poetickú dušu odzneli hity: Úsmev, Držím ti miesto, Jesenná láska a ďalšie. Študenti mali možnosť prezentovať sa aj vlastnou tvorbou. Odzneli dve vlastné piesne v interpretácii Katky Palubovej a Denisky Jesenskej. A nechýbala ani poézia. Objavili sa tam mená básnikov a textárov, napríklad Kamil Peteraj, Ľuboš Zeman, Boris Filan alebo Jozef Urban. Hlavným cieľom večera bolo oddýchnuť si od dnešných rozhlasových piesní, trošku sa započúvať do iných textov a možno melódií starších, ale zato veľmi kvalitných skladieb. Tiež sme si spríjemnili piatkový podvečer hovoreným slovom a poéziou. Počas celého večera bola prezentovaná prezentácia o hudbe z rokov 1970 - 2000 o jednotlivých spevákoch, textároch, básnikoch a kapelách. Aj týmto spôsobom som chcela dosiahnuť, aby sa mládež naučila niečo o hudbe, ktorá sa vytráca z médií, aby zistila, že existujú aj iné štýly hudby. Ti skôr narodení si zas s úsmevom na tvári pospomínali na krásne časy, keď v rádiách nezneli samé hip-hopové cudzojazyčné piesne. Spomenuli si na časy s obľúbenými piesňami: "Úsmev, úsmev, to je šanca premenená..."

Hudobné karamelky pre poetickú dušu. Tieto slová pre mňa nie sú len obyčajným názvom večera. Znamenajú pre mňa skúsenosť, radosť, skúšku, snahu, úspech a spoluprácu. Som vďačná všetkým, ktorí sa na tvorbe tohto večera podieľali a verím, že ešte bude možnosť na to, aby sme si túto, alebo podobnú akciu niekedy zopakovali. Ďakujem.

Katarína Palubová, študentka 3. A triedy

Foto: Viktória Drotarovská, študentka 3. A triedy

Last Updated ( Wednesday, 02 April 2014 15:10 )