Šéfredaktor časopisu Romboid na GLS PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Tuesday, 22 April 2014 09:29

     Posledný deň pred veľkonočnými prázdninami sa študentom Gymnázia L. Stöckela naskytla jedinečná možnosť osobne spoznať šéfredaktora Romboidu. Pozvanie na literárnu besedu prijal PhDr. Radoslav Passia, PhD., ktorý k nám na naše gymnázium pricestoval až z Bratislavy, kde momentálne žije.

     Moderátorka besedy Veronika Majdová v úvode v krátkosti hosťa predstavila. Pán R. Passia pracuje od roku 2008 v Ústave slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied v Bratislave, kde sa venuje najmä výskumu slovenskej literatúry 20. storočia v stredoeurópskych súvislostiach, je redaktorom revue pre literatúrnu vedu Slovenská literatúra a od roku 2010 je šéfredaktorm časopisu Romboid

     Náš hosť je rodák z Bardejova a tiež absolventom GLS v Bardejove (1995). Spolu s nami si zaspomínal na stredoškolské časy, vyzdvihol kvalitu vzdelávania na GLS a pochválil i súčasnú "podobu" školy. Vyrozprával nám, ako vyzerala jeho púť, púť mladého študenta, ktorého zaujala literatúra. Už na gymnáziu publikoval svoje básne v Dotykoch a za prelomové dielo na svojej ceste považuje už na strednej škole čítaného Pasternakovho Doktora Živaga.

     Po maturite smerovali kroky nášho hosťa na FF PU v Prešove, a tak sa mu päť rokov točil svet okolo slovenčiny a estetiky. Už počas VŠ začal pracovať ako literárny redaktor v Slovenskom rozhlase v Košiciach, kde pôsobil 6 rokov. V rokoch 2005 - 2008 bol interným doktorantom Ústavu slavistických a východoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, kde v roku 2012 obhájil dizertačnú prácu. Na Prahu a štúdium tam spomínal s láskou, rád sa späť vracia, ale na sťahovanie do Čiech nepomýšľa.

     PhDr. Radoslav Passia, PhD. pracuje v súčasnosti v Ústave slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Dozvedeli sme sa z prvej ruky, ako táto inštitúcia funguje a vypočuli sme si pútavé rozprávanie o súčasnom dianí na slovenskej literárnej scéne. Mladým nádejným spisovateľom odporúčal množstvo literárnych súťaží (O cenu Dominika Tatarku, Mladá slovenská poviedka, O najlepšiu fantasy, Akademický Prešov), ale apeloval aj nato, aby sa začínajúci autori nevzdávali pri prvom neúspechu v snahe publikovať v literárnych časopisoch. Počuli ste už o Anasoft litera? Ide o najprestížnejšiu slovenskú literárnu cenu za pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku. Náš hosť nás navnadil na našich súčasných autorov (aj tento rok budú mať porotcovia z čoho vyberať) a ak náhodou teraz nemáte rozčítanú knihu, pokojne sa môžete nechať inšpirovať finálovou TOP 10 autorov. Kvalita diel je zaručená. Stačí si vybrať.

     Vieme, že do učebníc literatúry sa nezmestí všetko, chýba to, čo je momentálne aktuálne. Práve preto existuje projekt Živý bič, ktorý prináša možnosť osobne sa stretnúť v knižniciach a na stredných školách s autormi, ktorých tvorba je súčasná a jedného dňa sa ich meno možno ocitne aj v nových vydaniach čítaniek. Keďže naša škola by veľmi rada takéhoto spisovateľa privítala, poprosili sme pána R. Passiu o pomoc a spoluprácu pri zorganizovaní takéhoto stretnutia. Prisľúbil. Naši redaktori, moderátori i literáti sa už teraz tešia. 

     Už 4 roky je PhDr. R. Passia, PhD. šéfredaktorom slovenského literárneho časopisu Romboid. Tento časopis bol založený v roku 1996 a názov dostal podľa básnickej zbierky Laca Novomeského. Publikuje prevažne súčasnú slovenskú literatúru (poéziu, prózu, preklady, recenzie, eseje a štúdie). Jeho spolupracovníci a prispievatelia patria k významným osobnostiam slovenského literárneho života. Časopis vychádza desaťkrát ročne, je vhodný a zaujímavý aj pre mladého čitateľa. Práca šéfredaktora nie je jednoduchá, vybrať hodnotné diela chce kvalitné vedomosti v súčinnosti s oným šiestym zmyslom pre literatúru. Nepochybne v časopise nájdete inšpirácie a podnety pre vašu vlastnú tvorbu a rozšírite si svoje obzory. V poslednom čísle Romboidu sme mali možnosť si listovať priamo na besede, pán šéfredaktor nám výtlačky najnovšieho čísla totiž priniesol ako milé prekvapenie. Všeličo sme už stihli prečítať, a tak vám ho vrelo odporúčame.

     S uznaním by som chcela dodať, že pre nás študentov, ktorí by sme sa radi uberali umenovedným smerom, bolo dnešné dopoludnie veľmi príjemne a zároveň užitočne stráveným časom. Ďakujeme našej pani profesorke slovenčiny PaedDr. Jane Guľovej, PhD. za organizáciu celej besedy, za nápad pozvať svojho bývalého spolužiaka do našej školy a predstaviť nám tak človeka, ktorý pevným krokom kráča za svojimi snami a nezabúda pritom ani na svoje rodné mestečko.

 

Veronika Majdová, študentka 4. B triedy 

 

Last Updated ( Tuesday, 22 April 2014 10:47 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin